10 tipov ako zatočiť so sedavým životným štýlom

Už celé desaťročia počúvame, že sedavý životný štýl môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Pravdepodobne ste už aj sami pocítili po dlhodobom sedení bolesť v hornej časti chrbta, ramenách, bedrách alebo ste mali opuchnuté nohy z dôvodu zníženého obehu krvi. Vedeli ste však, že dlhodobé sedenie, najmä pred obrazovkami, môže ovplyvniť aj vašu náladu?
ako zmeniť sedavý životný štýl

Zdroj: Pixabay.com

Výskum publikovaný Klinikou Mayo naznačuje, že už jeden týždeň nadmerného sedenia môže mať negatívny vplyv na vašu náladu.

Vstať a chvíľu sa hýbať je prospešné nielen pre vaše fyzické zdravie, ale aj pre vašu duševnú a emocionálnu pohodu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zdvihnúť náladu a vniesť zmenu do sedavého životného štýlu:

Tip 1: Prispôsobte priestor okolo vás

Všetci vieme, že ergonómia zohráva dôležitú úlohu v rámci pracovného priestoru. Ak je vaša stolička, monitor počítača alebo klávesnica pod nesprávnym uhlom, môže to spôsobiť stuhnutie svalov a bolesť.

Pracovný priestor, ktorý ani náznakom nenesie známky vašej osobnosti, môže negatívne vplývať na vašu náladu aj chuť pracovať.

Vymaľujte, zaveste na stenu obrazy alebo fotky, ktoré odrážajú pozitívnu náladu. Zvoľte si teplé farby ako béžová a levanduľová pre relaxačnú atmosféru prípadne sviežu modrú alebo zelenú, ktoré vám dodajú energiu.

Tip 2: Postavte sa

Na každú hodinu sedenia by ste si mali dopriať 10-minútovú prestávku v stoji. Vstávanie zo stoličky v pravidelných intervaloch je naozaj dôležité, navyše vám to prekrví mozog aj nohy. Existuje dôvod, prečo sú pracovné stoly, pri ktorých sa stojí, také populárne.

Tip 3: Choďte von

Aj keď sú bežiace pásy a stacionárne bicykle skvelým náradím, cvičenie v krásnom prostredí vonku je skvelým spôsobom, ako si začať užívať rôzne aktivity. Prečo teda nevyužiť krásne jarné počasie?

To, čo malo byť rýchlou 20-minútovou prechádzkou, sa častokrát predĺži najmä vtedy, ak si užívame prostredie okolo nás.

Tip 4: Telefonujte v pohybe

Chôdza popri telefonovaní vám môže pomôcť dosiahnuť cieľ 10 000 krokov za deň. Prináša to mnohé výhody spojené s pravidelnou fyzickou aktivitou, ako je zlepšenie nálady a zlepšenie kardiovaskulárnych funkcií.

Tip 5: Nájdite nestabilitu

Sedenie na fit lopte zapája celé telo bez toho, aby ste to vôbec vnímali. Nestabilná poloha udržuje telo v pohybe a precvičuje jeho jadro. Skákanie zľahka na fit lopte môže pomôcť zlepšiť vašu náladu.

Tip 6: Identifikujte vône na dobrú náladu

Zvážte použitie vôní na zlepšenie nálady a dodanie energie. Špeciálna vôňa, ktorú si spájate s cvičením, je skvelá pomoc pri vytváraní zdravého návyku.

Napríklad vôňa levandule pôsobí veľmi upokojujúco, takže je to dokonalý spôsob, ako sa pred cvičením dostať do kľudového stavu. Na druhej strane, mäta a citrón sú povzbudzujúce vône, ktoré vám môžu pomôcť nabrať energiu.

Tip 7: Myslite pozitívne

Ak máte pár kíl navyše, alebo vás pohľad do zrkadla neuspokojuje, predsa len sa pokúste nájsť aj niekoľko pozitív, ktoré vám dodajú sebadôveru.

Malé zásahy do rutiny, ktorých cieľom je cítiť sa lepšie, vedú k pozitívnym zmenám oveľa prirodzenejšie. Na to však treba myslieť pozitívne!

Tip 8: Uvoľnite sa

Strečing a techniky uvoľňovania svalov, ako je aj sebamasáž, dokážu robiť zázraky pri zmierňovaní bolesti a stuhnutí svalov, ktoré pociťujete či už v dôsledku intenzívneho cvičenia alebo celodenného sedenia za stolom.

Doprajte si sebamasáž na uvoľnenie svalstva s pomocou penového valčeka alebo tenisovej loptičky. Venujte 10 minút tým oblastiam, kde cítite napätie či stuhnutie.

Tip 9: Doprajte si HIIT cvičenie

Cvičenie HIIT dokáže zvýšiť hladinu endorfínov a pomôcť prekrviť celé telo. Tomuto typu cvičenia nie je nutné venovať veľa času.

Vyberte si svoje 4 obľúbené cviky, cvičeniu venujte 40 sekúnd, po ktorom nasleduje 20 sekundová pauza . Tento interval zopakujte 3-krát. Toto rýchle intenzívne cvičenie dokáže popri posilňovaní svalov pozitívne nakopnúť vašu náladu.

Tip 10: Nezabúdajte na bielkoviny

Bielkoviny sú nevyhnutnou živinou pre budovanie svalov, ako aj na podporu zdravej pokožky, nechtov a vlasov. Ďalším bonusom pri konzumácii dostatočného množstva bielkovín je to, že pomáhajú udržiavať dlhší pocit sýtosti a tým držia hlad na uzde.

Doprajte si preto počas dňa proteínový koktail. Viete ho vždy obohatiť čerstvým ovocím, čím zvýšite aj svoj príjem vitamínov a zároveň si zabezpečíte aj dávku energie.


ancapanca

ja v práci veru sedím celý deň, tak potom to rada kompenzujem nejakým pohybom, najmä bicyklom či aspoň chôdzou

annninka

Vystriedala som zopár zamestnaní a medzi nimi boli aj sedavé. Moc mi chýbal pohyb. Pracovala som aj ako predavačka a vtedy som nadávala, že celý deň len behám. Všetko má svoje pre a proti a je na nás, ako sa k tomu postavíme. Keď som v práci celé dni sedela, aspoň cez víkendy som musela chodiť na prechádzky a na korčule. V týždni som moc času nemala, ale pokiaľ sa dalo, tak do obchodu som sa prešla aspoň, že som nešla na aute. No hľadala som možnosti.