Chrípková sezóna sa oficiálne začala. Viete ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli, vrátane Slovenska, od októbra do konca apríla nasledujúceho roka. Pre rizikové skupiny ľudí ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, s oslabenou imunitou a tehotné ženy, je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie.
chlapec s chrípkou

Zdroj: Pixabay.com

Vstupnou bránou pre pôvodcov chrípky a prechladnutia šíriacich sa vzduchom, sú horné dýchacie cesty a spojovky.

K prenosu ochorenia však môže dôjsť aj kontaminovanými predmetmi ako sú napr. držiaky v MHD, nákupné košíky či kľučky, a samozrejme aj rukami.

Očkovanie proti chrípke uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne

V priebehu chrípkovej sezóny všetky zdravotné poisťovne hradia vakcínu v plnej výške a poistenci za ňu nemusia nič doplácať. Ideálny čas na očkovanie je v októbri, prípadne v priebehu novembra.

Očkovanie proti chrípke odporúčame najmä rizikovým skupinám ľudí ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, osoby s oslabenou imunitou a zdravotnícki pracovníci. Priebeh ochorenia môže u nich totiž prebiehať s komplikáciami (zápal priedušiek, zápal pľúc, zápal stredného ucha), pričom chrípka môže spôsobiť nielen ohrozenie zdravia, ale aj úmrtie,“ zdôraznil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Očkovanie proti chrípke zabezpečí tvorbu ochranných protilátok proti vírusu chrípky ešte do času jej zvýšenej aktivity, ktorá sa predpokladá v decembri. Dostatočná hladina ochranných protilátok sa v tele vytvorí asi po 10 až 14 dňoch po očkovaní.

očkovanie proti chrípke

Zdroj: Pixabay.com

Vakcína vás chráni približne šesť mesiacov. Vzhľadom na to, že zloženie očkovacích látok proti chrípke sa každoročne mení, očkovanie proti tomuto ochoreniu je potrebné absolvovať každý rok.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 30-percentnú zaočkovanosť populácie. Slovensko sa zaviazalo splniť tento záväzok do roku 2017. Posledných päť sezón bola však zaočkovanosť na našom území pod hranicou 5%.

Ako rozlíšiť chrípku od prechladnutia?

Pre bežných ľudí je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných ochorení. Viacerí si ju mýlia so silným prechladnutím, následkom čoho liečbu i návštevu lekára podcenia, v domnienke, že im postačí samoliečba bez odborného dohľadu.

Neraz sme svedkami, že mnohí s kašľom, bolesťami hrdla a častokrát aj so zvýšenou teplotou či horúčkou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch, chodia do práce či školy a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu v podobe rizika ohrozenia zdravia, ale aj sebe. Chorobu je potrebné vyležať doma na lôžku a je dôležité riadiť sa v liečbe pokynmi ošetrujúceho lekára. Klinický stav ochorenia sa bez liečby pod dohľadom odborníka môže skomplikovať,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy.

Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

Rozlíšiť chrípku od prechladnutia vám môže pomôcť aj nasledujúca info grafika, ktorú pripravil Úrad verejného zdravotníctva SR.

info grafika chrípka a prechladnutie

zdroj: ÚVZ SR

Chrípka sa nelieči antibiotikami

Dôležité je tiež spomenúť, že chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest.

K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2 až 4 týždňov od prvých príznakov.

5 tipov ako sa brániť pred chrípkou

  • Zvýšenie príjmu vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny,ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si z nej druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu.

  • Posilňovanie odolnosti organizmu cvičením, pobytom na čerstvom vzduchu, spánkom a otužovaním.

  • Pravidelné nárazové vetranie doma, v práci a škole.

  • Čistota rúk

  • Vyhýbajte sa preplneným miestam


Prečítajte si tiež:

7 tipov v boji proti prechladnutiu

Všetky užitočné informácie o chrípke