Svetový deň hypertenzie pripomína nebezpečenstvo vysokého tlaku. Pravidelné meranie tlaku domácim tlakomerom je účinnou prevenciou

Vinou kardiovaskulárnych ochorení sa má počet obyvateľov Európskej únie do roku 2030 znížiť až o 72 miliónov. K najčastejším z nich patrí hypertenzia čiže vysoký krvný tlak. Práve tomuto problému je zasvätený Svetový deň hypertenzie, ktorý každý rok pripadá na 17. mája. Mnoho ľudí pritom nevie, že vhodnou prevenciou možno týmto ochoreniam predchádzať. Domáce tlakomery vám pomôžu sledovať krvný tlak v pohodlí domova.
Meranie krvného tlaku tlakomerom

Súčasťou domácej prevencie by malo byť pravidelné meranie krvného tlaku tlakomerom, a to zvlášť u ľudí vo veku nad 40 rokov. | Zdroj: Youtube / Hartmann Rico

Svetový deň hypertenzie si pripomíname 17. mája

Svetový deň hypertenzie stanovený Svetovou ligou proti hypertenzii každý rok upozorňuje na vážne zdravotné komplikácie sprevádzajúce hypertenziu. Verejnosti pripomína význam životného štýlu pre krvný tlak a potrebu kontroly krvného tlaku nielen v ordináciách lekárov, ale aj doma. Počas tohto dňa prebieha po celom svete rad aktivít zameraných na prevenciu, diagnostiku a následnú liečbu vysokého krvného tlaku.

Hypertenziou trpí každý štvrtý Slovák

Napriek tomu, že hypertenziou trpí každý štvrtý Slovák (zdroj ŠÚKL), jej závažnosť sa často prehliada. Kardiovaskulárne ochorenia sú pritom najčastejšou príčinou úmrtia u nás. Hoci na problémy majú vplyv aj faktory, ktoré len ťažko ovplyvníme, ako je vek, pohlavie či dedičnosť, hypertenzii sa možno aj v dnešnej uponáhľanej dobe vyhnúť.

„Vysoký krvný tlak často nesprevádzajú jasné príznaky. Väčšina ľudí sa aj s hypertenziou cíti zdravo, hoci v ich tepnách prúdi krv pod veľmi silným a nebezpečným tlakom. Súčasťou domácej prevencie by malo byť pravidelné meranie krvného tlaku, a to zvlášť u ľudí vo veku nad štyridsať rokov," vysvetľuje Tomáš Marenčák, Brand manager spoločnosti HARTMANN - RICO a dodáva: "Keby pacienti dbali na vhodnú prevenciu, až 80 % príhod spojených s hypertenziou by sa nemuselo stať."

Pravidelné meranie tlaku tlakomerom je účinnou prevenciou

Okrem zdravého životného štýlu pomáha pravidelné sledovanie tlaku. Kvôli jeho zmeraniu nemusíte chodiť k lekárovi.

S domácimi tlakomermi si zmeriate tlak pohodlne a odkiaľkoľvek. Vyberať môžete z niekoľkých variantov. Ramenný tlakomer disponuje pohodlnou, ergonomicky tvarovanou manžetou. Pokiaľ chcete mať tlakomer vždy pri sebe a vyhovuje vám kompaktná veľkosť, siahnite po zápästnom variante. Presnosť merania je zaručená aj tu. Správnu polohu merania na úrovni srdca vám navyše pomôže určiť optická kontrolka.

Meranie krvného tlaku

S domácimi tlakomermi si zmeriate tlak pohodlne a odkiaľkoľvek. | Zdroj: Youtube / Hartmann Rico

Medzi osvedčené domáce tlakomery patria Tlakomery Veroval®. Vďaka systému Veroval® medi connect navyše môžete svoje výsledky zo všetkých domácich tlakomerov prepojiť s počítačom alebo mobilom a analyzovať ich podľa dní, týždňov či mesiacov. Dáta je možné následne vytlačiť a priniesť lekárovi alebo ich zaslať e-mailom.

„Tlakomery Veroval® sú plne automatické a disponujú veľkým displejom, na ktorom ľahko prečítate namerané hodnoty. Okrem problémov s krvným tlakom navyše odhalia a zobrazia aj prítomnosť srdcovej arytmie", doplňuje Marenčák.

Na webe www.veroval.sk nájdete aj inštruktážne videá, ako si správne odmerať krvý tlak alebo návod, ako používať tlakomer.

S tlakomerom môžete odhaliť aj srdcovú arytmiu

Vysoký krvný tlak často sprevádza aj fibrilácia predsiení, najčastejšia príčina mozgovej mŕtvice. Táto srdcová arytmia sa však zvyčajne vyskytuje v nepravidelných intervaloch, preto ju možno odhaliť iba v čase, keď k nej dochádza. S prenosným tlakomerom s EKG môžete zaznamenávať svoj srdcový rytmus kdekoľvek a kedykoľvek, keď pocítite príznaky.


Ľudí tiež zaujalo:

Čo je to krvný tlak a kedy dochádza ku hypertenzií?

Hypotenzia - nízky krvný tlak

Cievna mozgová príhoda (mŕtvica): keď o živote rozhodujú minúty