Medička, ktorá pomáha s odbermi v MOM: Občas sú aj dni, kedy k nám zavíta človek, ktorý je z tejto situácie už unavený, a svoju nespokojnosť si vybije na nás

Zuzka Fandlová momentálne študuje piaty ročník na Slovenskej zdravotníckej univerzite odbor všeobecné lekárstvo. Za prácu v mobilnom odberovom mieste vďačí najmä náhode.
Medička, ktorá pomáha s odbermi

Zdroj: facebook MZ SR, TS AGEL

Pandémia koronavírusu, ktorá už rok sužuje Slovensko, priniesla okrem iného aj možnosť pre študentov medicíny a zdravotníkov naučiť sa priamo v teréne nové veci, na ktoré ich štúdium nepripraví.

Medička Zuzka Fandlová sa rozhodla pomôcť našim zdravotníkom a jej pôsobiskom sa na istý čas stalo jedno z mobilných odberových miest (MOM) v Bratislave.

Zuzka momentálne študuje piaty ročník na Slovenskej zdravotníckej univerzite odbor všeobecné lekárstvo. Za prácu v MOMke vďačí najmä náhode.

,,Na Facebooku som objavila ponuku v skupine pre študentov medicíny, kde hľadali medikov na výpomoc pri testovaní. Skúsenosti s testovaním som doposiaľ nemala, ale povedala som si, že nemám čo stratiť a na túto ponuku som zareagovala. Som veľmi vďačná za to, že si ma vybrali a že ma vo všetkom riadne zaškolili,“ vysvetlila mladá medička.

A ako vyzerá jej bežný pracovný deň? Začína príchodom na kliniku okolo 6:40 ráno, po príchode sa prezlečie v miestnosti na to určenej do ochranných pracovných prostriedkov a presunie sa na mobilné odberné miesto, ktoré sa nachádza priamo pred klinikou na parkovisku.

,,Odbery vykonávame vo dvojici a atmosféru si niekedy spríjemňujeme aj hudbou. Medzi 7:00 a 7:20 začínajú prvé odbery a po poslednom odbere všetko riadne vydezinfikujeme vrátane seba, následne sa vyzlečiem z ochranného obleku a týmto moja práca končí. Pred odchodom z kliniky sa vždy rada zastavím na poschodí za kolegami, zreferujem aký bol deň a potom utekám domov na online stáž či prednášku alebo do druhej práce,“ vysvetľuje, čo všetko jej práca obnáša.

Práca počas pandémie je cennou skúsenosťou

Aj keď práca pri testovaní v MOM môže vyzerať monotónne, nie je tomu tak.

,,Každý deň je iný a niečím zaujímavý a obohacujúci. Práca s ľuďmi je veľmi náročná, a preto sú občas aj dni, kedy k nám zavíta človek, ktorý je z tejto situácie už unavený a svoju nespokojnosť si vybije na nás. Tých príjemnejších situácii je však našťastie stále neporovnateľne viac. Sú to každodenné milé gestá od ľudí, slová ich vďaky, prípadne drobné pozornosti. Zaujímavé sú pre mňa tiež stretnutia so známymi osobnosťami, ktoré sa k nám chodia pravidelne testovať a s ktorými mám možnosť prehodiť pár slov,“ opisuje Zuzka.

Pre študentku medicíny je podľa jej slov práca v zložitej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu veľmi cennou skúsenosťou. Má možnosť pracovať v odbore, ktorý študuje a každodenný priamy kontakt s lekármi, sestrami, sanitármi a celkovo celým zdravotníckym personálom nemocnice jej dáva možnosť učiť sa veciam z praxe.


Mohlo by vás zaujímať:

Študent medicíny Tomáš Koky: Mojim malým želaním je, aby v budúcnosti nebolo ničím zvláštnym, že Róm je lekárom