Pediatrička: Hypertenzia u detí môže byť dedičná

Hypertenzia, inak nazývaná aj vysoký krvný tlak, je stav charakterizovaný vysokým krvným tlakom v cievach. Zvyčajne postihuje dospelých ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj u detí. Hypertenzia u detí je pomerne vzácna, ale jej výskyt je čoraz častejší.

Zdroj: Freepik.com

Príčiny hypertenzie u detí môžu byť rôznorodé. Ovplyvniť ju môžu aj genetické faktory, prítomnosť chronických ochorení a životný štýl vrátane nesprávneho stravovania a nedostatočnej fyzickej aktivity.

Hypertenzia u detí môže byť dedičná. Deti, ktoré majú príbuzných z hypertenziou, môžu mať sklon k vysokému krvnému tlaku. Nadmerná telesná hmotnosť, fyzická nečinnosť, nezdravá strava a iné nezdravé životné návyky môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku hypertenzie. Takisto niektoré zdravotné problémy ako napríklad obštrukčná spánková apnoe, nádory, obličkové ochorenia alebo endokrinné poruchy môžu spôsobiť hypertenziu u detí,“ vyjadrila sa lekárka pediatrickej kardiologickej ambulancie MUDr. Silvia Miková.

Hypertenzia sa u detí diagnostikuje na základe merania krvného tlaku, ktorý sa meria viackrát v rôznych intervaloch a situáciach. Ideálne je zistiť hodnoty počas lekárskeho vyšetrenia a následne monitorovať tlak počas dňa pomocou tlakového Holtera.

Liečba hypertenzie u detí zahŕňa kombináciu zmien životného štýlu a prípadné naordinovanie liekov. Odporúča sa zdravá strava s nízkym obsahom soli a tukov, pravidelná fyzická aktivita a kontrola telesnej hmotnosti. Dôležité je, aby sa hypertenzia u detí diagnostikovala a liečila, pretože nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže spôsobiť vážne zdravotné problémy ako napríklad ochorenia srdca, obličiek a mozgu,“ doplnila odborníčka.

To, že patrí dieťa do rizikovej skupiny, nemusí nutne znamenať vývin hypertenzie, pravdepodobnosť je však vyššia. Netreba nič podceňovať u každého jedného dieťaťa, a preto je vhodné absolvovať pravidelné lekárske prehliadky u pediatrického kardiológa. Podľa štúdií sa predpokladá, že hypertenzia postihuje približne 3 až 5% detí vo veku od 6 do 18 rokov.


Mohlo by vás zaujímať:

Obéznym deťom ničí tuk ich anatómiu! Chlapcom sa mení telo smerom k dievčenskému, u dievčat nastupuje puberta skôr