Ocenili najlepších slovenských vedcov. Predsedom komisie bol nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award má svojich prvých laureátov. Vybrala ich medzinárodná komisia so zahraničnými vedeckými osobnosťami, ktorej predsedom komisie bol nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu, Erwin Neher.
najlepší slovenskí vedci

zdroj: esetscienceaward.sk

Ocenenie získali najlepší slovenskí vedci v troch kategóriách

Cieľom ocenenia je vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, ktorých prínos je významný v medzinárodnom priestore alebo dosahujú prelomové objavy.

Mená prvých laureátov vyhlásili na slávnostnom galavečeri za účasti slovenskej a medzinárodnej vedeckej obce, ako aj prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ktorá nad projektom prevzala záštitu.

Ocenenie získali najlepší slovenskí vedci v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, Výnimočný mladý vedec do 35 rokov a Výnimočný vysokoškolský pedagóg.

Výnimočnou osobnosťou slovenskej vedy sa stal Ing. Ján Tkáč, DrSc. z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje výskumu včasnej diagnostiky rakoviny prostaty.

Princíp je veľmi jednoduchý, je v súlade s tým, čo nájdete na oddeleniach biochémie, ak si dáte analyzovať krv v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku. Využívame rôzne druhy nanomateriálov, takže je oveľa citlivejší. Zároveň využívame unikátny spôsob analýzy biomarkera. Nesústredíme sa len na analýzu množstva v biomarkeri, ale sledujeme aj jeho štruktúru. Touto Kombináciou dokážeme dostať presnejšiu informáciu o tom, či je človek zdravý alebo chorý,“ vysvetlil držiteľ ocenenia.

V kategórii Výnimočný mladý vedec do 35 rokov získala ocenenie RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD. .

Pôsobí v Ústave molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, a skúma, ako sa sliny dajú využiť v skorej neinvazívnej diagnostike rôznych chorôb.

Ide o to, aby pacient nemusel chodiť na časté odbery krvi, ktoré sú bolestivé a stresujúce, ale aby si vedel viaceré choroby diagnostikovať doma prostredníctvom slín a moču,“ uviedla mladá vedkyňa.

Laureátom v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg je Tomáš Vinař z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a zaoberá sa bioinformatikou.

Pracuje na problémoch súvisiacich so sekvenovaním genómov pomocou prvých sekvenčných prístrojov.

Výber finalistov podliehal náročnému hodnotiacemu procesu. Predsedom medzinárodnej komisie bol nemecký biofyzik Erwin Neher, nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu.


Prečítajte si tiež:

Nobelovu cenu za medicínu získala trojica vedcov

Toto sú najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku za rok 2019!