Fotorecept: krehký jablkový koláč

Šťavnaté jabĺčka sú viac ako z 80% tvorené vodou. Zo všetkých druhov ovocia práve ony obsahujú najviac pektínu, vo vode rozpustnej vlákniny s priaznivým vplyvom na črevnú mikroflóru. Sú zdravé a chutné, napríklad aj v tomto koláči.
Fotorecept: krehký jablkový koláč

Veronika a Pavol z LUBIMEJEST | Zdroj: súkr.archív

Červené jabĺčka

Pektín zlepšuje proces trávenia a viaže na seba škodliviny, ktoré následne odvádza z tela von. Tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím chráni naše tepny a žily a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a infarktu. Jablká spomaľujú starnutie mozgových buniek, pôsobia preventívne pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Vďaka veľkému množstvu antioxidantov a vitamínu C posilňujú imunitný systém, zneškodňujú vírusy, baktérie, toxické látky a voľné radikály, čím nás v sychravom počasí chránia pred chrípkou a prechladnutím.

Aj napriek tomu, že majú vynikajúcu sladkú chuť, regulujú hladinu cukru v krvi, vďaka čomu sú vhodné aj pre diabetikov. Fruktóza je totiž cukor, ktorý sa v tele rozkladá pomalšie, a tak udržuje hladinu cukru v krvi na stabilnej úrovni.

Jablká sa považujú za prírodnú zubnú kefku a všetci zubári ich vrele odporúčajú. Dezinfikujú ústnu dutinu, posilňujú ďasná, urýchľujú tvorbu slín a ich žutie tiež precvičuje žuvacie a tvárové svaly.

Ich pravidelná konzumácia pomáha pri liečení pečeňových a žlčníkových ochorení. Zabraňujú tvorbe žlčníkových kameňov, pôsobia močopudne a brzdia tvorbu kyseliny močovej. Vo funkcii obličiek zohráva dôležitú rolu draslík, ktorý okrem toho chráni aj naše svaly a pomáha pri zásobovaní mozgu kyslíkom. Kvercitín (prírodné antihistminikum) zase zabraňuje tvorbe rakovinotvorných buniek.

Chudnutie a červené jabĺčka

Je skutočne dokázané, že ľudia, ktorí denne zjedia jedno až dve jablká, sú štíhlejší ako tí, ktorí ich do svojho jedálnička nezaraďujú vôbec alebo len veľmi málo. Približne z 85% sú tvorené vodou a aj napriek tomu, že sú sladké, nepriberiete z nich. Majú totiž nízky obsah ovocného cukru a málo kalórii, preto sú vhodnými spoločníkmi redukčnej diéty. Podporujú trávenie, prečistia organizmus a odstraňujú prípadnú zápchu. Povzbudzujú svalové kontrakcie hrubého čreva a rozkladajú tuky v bunkách.

Vďaka veľkému množstvu vlákniny vás zasýtia a dodajú dostatočné množstvo tekutín, ale aj vitamínov a minerálnych látok. Jabĺčka sú veľmi ľahko stráviteľné a počas chudnutia vám skvele nahradia sladkosti.

Môžete ich konzumovať surové, pečené, sušené, v rôznych šalátoch či koláčoch, alebo nimi nahradiť ťažké maslové plnky.

Účinky červených jabĺk na naše zdravie

Aj keď naše staré mamy nepoznali takmer žiaden druh exotického ovocia, jablká boli súčasťou ich receptov a liečivých postupov už od nepamäti. Okrem skvelej chuti a vitamínov nám poskytujú aj celý rad liečivých účinkov na neduhy takmer všetkého druhu. Pri hnačke je vhodné konzumovať nastrúhané sladké jablká, v prípade zápchy zase kyslé. Pri kašli je účinný odvar z jabloňových kvetov, horúčku zráža nastrúhané jablko, ktoré je vhodné tiež pri chrípke, prechladnutí, bolesti hlavy, závratoch a chudokrvnosti (obsahuje totiž železo). Horúca jablková šťava rozpúšťa hlieny a pyré zas pozitívne pôsobí pri žalúdočných a črevných kataroch. Nastrúhané, prípadne podusené s troškou olivového oleja pomáhajú hojiť rany a pitie jablčného octu zriedeného s vodou spaľuje tuky a potláča pocit hladu.


Vyskúšajte tiež:

Fotorecept: figový koláč


Fotorecept: krehký jablkový koláč

Suroviny:

• 30 dkg hladkej múky

• 15 dkg masla

• 1 žĺtok

• 1,5 dcl vody

• strúhanka na vysypanie plechu

• 5-6 jabĺk

• mletá škorica

• trstinový cukor

orechy

• 1 PL rozpusteného masla

Fotopostup prípravy krehkého jablkového koláča nájdete v galérii.