Vedci identifikovali „gén štíhlosti“! Prečo môžu niektorí ľudia jesť toľko, koľko chcú, a stále zostanú štíhli?

Úloha génu vo fyziológii človeka bola doteraz nejasná. vedelo sa , že tento gén mutuje často pri niektorých druhoch rakoviny a bol identifikovaný ako hnací motor vývoja nádoru. Teraz vedci objavili jeho skrytú úlohu.
vedci objavili gén štíhlych ľudí

Zdroj: Freepik.com

Za štíhlosť môže mutácia v géne

V štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Cell, tím medzinárodných vedcov zistil, že gén s názvom ALK (Anaplastic Lymphoma Kinase) zohráva úlohu v boji proti zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Výskumníci zo Švajčiarska, Rakúska a Austrálie porovnali pomocou údajov z biobanky genetický materiál a klinické profily viac ako 47 tisíc zdravých štíhlych jedincov s normálnou hmotnosťou vo veku 20 - 44 rokov.

Medzi genetickými variáciami objavenými v štíhlej skupine bola mutácia v géne ALK.

Úloha ALK vo fyziológii človeka bola nejasná. Je známe, že gén mutuje často pri niektorých druhoch rakoviny a bol identifikovaný ako hnací motor vývoja nádoru.

Náš výskum odhaľuje, že ALK pôsobí v mozgu, kde reguluje metabolizmus a kontroluje výdavky na energiu,“ hovorí Michael Orthofer, hlavný autor štúdie a postdoktorand na Ústave molekulárnej biológie vo Viedni.

Keď vedci počas štúdie odstránili gén ALK u múch a myší, obe boli rezistentné na obezitu spôsobenú stravou. Napriek konzumácii rovnakej stravy a rovnakej úrovni aktivity, myši bez ALK vážili menej a mali menej telesného tuku.

Tím sa plánuje v ďalších výskumoch zamerať na pochopenie toho, ako neuróny, ktoré vylučujú hormón ALK, regulujú mozog na molekulárnej úrovni a určujú, ako ALK vyvažuje metabolizmus, aby podporoval štíhlosť.


Mohlo by vás zaujímať:

6 krokov k rýchlemu metabolizmu!

Obezita nám môže skrátiť dĺžku života až o 10 rokov. Takto jednoducho zistíte, či máte nadváhu alebo obezitu!