Primárka oddelenia dlhodobo chorých: Depresia sa prejavuje aj zhoršením chronických ochorení

Hoci sychravé počasie a skracujúce sa dni môžu byť spúšťačom psychických problémov, v prípade závažnejších a dlhotrvajúcich prejavov je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Zdroj: Freepik.com

Jesenné obdobie sa vo zvýšenej miere spája s pocitmi osamelosti, smútku až depresie. Najvýraznejšie tieto pocity vnímajú predovšetkým seniori, osamelí a chorí ľudia.

Jesenné obdobie je veľmi špecifické. Na jednej strane môžu byť slnečné a farebné dni, ale na druhej strane sa dni skracujú, mení sa čas, pribúda daždivých dní. Pacienti vo vyššom veku sú častokrát smutnejší, citlivo vnímajú aj zmenu počasia, sťažujú sa viac na bolesti, ktoré sa objektívne nemuseli zhoršiť, len oni si ich viac pripúšťajú, viac sa sledujú,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Kvostková, primárka oddelenia dlhodobo chorých v handlovskej nemocnici.

Odborníci starostlivo sledujú aj pocity, ktoré sú pre jeseň prirodzené, sústredia sa však tiež na potenciál ich prerastania do diagnózy depresie.

Depresia sa prejavuje aj zhoršením chronických ochorení - napr. pacienti s vredovou chorobou žalúdka majú viac problémy s trávením, srdcovocievne ochorenia či ochorenia dýchacích orgánov sa prejavia zhoršením dýchania, ťažobou. Samota určite vplýva na celkové zdravie človeka, keďže človek je spoločensky zameraný tvor,“ hovorí lekárka.

Ak je tzv. jesenná depresia len v počiatočnej fáze, seniori si vedia pomôcť aj sami.

V domácom prostredí najskôr podnecujú stretnutia s príbuznými, známymi, s ktorými sa môžu porozprávať. Ideálne je, ak sa im okolie snaží spríjemniť dni návštevou, prechádzkou, už len malý rozhovor, navodenie inej témy dokáže „vytrhnúť“ človeka zo smútku. Veľakrát však príbuzní majú pracovné povinnosti a nemajú dostatok času na seniorov, títo sa cítia odstrčení, opustení a v spojení so sychravým počasím a skracujúcimi sa jesennými dňami potom narastá aj počet depresií,“ vysvetľuje primárka.

Ak je stav vážny, je nutné pristúpiť k liečbe.

Moderné antidepresíva majú veľmi dobré účinky, len ich treba užívať pravidelne. Hoci sa to nezdá, depresia je jednou z najrozsiahlejších civilizačných chorôb, postihuje až 4 % celkovej populácie. Ak je pacient depresívny, je problém liečiť aj iné ochorenia, preto je určite dôležité depresiu včas podchytiť a liečiť. Ak totiž depresia pretrváva dlhšie a nijak sa nelieči, môže mať výrazný vplyv na rozvoj ďalších ochorení, prípadne na regres v liečbe chronických ochorení,“ uzatvorila MUDr. Kvostková.

A hoci sychravé počasie a skracujúce sa dni môžu byť spúšťačom psychických problémov, v prípade závažnejších a dlhotrvajúcich prejavov je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.


Prečítajte si aj:

Liga za duševné zdravie: Zmeny spojené s jeseňou predstavujú pre organizmus záťaž, čo môže spôsobiť depresiu

10 varovných signálov, že vás trápi depresia


fnaf12

Playing video games online at poppy-playtime.io is one way we get to show off our muscles to all of our new pals from all over the world. It is possible to become hooked on it, and I believe that parents bear a significant amount of responsibility in ensuring that things move more easily in this regard.