Hormonálna búrka v menopauze: Ako a čím sa dajú zmierniť príznaky menopauzy, radí gynekologička

Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
ako zmierniť príznaky menopauzy?

zdroj: Creative Commons

Spýtajte sa svojej mamy a babičky, ako to mali s menopauzou ony. Je skoro isté, že u vás bude mať klimaktérium nielen rovnaký čas nástupu, ale tiež zrejme aj podobný priebeh.

Gynekologička Pavlína Marešová z centra Meda s týmto tvrdením ale nesúhlasí.

"Áno, všeobecne sa hovorí, že žena bude mať rovnaký priebeh menopauzy ako jej matka, ale dnes už to neplatí. Záleží na zásobe vajíčok vo vaječníkoch. Práve podľa nich trvá plodný život ženy. Tu už genetika žiadnu veľkú rolu nehrá. Rovnako tak sa skôr tvrdilo, že rakovina krčka maternice je dedičná, než sa zistilo, že s dedičnosťou nemá vôbec nič spoločné, "vysvetľuje lekárka.

Priebeh, trvanie a začiatok menopauzy záleží tiež na životnom štýle, prekonaných chronických ochoreniach a v neposlednom rade aj na stave psychiky ženy.

Ako spoznám, že menopauza už začala?

Prvý signál, podľa ktorého žena spozná, že prichádza menopauza, sa týka menštruácie.

Tá buď vynecháva, alebo príde neskôr a je silná - to je známka, že začal "vypadávať" gestagén, hormón druhej fázy menštruačného cyklu.

Gynekológ potom na základe testu hormonálnych hladín vyhodnotí, ako blízko menopauzy sa nachádzate, a poradí vám s vhodnými prípravkami.

Ako sa dá ovplyvniť priebeh menopauzy?

Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.

Pomôcť môže napr. nastavenie vhodnej stravy, pohybu, vitamínových doplnkov a udržanie zdravého pomeru svalovej a tukovej hmoty v tele.

Odborníci odporúčajú konzumovať ľahkú stravu s prevahom čerstvej zeleniny, ovocia, rýb a jesť pravidelne v menších dávkach. Do jedálnička zaraďte tiež zdroje vitamínu K2, vitamín D a predovšetkým vápnik.

Tieto mikroživiny pomôžu telu bojovať proti postmenopauzálnej osteoporóze, teda úbytku kostnej hmoty, ktorý je zapríčinený hormonálnymi zmenami. Nezabudnite na dostatočný pitný režim!

Dôležitou zbraňou nielen proti menopauze je pohyb. Vhodnými aktivitami sú napr. chôdza, plávanie, jazda na bicykli, joga, pilates, turistika alebo napríklad spoločenský tanec.

Pohyb pomáha v prevencii rednutia kostí a vyplavujú sa pri ňom z tela endorfíny - hormóny šťastia, ktoré dokážu zdvihnúť náladu.

Ženy prechádzajúce menopauzou ohrozujú mnohé zdravotné problémy, je tak zásadné navštevovať pravidelne svojho lekára, či už praktického alebo gynekológa. Lekár môže pri výrazných problémoch tiež predpísať hormonálnu substitučnú terapiu.

"Pri nepravidelnej menštruácii buď dávame na druhú polovicu cyklu gestagény, aby sa cyklus zrovnal, alebo pridáme aj nejaký fytoestrogén. V prípade, že test ukáže aj nižšiu hladinu estrogénov, odporúčame ženám niektorý z kombinovaných prípravkov. Záleží na žene, či dá prednosť prírodným prípravkom, alebo hormonálnej liečbe, " vysvetľuje MUDr. Pavlína Marešová, autorka knihy Moderné postupy v gynekológii a pôrodníctve.

Postupné vymiznutie menštruácie je prirodzený jav v živote ženy, kedy dochádza k útlmu funkcie vaječníkov a následne k zníženiu tvorby hormónov estrogénu a progesterónu.

U niektorých žien sa môžu príznaky menopauzy prejavovať už okolo štyridsiatky, tento stav sa nazýva perimenopauza. Všeobecne nepríjemné ťažkosti pociťuje 90% žien vo veku od 40 do 58 rokov.


Prečítajte si tiež:

Pravidelný sex môže oddialiť nástup menopauzy, tvrdia vedci

Známa speváčka priznala, že bojuje s príznakmi skorej menopauzy, a pritom dojčí svoje tretie dieťa!


MLB

Proti silnému krvácaniu pomáha bylina Alchemilka, česky Kontryhel, ktorá dokáže celkom zastaviť aj veľmi silné nebezpečné krvácanie. Dostať ju kúpiť v lekárňach ako čaj, ale na obale sa nepíše účinok byliny, lebo EU to zakazuje.
Pri nedostatku estrogénov pomáha chmeľ-šištice-tiež ako čaj. Chmeľ je silný uspávací prostriedok, ukľudňuje aj pri úzkosti a panike. Zvyšuje hladinu estrogénov a vyvoláva krvácanie. Veľmi znižuje tlak, spomaľuje srdce. Pre estrogény môže byť chmeľ nebezpečný pre ženy s rakovinou ženských orgánov.
Ťažkosti v prechode nemusí mať žiadna žena, záleží to od životosprávy počas celého života. Napríklad Japonky v tomto období nemávajú žiadne problémy, lebo celý život jedia prevažne surovú zeleninu a sóju /nie GMO /a majú nízku hmotnosť.

Zuzka8

Moja mamina mala pocas menopauzy extremne priznaky a hlavne navaly uz bola zufala tak sme hladali vsetko mozne ale nasa podmienka bola prirodne nie nejake lieky atd nasledne v lekarni odporucili jodis koncentart a to je asi zazrak mamine po cca 2 tyznoch zmizli navaly a citila sa super odvtedy ani nevedela ze prechadza menopauzou
www.jodis.sk