Známa Češka čaká vo svojich 48 rokoch dieťa s o 16 rokov mladším manželom! 5 rizík tehotenstva vo vyššom veku podľa gynekologičky, ktoré je dobré zvážiť

Gynekológ pripomenul, že v Česku sú v tomto veku ročne len jedna alebo dve ženy, ktoré prirodzene otehotneli, a ich tehotenstvo bolo v poriadku.
Vendula Pizingerová čaká dieťa v 48-rokoch!

Zdroj: Instagram.com

Krásnu novinku oznámila nedávno na sociálnych sieťach Vendula Pizingerová, predtým Svobodová, bývalá manželka zosnulého českého skladateľa Karla Svobodu.

Vo svojich 48 rokoch čaká s o 16 rokov mladším manželom dieťa. Odborníci sa zhodujú, že ide o obrovské šťastie zvlášť, keď počatie bábätka bolo prirodzené.

Ako píše český Blesk, podľa gynekológa MUDr. Štěpán Machača je šanca, že žena v 48 rokoch otehotnie, len veľmi nízka, v jednotkách promile.

Odborník tiež pripomenul, že v Česku sú v tomto veku ročne len jedna alebo dve ženy, ktoré prirodzene otehotneli a ich tehotenstvo bolo v poriadku.

"Je veľký rozdiel, či žena otehotniete v 45 rokoch, za svojich 25 rokov praxe som takto zažil dve ženy, a v 48 rokoch. V tom vyššom veku som sa s takou pacientkou osobne nestretol. Bol by som veľmi nerád, aby všeobecná populácia dostala informáciu, že otehotnieť v 48 rokoch je normálne, jednoduché a plánované. Toto je úplne scestné, " vysvetlil gynekológ.

Za úspech počatia vo vyššom veku ženy, môže podľa lekára aj výrazne mladší manžel.

"Samozrejme, mladá spermie určite mohla prispieť, že tá šanca bola vyššia. U muža je ale práve relatívne jedno, či má 32 alebo 42, u žien nad 45 je naopak šanca nízka, " dodáva gynekológ.

Riziká tehotenstva po 40-tke

  • U žien v zrelom veku končí v priemere každé štvrté tehotenstvo v prvom trimestri potratom.

  • Počas posledného trimestra môže tehotné ženy vo vyššom veku potrápiť napríklad preeklampsia, ochorenie, resp. komplikácia, pri ktorej žene opúchajú končatiny, má vysoký krvný tlak a tiež vysoký obsah bielkovín v moči.

  • Vyšší vek je rizikový z hľadiska vzniku poruchy metabolizmu cukrov, tehotenskej cukrovky.

  • Pôrodníci u rodičiek v zrelom veku pomerne často volia pôrod cisárskym rezom. Jedným z dôvodov je aj to, že panvové svalstvo a pôrodné cesty sú u staršej ženy už omnoho tuhšie.

  • S vekom ženy rastie aj riziko genetického poškodenia plodu. U žien po štyridsiatke sa s Downovým syndrómom narodí približne jedno dieťa zo sto. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj rázštep chrbtice či hornej pery.

Viac rád od gynekologičky pre tehotné ženy po 40-ke nájdete v tomto článku.


Mohlo by vás zaujímať:

Tehotnú moderátorku Judínyovú krituzujú kvôli veku. Toto je názor vedy a odborníkov na tehotenstvo po 35-tke!

Pôrod cisárskym rezom ako móda?


kamila09

No ktovie či to maju prirodzene, sklr asi nie. Ved ženy aj v ovela nižšom veku musia chodiť na IVF, ja som toho príkladom. 33 a jedno už mám za sebou :) našťastie v repromede je tak dokonalý tým, že máme doma už zdravé polročné dievčatko :D ale stálo to mnoho síl

vilka214

Tak ale kazda sme ina, ja to uz dlho pocuvam, ze niektorej staci pozriet na chlapa a hned je v tom a ina sa moze snazit a robit aj nemozne a nic.

BlueberryNNN

Zato, ze ty nedokazes spontanne otehotniet v 33 este nemusis zavidiet zenam, ktorym sa to podari v 48. Stava sa to. Nevyjadruj sa na ich adresu, ked nevies. Ociernovat druhych je velmi jednoduche, ale primitivne.