Proces dýchania riadi dychové centrum v predĺženej mieche, ktorého úlohou je prijímať a spracovávať informácie, napr. o hladine kyslíka v krvi.
MUDr. Martina Harvanová, všeobecný lekár
Neurológovia sa mnohokrát stretávajú s prípadmi, keď im rýchla zdravotná pomoc privezie pacienta, ktorý na ulici, či v obchodnom dome, upadol do bezvedomia. Šlo o „obyčajné“ zamdletie, alebo to bol epileptický záchvat? Náhla nevoľnosť, alebo sa naplno prejavilo ochorenie s lepkavým názvom – epilepsia?
Tomáš Mrázik
Mýty, ktoré epilepsiu sprevádzajú, už dávnejšie zapríčinili, že pre ľudí, ktorí ňou trpia, je neľahké uplatniť sa vo väčšinovej spoločnosti zdravých. Najväčším nepriateľom je tu, ako obyčajne, neinformovanosť.
prevzatý článok
Ste epileptik a neviete si rady s tým, čo by ste mali jesť a piť? Životospráva epileptikov je veľmi individuálna. Aj vzhľadom na rôzne spúšťače, ktoré môžu u jednotlivcov spôsobovať záchvaty.
Marianna Bujňáková
Na Slovensku žije približne 60 000 ľudí s epilepsiou. V otázke jej liečby sú Slováci vo veľmi dobrej situácii, pretože väčšinou majú k najmodernejším liekom bližšie než pacienti v okolitých štátoch.
Mgr. Soňa Juriková
Určite ste si všimli, že niektoré choroby tráviacej sústavy sa vyznačujú rodinným výskytom. Hovorí sa to napríklad o vredovej chorobe, o žlčových kameňoch, ale aj o črevných zápalových ochoreniach.
doc. MUDr. Marian Bátovský, CSc., gastroenterológ, internista