Imunoalergologička: Chronický stres a duševná nepohoda vedú k vylučovaniu hormónu kortizolu, čo oslabuje imunitu

Oslabená imunita môže viesť k vzniku niektorých civilizačných ochorení, ako napr. alergií, autoimunitných chorôb, ale aj nádorových ochorení.

Zdroj: Freepik.com

Dýchavičnosť, časté kýchanie a milión použitých vreckoviek na nádchu. Môže sa zdať, že ide o bežné nachladnutie, avšak, keď sa k tomu pridá nepríjemné začervenanie pokožky, opuch, či svrbivé vyrážky, málokomu napadne, že môže ísť o pseudoalergiu na chlad.

Ľudovo nazývaná chladová žihľavka nemusí byť prepojená so žiadnou alergickou predispozíciou, preto je náročné odhaliť priame príčiny jej vzniku a nasadiť účinné lieky. Objaviť sa môže už pri teplote 4 °C, oveľa častejšie však útočí okolo 0 °C a pri mínusových teplotách.

Jedným zo spôsobov, ako bojovať s chladom, je aj pravidelná starostlivosť o imunitný systém, ktorý v týchto dňoch dostáva zabrať.

Náš imunitný systém dennodenne vystavujeme rôznym zlozvykom. Chronický stres a duševná nepohoda vedú k vylučovaniu hormónu kortizolu, čo oslabuje imunitu. Nesprávna výživa, monotónne stravovanie, nedostatok vitamínov, hlavne vitamínu C a vitamínu D, ale aj konzumácia veľkého množstva rafinovaného cukru a soli, obezita, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nedostatok pohybu a deprivácia spánku majú negatívny dopad na imunitu. Porušená imunita môže viesť k vzniku niektorých civilizačných ochorení, ako napr. alergií, autoimunitných chorôb, ale aj nádorových ochorení,“ konštatuje imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová.

Napriek tomu, že spomínané prejavy postihujú predovšetkým ľudí v strednom veku, nemali by sme zabúdať ani na naše ratolesti, so zraniteľnou imunitou. Nie len malí, ale aj veľkí kedysi trávili vonku oveľa viac času, vďaka čomu si telo dokázalo zvyknúť na prirodzenú mikroklímu.

Dnes trávime oveľa viac času v uzavretých priestoroch, čo spôsobuje, že mechanizmy v našich telách nefungujú tak, ako by mali. Navyše musia zápasiť s budovaním kolektívnej imunity, ktorá je v zimných mesiacoch, najmä pre deti, potrebná ako soľ.

Spôsoby, ako efektívne aktivovať imunitné bunky uvádza imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová:

Je dôležité podporiť vývoj imunitného systému správnou životosprávou. Podľa možnosti eliminovať stres, vyhýbať sa negatívnym myšlienkam, konzumovať zdravú pestrú stravu s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Netreba zabúdať ani na kvalitný spánok. Pre posilnenie imunity je tiež ideálne prestať fajčiť, obmedziť alkohol a nájsť si čas na primeranú pohybovú aktivitu, ale aj na fyzickú a hlavne psychickú regeneráciu. Pre posilnenie imunity môžeme použiť aj niektoré imunomodulačné látky rastlinného pôvodu, napr. betaglukány, enzymoterapiu a probiotiká.“

Ak je pre vás ťažké rozoznať pseudoalergiu od nachladnutia, nič nestratíte tým, ak do svojich zásob doplníte vitamíny potrebné na budovanie silnej imunity.

Pacientom s alergiou na chlad odporúčame aj postupné otužovanie, striedanie teplej a studenej sprchy, pohyb na čerstvom vzduchu, vetranie a neprekurovanie domácnosti. K budovaniu imunity okrem toho prispieva správna výživa, vitamíny, probiotiká, rôzne výživové doplnky a prirodzené imunomodulátory, ako napríklad spomínaná hliva ustricová,“ dodáva odborníčka.

Vďaka správnej starostlivosti vás nezastaví žiadna pseudoalergia ani nachladnutie. Užiť si plnohodnotne zimu v kruhu blízkych si zaslúži každý. Pestujte si svoje zdravie aj zdravie celej rodiny.


Imunita - čo zaberá na jej posilnenie?