Deti so zvládnutými hygienickými návykmi môžu predísť infekčným ochoreniam, vysvetľuje odborníčka ÚVZ SR

Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti. Najjednoduchšia prevencia je časté umývanie rúk. Deti so zvládnutými hygienickými návykmi môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A.
deti v škôlke

Zdroj: Pexels.com

Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý

Schopnosť detského organizmu odolávať rôznym patogénom ešte nie je dostatočne vyvinutá a po nástupe do škôlky zvyčajne ochorejú aj viackrát.

Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť,“ vysvetľuje docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Deti radi všetko skúmajú, dávajú do úst hračky alebo iné predmety, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény.

Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo, býva prudká, odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve.

Najjednoduchšou prevenciou je časté umývanie rúk, až 80 % infekcií sa šíri špinavými rukami. Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia. Najúčinnejšou prevenciou proti infekčným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania, zodpovedajúce jeho veku, a podľa očkovacieho kalendára,“ zdôrazňuje ďalej docentka Jana Hamade.

Ranný filter

V škôlke môže byť podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia.

Fyzické osoby, podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenia, zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra.

Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom. Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, musí zodpovedná osoba dieťa izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať jeho zákonného zástupcu“, zdôrazňuje odborníčka.

Pripomína tiež, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení.

Tipy ako sa vyhnúť vírusom a baktériám u detí

  • dôkladné a časté umývanie rúk
  • dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave
  • zdravé nápoje
  • spánkový režim
  • každodenný pohyb

Prečítajte si ďalšie súvisiace články:

Aj vírusy chodia do jaslí a škôlky

Imunita- čo zaberá na jej posilnenie?

tammy

umyvanie ruk je zaklad. Deti si dokonc aminule z obrej stavebnice postavili nemocnicu a hrali sa na lekarov a pacientov. Staviaju sa k tomu zodpovedne

rastlinocka

stále lepšie ako na doktorov. kamoška mi hovorila, že u nich v škôlke sa teraz deti hrávajú posledné dni na vojakov :/

vilka214

Tak nemozeme sa tomu cudovat, ked tato tema sa vali teraz z kazdej strany... deticky su vnimave a vidia, co sa deje aj ked mozno tomu nerozumeju...