Vyvážená strava, dostatok pohybu, čo najmenej stresu a kvalitný spánok. To sú niektoré zo zásad zdravého životného štýlu. Práve s posledným menovaným bodom má podľa inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) problémy až 40 % populácie. Niektorí spia málo, iní zase nekvalitne.
Pri skúmaní vodných tokov po celom svete sa v nich našli vysoké koncentrácie paracetamolu, nikotínu, kofeínu, ale aj liekov proti epilepsii a cukrovke.
Káva sa často spája so stretnutím s priateľmi, relaxom na terase či vytúženou prestávkou v práci. Po čaji je druhým najčastejšie konzumovaným nápojom. Aj preto sa jej venuje veľká pozornosť a pripisujú vlastnosti, ktoré v skutočnosti nemá. Povieme vám, aké najčastejšie mýty kolujú o káve.
Na to, či si človek rád dopraje šálku kávy, má vplyv jeho genetický kód. Poukázala na to nová štúdia, ktorú zverejnil American Journal of Clinical Nutrition.
Keď nabudúce zacítite aj ten najslabší závan kávy z ďalekej kaviarne alebo si všimnete, že zaliata šálka kávy pre vás vonia podozrivo silno, stojí za to sa opýtať, či váš kofeínový zvyk nezašiel príliš ďaleko.
Kávy sa ťažko zriekame. Obsahuje protizápalové substancie a antioxidanty, ako sú polyfenoly, ale aj ďalšie látky, ktoré už ale nie sú tak prospešné. Dobrou správou ale je, že nejde o zlozvyk, ktorý je potrebné za každú cenu odstrániť, skôr naopak.
Matematici, fyzici, materiáloví experti a baristi spojili svoje sily, aby zlepšili život kávičkárov.
Každý milovník kávy odprisahá, že jej popíjanie je rituál, bez ktorého by deň nebol plnohodnotným. Kým je však primerané množstvo kávy dobrým sluhom, pri zvýšenom množstve sa stáva zlým pánom. A čo robiť, keď kofeín vôbec nemôžeme?
Leto sa blíži míľovými krokmi a pomaly prichádza obdobie, keď sa väčšina z nás bude urputne snažiť, aby v plavkách tento rok vyzerali o niečo lepšie ako teraz. Niekomu možno chýba tá správna motivácia, niekto to zase rád vzdá predčasne. Čo tak si trošičku pomôcť? Trebárs spaľovačom? Ruky hore, kto by to vyskúšal! Pre tých z vás, ktorí pre istotu zdvihli obe ruky, je tento článok.
Určite vidíte každý rok na Vianoce reklamu s kamiónmi, privážajúcimi Coca-Colu. Tá nám vsugeruje, že bez tohto kolového nápoja by skoro nemohli byť ani Vianoce. Lenže okrem obrovského množstva cukru, obsahuje i kyselinu fosforečnú, ktorá vo väčšom množstve nemá príliš dobrý efekt na naše zdravie.