Imunológ: Ochranné rúška sú plné mikroorganizmov z vonkajšej aj z vnútornej strany, a treba k nim aj tak pristupovať

Na pleť zakrytú pod rúškom si stále zvykáme nielen my, ale aj naša pleť. Rúško nás chráni, ale tiež obmedzuje a začína nás zaujímať aj to, čo sme predtým vôbec neriešili.
imunológ o rúškach

Zdroj: Pixabay.com

Čo sa deje pod rúškom?

Na otázku, čo sa vlastne pod rúškom deje a nakoľko naša pleť trpí, najlepšie zodpovedajú obrázky tvárí zdravotníkov a záchranárov z takzvanej prvej línie.

"Ak ste ich mali možnosť uvidieť po celodennej smene a sňatí respirátorov, potom vám bolo jasné, čo sa s pleťou deje pod tlakom respirátora, vo vlhkom a spotenom priestoru. Otlaky, zápaly a samozrejme riziko infekcií, "vymenúva imunológ Martin Nouza z pražského Centra klinickej imunológie.

Odborníci z oblasti dermatológie aj z týchto dôvodov hovoria, že by sme si mali rúško hneď zložiť vo chvíľach, kedy nie je nutné. Napríklad doma, ak ideme sami v aute, na vlastnej záhrade a podobne.

Použité ochranné rúška sú plné mikroorganizmov z vonkajšej aj z vnútornej strany, a treba k nim s týmto vedomím pristupovať, hovorí imunológ Martin Nouza.

"Po každom použití by preto jednorazové rúška mali byť opatrne zlikvidované. Látkové rúška by sme mali vyvariť a následne ešte vyžehliť žehličkou, najlepšie s naparením. Špecifické zaobchádzanie si vyžadujú respirátory, ktoré sú síce určené na jednorazové použitie, ale ich nedostatok to neumožňuje, "konštatuje klinický imunológ Martin Nouza.

Olej v rúšku spríjemní dýchanie

Zaujímavá je podľa neho možnosť vylepšiť si používanie rúšok aplikáciou aromatických olejov na vnútornú stranu, ktoré nielen príjemne voňajú, ale môžu mať aj dezinfekčné účinky.

"Mám na mysli čajovníkový olej alebo eukalyptový olej, ktorý pôsobí aj príjemne na dýchanie. Ak je človek chorý, potom určitá cirkulácia vydychovaného vzduchu môže zhoršovať priebeh jeho choroby, "zdôrazňuje doktor.

Pri častom používaní rúška imunológ odporúča meniť rúška a pleť čistiť. Celkom iste to platí pre tých z nás, ktorí sú navyše náchylní k akné či ekzémom.

Práve rozvoj ekzémov môžu rúška naštartovať. Na mieste je potom časté umývanie pleti a aplikácie vhodného hydratačného krému.

Tiež muži by podľa Martina Nouzy mali obmedziť parfumy, vody po holení a ďalšie kozmetické prostriedky.

A ako imunológ hodnotí nosenie rúška, vidí v ňom viac kladov, či záporov?

"Rúška vnímam pozitívne a sám si uvedomujem psychologický aspekt ich všeobecného nosenia. Všetci sme si totiž začali uvedomovať, že treba byť opatrnejší než predtým, a rúška nám to pripomínajú. Berieme ich ako symbol výstrahy, že situácia nie je normálne, že je niečo v neporiadku, hrozí nebezpečenstvo ... Predtým to bývali vyvesené žlté vlajky, ktoré signalizovali nebezpečenstvo. Námorníci z lode s vyvesenou žltou vlajkou nesmeli v prístave opustiť palubu. Dnes túto úlohu plnia všadeprítomné rúška, "uzatvára doktor Nouza.

Viac užitočných informácií o nosení rúšok si môžete prečítať tu:

Vyrobili ste si rúško doma? Tieto materiály zachytávajú podľa vedcov kvapôčky koronavírusu najúčinnejšie!

Bráni rúško naozaj prenosu koronavírusu? Vedci majú jasnú odpoveď!

Zapácha vám pod rúškom z úst? Tu je 5 dôvodov prečo a 5 tipov, ktoré vám pomôžu tento nepríjemný problém odstrániť!