Na ochorenie Covid-19 zomrelo po celom svete už viac ako 5 miliónov ľudí. Pandémia sa nekončí ani počas tejto jesene. Súčasná vlna spôsobuje najviac problémov v Európe, kde najmä kvôli nákazlivejšiemu delta variantu pribúdajú denne stovky tisíc prípadov. V tomto čase prestížny americký vedecký časopis Journal of Community Medicine and Public Health Reports publikoval štúdiu, podľa ktorej testy potvrdili ochranný a preventívny účinok ústnych a nosových sprejov VIROSTOP.
Jeden z najnovších variantov COVID-19 , známy ako mí, sa už rozšíril najmenej do 42 krajín sveta, vrátane Slovenska, a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za znepokojivý.
Príchod nového školského roka je tentoraz spojený aj s veľkou hrozbou – treťou vlnou pandémie koronavírusu, ktorá výrazne ohrozí práve školopovinné deti. Preto je nevyhnutné, aby študenti mali pri návrate do lavíc možnosť chrániť sa pred nákazou.
Štúdie sa od októbra 2020 do konca júna 2021 zúčastnilo približne 10 520 osôb vo veku 25 až 88 rokov z Mainzu a okresu Mainz-Bingen.
Nové dáta britských epidemiológov odhalili, že viac ako 90% prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii je teraz spôsobených variantom delta, ktorá bola prvýkrát objavená v Indii. Analýza dát priniesla rad znepokojujúcich informácií o nákazlivosti tejto varianty, ale aj o jej schopnosti odolávať protilátkam či očkovaniu.
Pfizer dúfa, že tabletka s názvom PF-07321332, zameraním sa na špecifický enzým, ktorý musí koronavírus SARS-CoV-2 replikovať v hostiteľských bunkách, dokáže infekciu v tele zničiť ešte predtým, ako vypukne.
Prečo COVID-19 ovplyvňuje sluchový systém, zostáva zatiaľ nejasné. Môže sa stať, že koronavírus SARS-CoV-2 priamo poškodzuje tkanivá zapojené do sluchového systému.
Americkej štúdie sa zúčastnilo 32-tisíc dobrovoľníkov, dve tretiny dostali vakcínu od AstraZeneca a jedna tretina placebo. Očkovaní v rámci štúdie nevykazovali žiadne ťažkosti, kontrolné komisie sa zameriavali najmä na nebezpečenstvo krvných zrazenín a trombózy.
Francúzske zdravotnícke úrady hlásia novú mutáciu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorú nemusia zachytiť bežné PCR testy. Objavili ju zdravotníci v nemocnici v meste Lannion v Bretónsku. Vo Veľkej Británii bola medzitým zverejnená ďalšia štúdia, podľa ktorej je britská mutácia koronavírusu viac smrtiaca ako iné.
Nedávna štúdia skúmala súvislosti medzi hladinami zinku u ľudí hospitalizovaných s COVID-19 , priebehom a závažnosťou ich ochorenia.
Štúdia zistila, že účastníci s nízkou hladinou zinku mali 21% úmrtnosť v porovnaní s 5% u osôb so zdravou hladinou zinku v krvi.