Neuropsychológ: Ľudia často skáču z extrému do extrému a aj z toho dôvodu ich mozog nedokáže nájsť správnu cestu

Slovo detox sa ako bumerang raz ročne vracia do slovníka práve na jar. Niekto ho považuje za atraktívnu mediálnu tému, niekto za marketingový ťah či za módny trend, skupina zodpovedne zmýšľajúcich ľudí však verí, že práve jar je obdobím, kedy môžeme pre svoje zdravie po vyčerpávajúcej zime spraviť naozaj viac.
jarný detox

Zdroj: Freepik.com

Prečo detox práve na jar?

Naše telo a jeho orgány – pečeň, pľúca, obličky, tráviaci trakt – majú prirodzené mechanizmy, ktorými sa dokážu zbaviť škodlivých látok. Inak by sme tu neboli.

Náročné zimné obdobie s nedostatkom pohybu, zvýšeným príjmom často nie príliš zdravo pripravovaných jedál a spomaleným metabolizmom je však preň náročným obdobím a takúto záťaž nemusí dobre zvládať.

Jeho únava sa prejavuje rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Vtedy je vhodné pomôcť mu jarnou očistou. Môže byť pre telo ozdravným procesom, aj cestou ako sa po zime zbaviť nadbytočných kilogramov. Možno však dokáže aj našej hlave naštartovať celkovú zmenu životného štýlu.

Aj keď je detox pre organizmus prospešný, nedokáže zvrátiť celé mesiace zlého stravovania. Jeho kvalita je dôležitá po celý rok,“ zdôrazňuje výživová špecialistka Martina Dvořáková.

Ako s detoxom začať?

Návodov a tipov na detoxikáciu tela dnes existuje veľké množstvo. Sú o hladovkách, radikálnom zredukovaní prijímanej stravy, o jednostrannej či tekutej strave, pití čajov, užívaní výživových doplnkov či konzumácii „zázračných“ exotických plodín, dokonca aj o klystíroch.

A práve extrémy spájané s detoxikáciou organizmu bývajú najčastejším dôvodom jej odmietania, prípadne rýchleho zlyhania.

Pri rozhodnutí pre akýkoľvek detox sa vždy snažte počúvať svoje telo. Nepodstupujte nič radikálne, ak si sami neveríte, že to dokážete dodržať. Dôležité je vedieť zhodnotiť a prehodnotiť svoje stravovacie návyky. Niekomu stačí napríklad len na 1 až 2 týždne vynechať alkohol, cigarety, kávu, sladkosti a strážiť si pitný režim a aj to je pre jeho telo očistná kúra,“ hovorí Martina Dvořáková.

Dôležitosť správnej motivácie k zdravšiemu spôsobu života zdôrazňuje aj neuropsychológ PhDr. Robert Krause, PhD., MBA.

Nestačí len naplniť cieľ, ale potrebujeme si vytvoriť systém stravovania, ktorý dokáže fungovať aj bez neustáleho stanovovania si cieľov. Ľudia často skáču z extrému do extrému a aj z toho dôvodu ich mozog nedokáže nájsť správnu cestu, ktorá mu prinesie množstvo odmien, ktoré sú hnacím motorom pri opakovaní žiadúcich činností.“

Koľko by mal detox trvať?

Dĺžka očisty tela je veľmi individuálna. U každého závisí od konštitúcie, kvality zdravia, ale najmä od spôsobu stravovania a životného štýlu. Existujú 2-3 dňové detoxy, ale aj kúry, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Aby však mala detoxikácia pre telo správny účinok, je rozumné ju dodržiavať najmenej 7-14 dní.

Ak vytrváte telo sa vám odvďačí. S pribúdajúcimi slnečnými dňami sa budete cítiť aj vy „slnečnejšie“. Začnete sa cítiť ľahšie a uvoľnenejšie, zlepší sa vám trávenie, zmizne pocit nafúknutého brucha a určite ustúpia aj iné nepríjemné zdravotné ťažkosti. Bonusom možno bude aj strata niekoľkých kilogramov, ale to, čo rozhodne oceníte bude príval čerstvej energie.

5 rád výživovej poradkyne pred začiatkom jari

 • Starostlivo si vyberajte čo jete – zdravé telo si nevybudujeme stravovaním vo fast foodoch alebo na benzínových pumpách. Nič nenechajte na náhodu a vždy majte po ruke zdravú desiatu.

 • Pohyb je základ – vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a na ktorú sa budete tešiť. Len tak pri nej dlho vydržíte. Nezáleží na tom, či je to prechádzka so psom, pilates, bicyklovanie, plávanie alebo beh. Pobyt na čerstvom vzduchu okysličí váš organizmus a nabije telo pozitívnou energiou.

 • Myslite na svoju psychickú pohodu – relaxujte v saune, doprajte si masáž, prečítajte si knihu. Nezabúdajte na dostatočný odpočinok a nepodceňujte dôležitosť „obyčajného“ spánku.

 • Usilujte sa nastaviť si svoj cirkadiánny rytmus – vstávajte a zaspávajte v rovnakom čase, jedzte v pravidelných intervaloch a budete mať oveľa viac energie.

 • Nikdy nie je neskoro začínať. Je úplne jedno či máte 20 alebo 60 rokov, vždy to má zmysel!

Základné pravidlá detoxikácie

 • Pite dostatočné množstvo vody – 2-4 litre denne. Pomáhate telu rýchlejšie vyplaviť škodliviny.

 • Zvýšte prísun vlákniny, ktorá pomáha lepšiemu tráveniu.

 • Jedzte veľa zeleniny.

 • Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám aj kofeínu.

 • Nekonzumujte sladkosti, slané jedlá, fast foodové jedlá, polotovary a ďalšie priemyselne spracované potraviny, ktoré obsahujú látky zaťažujúce organizmus.

 • Každý deň sa aspoň na pol hodiny prejdite vonku, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu a váš organizmus sa poriadne okysličil.

 • Dodržiavajte spánkovú hygienu – neponocujte.