Dominika Cibulková čelí kritike verejnosti za prednostné očkovanie proti COVID-19, analytik však upozorňuje na chybu v systéme!

Bývala slovenská tenistka Dominika Cibulková sa nechala spolu so svojim manželom, Michalom Navarom, prednostne zaočkovať proti COVID-19. Keďže nepatria medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry, nemali na očkovanie nárok.
Cibulková s manželom dostali vakcínu proti COVID-19

Dominika Cibulková, MZ SR | Zdroj: Facebook.com

Prednostné očkovanie Dominiky Cibulkovej

Pochybenie zo strany zamestnanca očkovacieho centra v Univerzitnej nemocnice Bratislava spôsobilo, že bývalá tenistka Dominika Cibulková spolu so svojim manželom, dostali vakcínu proti COVID-19.

Keďže v tomto období sa očkuje iba zdravotnícky personál, ktorý prichádza do kontaktu s rizikovými skupinami obyvateľstva, resp. pracovníci kritickej infraštruktúry, nemala Cibulková na očkovanie nárok, za čo si vyslúžila aj kritiku verejnosti či známych tvárí.

Dominika Cibulková sa na svojej sociálnej siete bránila s tým, že sa nechala voviesť do omylu.

"Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní. Ak by som čo i len tušila, že sa dopúšťam vážneho pochybenia, a že len nevypĺňam voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by som možnosť zaočkovať sa nevyužila. Vzniknutá situácia ma veľmi mrzí, vo vzťahu k všetkým ľuďom, ktorí na vakcínu čakajú, " napísala bývalá tenistka.

Kritika sa na bývalú tenistku valí zo všetkých strán, je však potrebné sa pozrieť na vec aj z druhej strany. Skutočného vinníka pri "VIP očkovaní" môžeme hľadať inde.

Problematický systém nahlasovania zdravotníkov

Problémom má byť systém nahlasovania sa zdravotníkov, ktorí majú záujem o očkovanie proti COVID-19, upozornil na to aj bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva Martin Smatana.

"Nahlasovanie na očkovanie prebieha cez online portál, kde sa uvádza či je človek zdravotník a uvádzajú sa jeho osobné údaje. Bol som v tom, že tie údaje sa verifikujú s databázami. Ak to systém NCZI nevie alebo nerobí, tak to je mega deravý systém. Ak to robí, ale existuje paralelný systém čakačiek na vakcínu mimo tohto portálu, tak žijeme v digitálnom a transparentnom praveku, " uviedol na svojej sociálnej sieti Smatana.

Viete o koľko by nám klesla úmrtnosť na COVID ak by sme zaočkovali ľudí mladších ako 35 rokov? Menej ako pol percenta....

Uverejnil používateľ Martin Smatana Nedeľa 10. januára 2021

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii v pondelok večer uviedol, že táto chyba bola spôsobená tým, že sa očkovací systém iba rozbiehal.

Zavedený systém je relatívne dobrý,“ bráni sa minister kritike.

Jediný problém vidí minister zdravotníctva v tom, že nemocnice, ktoré boli zapojené do projektu pilotného očkovania, nenabehli na objednávkový systém, ktorý je prísne regulovaný na základe nimi definovaných kapacít, a je elektronický.

Tieto nemocnice boli však podľa ministra inštruované, aby očkovali iba svojich zdravotníkov.

Teraz už musia všetky nemocnice zoznamy očkovaných odovzdávať naspäť NCZI, ktoré ich následne preklopí do systému prepojeného s COVIDpassmi.


Prečítajte si aj:

6 príznakov, že ste mohli prekonať COVID-19! Nepanikárte, ale zostaňte opatrní

V Česku by mal byť počas januára k dispozícii nový typ testu na COVID-19! Je pohodlnejší a rovnako spoľahlivý ako PCR