Deti trpiace ťažkými alergiami liečia v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) pomocou špeciálnej terapie

Alergénová imunoterapia je jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu, nie je však určená pre každého pacienta.

Zdroj: Freepik.com

Alergénovú imunoterapiu podávajú v imunoalergologickej ambulancii oddelenia pediatrie FNsP Žilina formou tabletiek alebo roztokov pod jazyk približne 400 deťom.

Ako zdôraznil imunoalergológ oddelenia pediatrie žilinskej nemocnice, alergénová imunoterapia nie je určená pre každého pacienta.

"Alergia sa vyvíja až po prvom kontakte s alergénom. Po prejavení klinických ťažkostí musíme ochorenie potvrdiť aj laboratórne a následne navrhneme liečbu podľa konkrétneho typu alergie. Cieľom je, aby si organizmus na alergén zvykol a nedochádzalo k prehnanej alergickej reakcii ani ohrozeniu života," skonštatoval lekár.

Podľa primárky detského oddelenia žilinskej nemocnice Zuzany Cigánikovej, môžu byť príznaky alergickej reakcie mierne, ale na pediatrii sa stretávajú tiež s deťmi hospitalizovanými so život ohrozujúcimi stavmi.

"U pacienta po expozícii alergénu, v tomto prípade včelieho jedu, dochádza k prudkému rozvoju klinických príznakov alergickej reakcie s poruchou funkcie rôznych orgánových systémov, dieťa má sťažené dýchanie, opuch podkožia a slizníc, objaviť sa môžu tráviace ťažkosti, zvracanie, hnačka, bolesti brucha. Ak dôjde aj k poklesu systémového tlaku krvi, prípadne kolapsu až stavu bezvedomia, hovoríme o anafylaktickom šoku," priblížila.

Alergénová imunoterapia je jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu.Špecifickú aplikáciu vo forme injekcie dostávajú v pravidelných intervaloch len štyria pacienti, všetci alergickí na jed včely.


Prečítajte si aj:

Alergikom bude každý druhý človek, varuje WHO