Toto sa dialo v nitrianskej nemocnici počas tragickej dopravnej nehody! Ako funguje tzv. traumaplán?

Fakultná nemocnica Nitra prijala po tragickej dopravnej nehode najviac zranených. Išlo o osem pacientov, z toho traja s ľahkými poraneniami. Od ohlásenia mimoriadnej udalosti sa spustil celý proces riadených činností, tzv. traumaplán.
záchranári pri nehode

zdroj: commons.wikimedia.org

Pri dopravnej nehode, ktorá sa stala v stredu 13.11.2019 pri Nitre, po zrážke nákladného auta a autobusu, bolo hospitalizovaných s vážnymi, aj menej vážnymi zraneniami, približne 15 ľudí.

Fakultná nemocnica Nitra prijala najviac zranených. Išlo o osem pacientov, z toho traja s ľahkými poraneniami. Stav všetkých je stabilizovaný.

Od ohlásenia mimoriadnej udalosti sa spustil celý proces riadených činností, takzvaný traumaplán. Ide o presný popis, kto má čo robiť, čo všetko musí byť pripravené, aby zranení dostali okamžitú pomoc.

,,Nemocnica dostáva mnoho otázok, čo sa v takých chvíľach vo vnútri zariadenia deje," uvádza Tatiana Timková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra.

Ako prebiehal traumaplán?

 • Fakultná nemocnica Nitra dostala informáciu o tragickej dopravnej nehode od Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby približne o 14-tej hodine.
 • V tom momente boli zastavené všetky operácie, ktoré boli po 14-tej hodine naplánované, aby boli k dispozícii traumatológovia a chirurgovia.
 • Okamžite boli zostavené operačné tímy.
 • Vytvorené boli lôžka na Jednotke intenzívnej starostlivosti a na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, a taktiež v celom chirurgickom pavilóne.
 • K dispozícii bolo aj RTG – pracovisko s uvoľnením CT a MR prístrojov, samozrejme aj s personálom, čo umožňuje privezeným zraneným pacientom okamžitú diagnostiku ich zdravotného stavu.
 • Boli sprístupnené hlavné prístupové cesty do nemocnice a do pohotovostných ambulancii na prízemí chirurgického pavilónu, a tým bola zabezpečená absolútna priechodnosť, aby nebol zablokovaný príjazd sanitiek.
 • Pri privezení prvých pacientov nasledovalo triedenie (triáž), ako prví boli vyšetrovaní pacienti s ťažkými zraneniami a následne pacienti s ľahšími stavmi.
 • Pri vstupe do pavilónu sa vytvorila zóna pre rodinných príslušníkov zranených pacientov, pričom boli využívaní klinickí psychológovia a psychiatri.
 • Pacienti, ktorí čakali na pohotovosti na ošetrenie, a ich stav nebol v ohrození života, boli lekármi oboznámení o mimoriadnej situácii a boli ošetrení neskôr.
 • Nemocnica zároveň komunikovala aj s krízovým centrom v Jelenci, s políciou a s hasičmi.
 • Do krízového centra v Jelenci bol vyslaný trojčlenný tím v zložení lekára a sestier.
 • Približne okolo 18-tej hodiny, po ošetrení pacientov s ľahkými úrazmi a prijatí pacientov s ťažkými zraneniami, bol ukončený traumaplán a nemocnica prešla do štandardného režimu.

Mimoriadna udalosť

Pri mimoriadnej udalosti bolo celkovo nasadených 22 lekárov, 12 sestier, 8 sanitárov, 8 psychológov, 5 zamestnancov z hospodársko-technického odboru.

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre bolo ošetrených 8 pacientov, traja boli s ľahkými zraneniami, ktoré nevyžadovali hospitalizáciu.

Hospitalizovaných bolo päť pacientov s úrazmi hlavy, zlomeninami či tržnými ranami. Všetci podstúpili diagnostické vyšetrenia, pričom traja boli operovaní.

,,Všetci pacienti boli v stredu večer v stabilizovanom stave. Dvaja boli prepustení do domácej starostlivosti. Pacientom, ktorí naďalej zostávajú v nemocnici, venujú lekári a zdravotnícky personál maximálnu zdravotnú starostlivosť," povedala hovorkyňa nitrianskej nemocnice.

V najbližších dňoch budú podstupovať kontrolne vyšetrenia a postupne budú prepúšťaní do domácej starostlivosti.


Prečítajte si aj:

Špičkové operácie srdca na Slovensku!

Unikátna operácia chrbtice dieťaťa v Žiline!

Toto sú najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku za rok 2019