Jar je pred dverami a mnohí z nás sa ocitajú pred každoročne sa opakujúcou výzvou: „zatočiť“ so zimnými kilogramami a ísť v ústrety jari a najmä blížiacemu sa letu a plavkovej sezóne ľahší, zdravší, čistejší.
Keď sa dieťa opije, rodičia zo strachu zvyčajne kričia, zakazujú, trestajú. Podľa psychológa Matúša Bakytu treba namiesto toho o svojich obavách s deťmi hovoriť. Takéto rozhovory prispievajú k budovaniu dôveryhodného vzťahu, ktorý rodinu prevedie náročným obdobím puberty detí. A to aj v takej neľahkej téme, akou je alkohol.
Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života. Podľa odborníkov môžu spôsobiť viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na psychiku. Deti, ktoré majú menej ako dva roky, by mali pred obrazovkami stráviť len minimum času. Koľko detí je závislých a potrebuje odbornú pomoc, je otázne.
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.
Napriek tomu, že medicína doposiaľ nedisponuje rozsiahlymi dátami, už teraz je jasné, že koronavírusová infekcia alebo jej následky môžu poškodiť srdcový sval, postihujú cievy, narúšajú zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodený môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky, avšak ďalšiu veľkú skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.
Traja odborníci vysvetľujú stále aktuálne témy. Hoci pandémia koronavírusu veľa zmenila, ľudí stále zaujíma psychológia vzťahov, zvládanie stresu a prevencia pred vyhorením v práci. Netreba zabúdať ani na správnu hygienu.
Za posledných desať rokov evidujeme na Slovensku nárast o takmer 20 % u detí do 14 rokov. Vplyv na vývoj porúch správania u dieťaťa majú podľa psychologičky rodičia, aj charakter dnešnej doby.
Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie. Podkladom vzniku Parkinsonovej choroby je nedostatok dopamínu - látky, ktorá slúži ako prenášač biologickej informácie medzi bunkami.
...alebo všetko je tak, ako má byť. Aj touto myšlienkou Sigmunda Freuda, zakladateľa psychoanalýzy, sa riadi mladá psychologička Slavka Sokáčová.
Liečebno transformačná metóda Cesta sa v súčasnosti považuje za jednu z najúčinnejších alternatívnych metód liečenia tela, mysle a duše. Využíva sa v centrách liečby závislostí, rakoviny, vo väzniciach, ale aj pri koučingu či školení top manažmentu.