Lekár: Pitie kávy nalačno je úplne v poriadku, je však dôležité venovať pozornosť tomu, ako telo reaguje

Neviete si bez kávy predstaviť ani jeden deň? Pijete šálku, dve alebo viac? Rozmýšľali ste nad tým, aké množstvo je pre telo prospešné a aký má na človeka vlastne vplyv?

Zdroj: Freepik.com

Konzumácia kávy sa zdá vo všeobecnosti bezpečná, pričom najväčšie zdravotné benefity by sa mali dosiahnuť pri troch až štyroch šálkach denne.

Zatiaľ čo mnohé z výhod kávy pravdepodobne vyplývajú z jej obsahu kofeínu, zdá sa, že aj káva bez kofeínu ponúka určité zdravotné výhody a môže byť rozumnou voľbou pre tých, ktorí pociťujú nepríjemné účinky stimulácie kofeínom. Okrem toho, v súčasnosti dostupné dôkazy naznačujú, že pre tehotné ženy je rozumné vyhýbať sa kofeínu. Kofeín má niekoľko charakteristík potenciálne návykových drog; sú známe abstinenčné príznaky po náhlom ukončení dlhšieho obdobia užívania (bolesť hlavy, únava, úzkosť, podráždenosť, depresívna nálada, ťažkosti so sústredením). Kofeín však neohrozuje fyzické, sociálne alebo ekonomické zdravie tak, ako návykové drogy,“ priblížil lekár Internej kliniky MUDr. Pavol Fülöp.

Internista tiež zodpovedal častú otázku, ako je to s pitím kávy nalačno.

Káva zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, no vedci nezistili, že by spôsobovala tráviace problémy. Preto je pitie nalačno úplne v poriadku. Napriek tomu je dôležité venovať pozornosť tomu, ako telo reaguje. Pri problémoch s trávením po pití kávy nalačno, ale nie pri jej pití s jedlom, je vhodné zvážiť prispôsobenie jej príjmu. Navyše, káva má vplyv na črevá – môže vyvolať pohyb čriev a zrýchliť hrubé črevo,“ uvádza lekár.

Kofeín zlepšuje bdelosť, pozornosť a reakčný čas, najmä u jedincov s nedostatkom spánku. Káva je zdrojom antioxidantov bojujúcich proti zápalom a jej pitie pred cvičením napomáha spaľovaniu tukov. Okrem toho môže zlepšiť vytrvalostné výkony v športe a svalovú silu.

Zvyčajná konzumácia kávy je tiež spojená s nižším rizikom kardiovaskulárnej smrti a rôznymi nepriaznivými kardiovaskulárnymi udalosťami, vrátane ischemickej choroby srdca, srdcového zlyhávania a mŕtvice. Účinky kávy na arytmie a hypertenziu sú neutrálne. Konzumácia kávy je taktiež spojená so zlepšením niektorých kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako napríklad cukrovky 2. typu, depresie a obezity. Chronická konzumácia kávy tiež zrejme chráni pred niektorými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Aj keď sú výsledky štúdií zmiešané, celkové dôkazy nenaznačujú silnú súvislosť medzi príjmom kávy a rakovinou. Medzi potenciálne riziká, ktoré sú vo všeobecnosti spôsobené vysokým obsahom kofeínu, patrí úzkosť, nespavosť, bolesť hlavy, chvenie a búšenia srdca. Káva môže urýchliť osteoporózu žien, a keď sa konzumuje v tehotenstve, tak zvyšuje riziko nízkej pôrodnej hmotnosti a predčasného pôrodu,“ dodal MUDr. Fülöp.

Lekár tiež spomenul zaujímavú štúdiu vedcov z University of Copenhagen v Dánsku, ktorí skúmali, ako antioxidanty nazývané polyfenoly, interagujú s aminokyselinami, stavebnými kameňmi bielkovín.

Polyfenoly možno nájsť v mnohých potravinách, vrátane kávy a čaju, ovocia a zeleniny, červeného vína a piva. Kyselina kávová (CA) a kyselina chlorogénová (CGA) sú polyfenoly, o ktorých je dobre známe, že majú antioxidačné a protizápalové účinky.

Autori úspešne ukázali, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v kávovom nápoji s mliekom. V tomto prípade bola aminokyselina cysteín – nachádzajúca sa v mliečnych výrobkoch – kombinovaná s polyfenolmi CA a CGA – nachádzajúcimi sa v káve. Keď sa polyfenoly CA a CGA skombinovali s aminokyselinami (cysteínmi) nachádzajúcimi sa v mliečnych bielkovinách, ich protizápalové účinky sa posilnili až na 2,5 násobok. A teda konzumácia kávy s mliekom alebo aj kapučína, ako začal páter Marco D'Aviano po epickej bitke pri Viedni už v roku 1683, by mohla byť prospešnejšia ako čistá káva,“ vysvetlil na záver lekár Internej kliniky.


Prečítajte si aj:

Tri až päť šálok kávy denne znižuje riziko infarktu a mŕtvice až o 15%, tvrdia vedci

6 chýb, ktoré robíte pri pití kávy


Emilius

No, ja som mal problémy s tým, že mne káva na lačno vobec nikdy nesadla.. a nebudem ai hovoriť to, že som nepociťoval nejaké veľké účinky kávy na mňa.... namiesto toho som presedlal na čaje.. napjprv som pil zelený čaj a teraz pijem inak celkom čaj z vyluhovaných cbd kvetov www.konopnafarmaliptov.sk .. uplne sa citim byť nakopnutý.. viac sustredeny..a tým že si to luhujem ako čajík.. nerobí mi to zle ako kava... po tomto už kavu ani neptorebujem. :-)

Rolko

Ja vypijem aj osem káv do obeda.Potom ešte jednu okolo tretej po obede.Ale na lačný žalúdok nikdy nepijem kávu.Chodím kardiologičke kvôli vysokým tlakom,každý rok na kontrolu,a mám aj zvýšený cholesterol,ale len trochu.A som sa doktorku pítal,kedže milujem kávu,či to nemá súvis s mojím krvným tlakom.Povedala,že po takej množstve,čo vypijem,moje ťelo je už zvyknutý,a že nech si dám toľko,koľko mi chuťí.V pohode si dám kávu nprl.v sobotu,ked som doma po obede,a idem si lahnúť na gauč,a o päť minút spím.Aj pečeňové testy mi robia dva krát do roka,sú v poriadku.Lenže ak sa ponáhľám v roboťe,a nedostaňem sa ku káve,už ma bolí hlava ako sviňa...

Robertlightner

I can tell you that the amount of coffee that is beneficial for the body can vary from person to person, depending on factors such as age, weight, and overall health. Generally speaking, moderate coffee consumption, which is defined as 3-4 cups per day, is not associated with any negative health effects for most people. However, excessive consumption of caffeine can lead to negative effects such as anxiety, insomnia, and increased heart rate. As with any substance, it is important to consume coffee in moderation and be aware of your body's individual response to it. www.mysanfordchart.net