Máte podozrenie na koronavírus? 10 odporúčaní Ministerstva zdravotníctva, ako postupovať!

V prípade, že máte podozrenie na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2, okamžite zostaňte doma, najlepšie izolovaný v jednej miestnosti, mimo členov vašej domácnosti a kontaktujte svojho lekára.
10 odporúčaní Ministerstva zdravotníctva, ako postupovať pri podozrení na koronavírus

zdroj: facebook MZ SR | Zdroj: Pixabay.com

1. Zostaňte doma!

Nechoďte do práce, ani na verejné priestranstvá. Ak už musíte ísť von, vyhnite sa používaniu akéhokoľvek druhu verejnej dopravy alebo taxíkov. Vždy použite ochranné rúško na tvár!

2. Sledujte svoj zdravotný stav a príznaky

Ak máte príznaky nákazy koronavírusom, ako napríklad súchý kašeľ, horúčka, bolesti hrdla, dýchavičnosť či únava, sledujte ich vývoj a dodržiavajte domácu karanténu. V prípade zhoršenia príznakov ihneď konatktujte svojho obvodného lekára.

3. Lekára kontajtujte telefonicky, nechoďte do ambulancie osobne

Nechodte priamo do ambulancie všeobecného lekára alebo do nemocnice z dôvodu možného šírenia nákazy, lekára kontaktujte iba telefonicky. Následne po konzultácii s vašim lekárom postupujte podľa telefonických pokynov.

Ak lekár rozhodne o domácej izolácii, vypíše práceneschopnosť (PN), ktorú zašle priamo do Sociálnej poisťovne.

Ak ste objednaní k lekárovi (vyšetrenie, preventívna prehliadka), telefonicky ho informujte, že máte podozrenie na nákazu koronavírusom. Ak sa do ambulancie neviete dovolať, pošlite SMS.

4. Ak chcete karanténu absolvovať mimo domova, volajte linku 112

Ak máte obavu z ohrozenia svojich blízkych a chcete karanténu absolvovať v zariadení Ministerstva vnútra SR, volajte linku 112, tu Vám poskytnú možnosť ísť do najbližšieho účelového zariadenia, napríklad v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne.

5. Na číslo 155 volajte iba v prípade mimoriadnych zdravotných komplikácií

Nepreťažujte dôležité linky. V prípade, ak máte akékoľvek otázky súvisiace s koronavírusom či ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje, kontaktujte odborníkov Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva na nepretržite fungujúcici telefónnych linkách.

6. Zakrývajte si ústa a nos rúškom alebo šatkou

Dôležité je to hlavne z dôvodu, ak kýchate, či kašlete, nakoľko koronavírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Taktiež nepoužívajte samotné ruky, ak máte gumené rukavice, využite ich.

Ak nemáte jednorázové ochranné rúško, vyrobte si jednoducho doma vlastné rúško, prípadne používajte šatku či šál.

7. Nezdieľajte osobné veci s inými ľuďmi v domácnosti

Ide hlavne o riad, uteráky, či posteľnú bielizeň. Dbajte na správnu hygienu rúk, ruky si umývajte minimálne 20 sekúnd mydlom a teplou vodou, ideálne používajte aj dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom alkoholu min 60%.

Ak žiadny dezinfekčný prostriedok doma nemáte, vyrobte si dezinfekčný gél na ruky doma.

8. Ak je to možné, zostaňte v samostatnej miestnosti

Izolujte sa od ostatných členov vašej domácnosti, ak je to možné, používajte aj oddelené WC a kúpeľňu. Ak zdieľate kúpeľňu s ostatnými členmi domácnosti, používajte ju ako posledný, a následne ju vyčistite.

9. Nákupy si skúste zorganizovať s pomocou priateľov, rodiny či blízkych

Poproste ich, aby vám nákup nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti.

Ak to nie je možné, choďte do obchodu v čase, keď tam nie je veľa ľudí a zoznam vecí si pripravte dopredu, aby ste pri nákupe strávili v obchode čo najmenej času.

10. Vyčistite všetky povrchy, ktorých sa často dotýkate

Najčastejšie sa dotýkate kľučiek, stola, stoličiek., vyčistite si aj váš mobilný telefón. Použitý vlastný tanier, pohár či príbor umývajte v horúcej vode s čistiacim prostriedkom a osušte vlastnou utierkou.

Odpad (aj rúška a vreckovky) od osoby v izolácii musí byť uložený vo vrecku, ktoré je určené na odpadky, a po naplnení musí byť zaviazané. Plastové vrecko je odporúčané vložiť do druhého vrecka, zaviazať a až potom vložiť do kontajnera na odpad.


Prečítajte si aj:

5 preventívnych opatrení kvôli koronavírusu v bratislavskej MHD

Elektronický recept (eRecept): ako funguje a prečo sa oplatí ho využívať počas pandémie koronavírusu?