V USA schválili prvý liek proti Alzheimerovej chorobe. Experti však majú proti nemu výhrady

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) prvýkrát po takmer dvadsiatich rokoch schválil nový liek proti Alzheimerovej chorobe. Niektorí odborníci však tvrdia, že neexistuje dostatok dôkazov o tom, že by liek chorým skutočne pomáhal.
nový liek na Alzheimerovu chorobu

Zdroj: Pexels.com

Prelomový prístup k liečbe Alzheimerovej choroby

Látka aducanumab, ktorá sa bude predávať pod názvom Aduhelm, sa podáva raz mesačne infúziou. Jej cieľom je spomaliť zhoršovanie kognitívnych funkcií spôsobené Alzheimerovou chorobou, napríklad zmierniť poruchy pamäti a myslenia.

Jedná sa o prvý doteraz schválený liek, ktorý cieli priamo na mechanizmy, ktoré ochorenie spôsobujú, a nesnaží sa len tlmiť jeho príznaky.

Z toho dôvodu niektorí odborníci dnešné rozhodnutie FDA považujú za veľmi významný okamih v boji s Alzheimerovou chorobou, ktorú podľa odhadov trpí po celom svete asi tridsať miliónov ľudí, väčšinou starších ako 65 rokov.

Aducanumab prechádzal v posledných rokoch záverečnou fázou testov. Tú však vedci zastavili po tom, čo výsledky neukazovali lepší zdravotný stav pacientov prijímajúcich liek oproti tým, ktorým bolo podané placebo.

Firma Biogen, ktorá liek vyrába, však s odkazom na vlastné štúdie uviedla, že sa u niektorých pacientov výrazne zmiernili príznaky choroby, medzi ktoré patria poruchy pamäti, problémy s komunikáciou či zmätenosť.

FDA vo svojom rozhodnutí uviedla, že liek nepreukázal svoju účinnosť úplne jednoznačne, a že mu udelila povolenie na nasadenie u pacientov za predpokladu, že firma Biogen vykoná ďalšie rozsiahle testovanie.

Špecialista serveru BBC na oblasť zdravotníctva Fergus Walsch, vyzval po kroku FDA k opatrným oslavám. Látka podľa neho pristupuje k liečbe Alzheimerovej choroby prelomovým spôsobom, nezhody medzi expertmi o jej účinnosti sú však dôvodom k obozretnosti.

Upozornil tiež, že liek bude zrejme veľmi drahý. Spoločnosť Biogen ešte pred jeho schválením uviedla, že liečba priemerného pacienta novým prípravkom vyjde ročne zhruba na 56 tisíc dolárov , do čoho ešte nie sú započítané nákladné diagnostické testy, ktorými sa Alzheimerova choroba potvrdzuje.


Prečítajte si aj:

10 príznakov Alzheimerovej choroby

Vedci vyvinuli novú látku a sľubujú prelom v liečbe jedného z najrozšírenejších ochorení mozgu