Tepová kalkulačka - Aeróbne pásmo

Kalkulačka pre aeróbne pásmo vám pomôže vypočítať ideálnu horná a dolnú hranica tepovej frekvencie, v ktorej by ste sa mali držať pri cvičení, vzhľadom na váš vek.

Tepová frekvencia Zdroj foto: Shutterstock.com

Do formulára zadajte vek. Vypočíta sa ideálna horná a dolná hranica tepovej frekvencie, v ktorej by ste sa mali držať pri cvičení - areóbne pásmo.

Vysvetlenie a vzorec

V aeróbnom pásme sa cvičiaci nedostáva do stavu kyslíkového dlhu - t.j. mal by byť schopný napriek rýchlejšiemu dýchaniu voľne hovoriť a jeho srdcová frekvencia (pulz) by sa mala pohybovať medzi 60 % – 70 % maximálnej srdcovej frekvencie. Aeróbne pásmo sa vypočíta ako 60 % – 70 % z maximálnej srdcovej frekvencie.

Maximálna srdcová frekvencia = 220 – Vek

Aeróbne pásmo = 60 % až 70 % z maximálnej srdcovej frekvencie.

Tomad

Dobry den
Mam otazku ohladom maximalnej tepo ej frekvencii. Asi tak 8 rokov som zil dost aktivne , kazdi den- skoro kazdy 5-6km beh, liezol som skaly, bojova strelba, bojove sporty a podobne, posledne 4 roky som mal uplny utlm...nic... tento rok som zacal opat sa dostavat do formy, zacinam behom, rano cca 5km, plavat-cca 50min. Pouzival som Polar M400, momentalne M600. Trosku sa idem prisposobovat novym trendom a pri zistovani max tepovej frekvencii som dospel k vysledku 205. Mam 36 rokov, pracu mam monotonnu momentalne, v stoji. Niejako sa vymikam vzorcom a vsetkemu...alebo je to v pohode? Nameral som to sposobom behu po rovine a stupnujucim sa tempom po 2-3min. Pred behom som sa rozohrial pomalsim tempom 10min. Dakujem za rady.
Tomas

Tomas12345

Tomad :

Mne sa tá tepová frekvencia 205 zdá byt privelká, hoci ide o maximálnu sportovo tepovú frekvenciu.