Farmaceut: Závislosť na nosových sprejoch a kvapkách sa prejavuje pocitom plného nosa, zhoršeným čuchom aj bolesťami hlavy

Dlhodobým používaním nosových sprejov, už aj v prípade vzniku fyzickej závislosti, sa pacient dostáva do bludného kruhu.
závislosť na kvapkách a sprejoch do nosa

Zdroj: Flickr.com

Nosové spreje a kvapky sú liečivé prípravky určené k lokálnemu použitiu na zníženie opuchnutej nosovej sliznice, ktorá je častým prejavom zápalu, najčastejšie pri virózach. Hoci nám nosové spreje dokážu pomôcť, netreba to s nimi preháňať, pretože môžu byť aj návykové.

Pokiaľ hovoríme o prípravkoch s obsahom priamych sympatomimetík, pri dlhodobej stimulácii cieľových buniek nosovej sliznice sa aktivujú v bunkách také pochody, ktoré spôsobia oslabenie ich vnímavosti voči účinnej zložke lokálnych dekongestív. Tieto pochody v bunkách tela sú normálnou obrannou reakciou, ktorej cieľom je zníženie ich nadmernej stimulácie. Zvýšenie dávky liečiva pri ich zníženej účinnosti má úspech len krátkodobý. Mechanizmus oslabenia reakcie po použití nosových sprejov je okamžitý, avšak pocit nedostatočného účinku liečiva sa objavuje až po niekoľkých dňoch či týždňoch pravidelného používania. Fyzická závislosť na používaní týchto nosových sprejov a kvapiek sa následne prejavuje opuchom sliznice a pocitom plného nosa. Lokálne dekongestíva na báze soľného roztoku a antihistaminík fyzickú závislosť nevyvolávajú,“ vysvetľuje farmaceut PharmDr. Dávid Ferko.

Dlhodobým používaním nosových sprejov, už aj v prípade vzniku fyzickej závislosti, sa pacient dostáva do bludného kruhu. Okrem pocitu plného nosa sa pridružujú pacientom nové symptómy, ako je chrapot, sťažené dýchanie, zhoršený čuch, krvácanie z nosa, bolesť hlavy, nosová reč a podobne.

Potom pacient začína používať nosové dekongestíva ešte častejšie. Najhorším scenárom je vznik defektov nosovej priehradky, ktorý sa dá napraviť už len chirurgicky.

Nosové dekongestíva prinášajú rýchlu a účinnú úľavu od nepríjemných stavov viróz, takže pacienti po tomto type liečivých prípravkov siahajú takmer vždy. Veľmi zlým príkladom je používanie lokálnych dekongestív pri alergickej nádche, ktorá sa objavuje sezónne. Alergickú nádchu nie je v žiadnom prípade vhodné potláčať voľnopredajnými lokálnymi dekongestívami. Aj preto odporúčame pacientom, aby sa vždy poradili so svojím lekárnikom alebo lekárom, ako liečiť ich aktuálne ťažkosti,“ priblížil farmaceut.

Naparovanie a esenciálne oleje

Mnohokrát je postačujúce využiť napríklad naparovanie nad horúcou vodou s rozpustenou soľou, prípadne s pridaným éterickým olejom, ako je eukalyptus a materina dúška.

Táto kúra nielenže účinne uvoľňuje dutiny, je aj liečivá – samotné prírodné esenciálne oleje majú totiž antibakteriálne a antivirotické účinky, sliznicu príjemne zvlhčujú a stimulujú riasinkový epitel, ktorý posúva hlieny z dutín smerom von.

Alternatívou sú veľmi účinné soľné roztoky, ktoré sú hypertonické. To znamená, že sliznicu nosa sťahujú a uvoľnia upchatý nos bez rizika vzniku závislosti. Preventívne odporúčame nosové preplachy a používanie nosových sprejov s fyziologickým roztokom soli, ktorý účinne odstraňuje z nosovej sliznice alergény, prach a nečistoty. Lekárne majú v ponuke tiež spreje na báze soľného roztoku s pridanými látkami, ako je aloe vera, ktoré navyše sliznicu nosa hojí, alebo tiež s obsahom mangánu a medi, ktorá je virocídna a baktericídna. V prípade alergických rinitíd odporúčame aj použitie lokálnych a celkových antihistaminík. Veľmi vhodné sú tiež kortikosteroidné spreje (mometazón), ktoré sa dnes dajú zakúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Lokálne dekongestíva s obsahom sympatomimetík by mali byť len núdzovým riešením, napríklad v prípade nemožnosti využitia spomenutých spôsobov, v práci, na cestách a podobne,“ doplnil farmaceut.

Ako sa zbaviť závislosti od nosových sprejov?

Podľa slov farmaceuta, pokiaľ je človek už fyzicky závislý na používaní lokálnych dekongestív, je veľkým úspechom postupné znižovanie pravidelnosti vstrekov, prípadne aplikácia spreju len do jednej nosovej dierky v kombinácii s použitím hypertonických sprejov na báze soľného roztoku.

Pokiaľ pacient pociťuje zhoršenie symptómov a má pocit, že znižovanie dávok nie je zvládnuteľné, najlepšou možnosťou je návšteva lekára. Lekár po dôkladnom diagnostikovaní a kontrole nosovej sliznice naordinuje pacientovi prípravky, ktoré účinne potlačia symptómy vzniknuté zo závislosti a určí ďalší terapeutický postup.


Mohlo by vás zaujímať:

Účinná pomôcka v boji s nádchou a alergiami, Jal Neti je technika, ktorú musíte vyskúšať!