Každý diabetik sa musí riadiť predovšetkým pokynmi svojho lekára a upraviť si stravovanie podľa zdravotného stavu a individuálnych potrieb. Zaraďovať do jedálneho lístka vhodné potraviny, vyhýbať sa nevhodným a poznať ich energetickú hodnotu.
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Naučte sa poskytovať prvú pomoc diabetikom, ktorí sa dostali do problémov z nedostatku cukru. Diabetikovi zachránite život a pomôžete mu v prvých minútach glykemického záchvatu. Pozrite si aj nasledujúcu video inštruktáž.
Stévia je rastlina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí Južnej aj Severnej Ameriky. Z jej listov je možné získať náhradné prírodné sladidlo. Sladidlo zo stévie neobsahuje žiadne kalórie a je 200–300-krát sladšie než cukor.
Káva je jedným z najpopulárnejších stimulantov a najviac konzumovaných nápojov. Iba voda a čaj majú vyššiu celkovú spotrebu. Zelená káva je vyrobená z nepražených kávových bôbov. Práve pražením sa v zrnkách kávy zničí niekoľko aktívnych zložiek, ktoré majú na zdravie blahodarný účinok.
Diabetes mellitus 2.typu je celoživotným ochorením vyskytujúcim sa u 90% všetkých diabetikov, a preto by mal pacient o tejto chorobe všetko vedieť. Je potrebné poznať svoju diagnózu a liečbu, ktorá musí byť bezdpomienečne dodržiavaná.
Akútne komplikácie diabetes mellitus sú spôsobené zvýšenou (hyperglykémiou) alebo nedostatočnou (hypoglykémiou) hladinou cukru v krvi. Nestabilná hodnota hladiny cukru vytvára v tele výkyvy, a tak predstavuje veľké riziko tvorby komplikácií.
Ladu si všetci radi pozrieme na televíznej obrazovke ako nezabudnuteľnú princeznú v pôvodnej českej rozprávke a rovnako radi by sme sa možno previezli v aute značky Lada, aspoň teda v nejakom novšom type.
Viete si predstaviť že ste niekoľkokrát denne odkázaní na lieky? Cukrovkári to musia prežívať stále, až do konca života. Niektorí s ňou žijú od malička, iní ju nadobudli počas života alebo v starobe. Či už ide o cukrovku I. alebo II. typu, nedostatok inzulínu, ktorý je pre život nutnosťou majú spoločný.