Psychológ: Vianočné prípravy a nákupy darčekov sú viac zdrojom stresu ako potešenia

Odborníci tiež radia, aby mali ľudia počas sviatkov realistické očakávania, dodržiavali vlastnú osobnú psychohygienu či zdravú životosprávu.

Zdroj: Pexels.com

Vianoce sú často katalyzátorom rodinných hádok a sporov. Liga za duševné zdravie (LDZ) a občianske združenie IPčko odporúčajú vyhýbať sa počas sviatkov politickým a spoločenským témam, ktoré rodinu polarizujú.

"Pripomínajte a oceňujte, čo je na rodinnom stretnutí pekné, hovorte o vďačnosti, spomínajte na blízkych a spoločné zážitky, pozrite si fotky," uviedol psychológ z IPčka Marek Madro.

Liga za duševné zdravie tiež odporúča, aby rodina počas sviatkov neotvárala riešenia problémov, ale odložila ich na iný čas po sviatkoch.

"Pripravte si, čo pekné poviete každému členovi rodiny počas Vianoc, také, čo vám občas napadne a nikdy ste to nevyslovili," odporúča LDZ.

Odborníci tiež radia, aby mali ľudia počas sviatkov realistické očakávania, dodržiavali vlastnú osobnú psychohygienu či zdravú životosprávu. Rozumné je obmedziť alkohol, nezabúdať na vyváženú stravu, dostatok spánku, pohyb a striedať aktivitu s oddychom.

LDZ a IPčko pripomenuli, že Vianoce nie sú o darčekoch. Vďačnosť sa dá podľa nich prejaviť aj inými spôsobmi.

"Často sa vianočné prípravy a nákupy darčekov vzďaľujú od predstavy šťastných, veselých a pokojných Vianoc, čo spôsobuje, že sú viac zdrojom stresu ako potešenia," dodal psychológ.


Prečítajte si aj:

Psychológ radí: Ako prežiť predvianočný stres bez ujmy