U mladých ľudí býva niekedy problém s hygienou dutiny ústnej. Raz je to pravidelnosť či frekvencia čistenia zubov, inokedy efektivita. No nech už je to čokoľvek, isté je, že na to doplácajú zuby. Najčastejším problémom v tejto vekovej kategórii býva odvápnenie zubnej skloviny.
Čistenie zubov? Pre mnohých aké jednoduché. Mám zubnú kefku, zubnú pastu a možno aj ústnu vodu. V skutočnosti to však také jednoduché nie je. Kto má reálny záujem o to, aby mal svoje zuby v poriadku, mal by o pomôckach na ústnu hygienu aj niečo vedieť. Prečítajte si...
Čo všetko by ste mali vedieť o zúbkoch Vášho dieťaťa? Určite sa vám to zíde, pretože aj v tomto prípade platí, čo dieťa v mladosti naučíte, na starosť akoby našlo. A zuby dnes veru nie sú lacný špás.
Zubný kaz je chorobou tvrdých zubných tkanív. Vzniká ich narušením alebo rozpadom. Ide o civilizačné ochorenie, postihuje takmer každého.
Výskyt zubného kazu u detí a mladistvých vo väčšine európskych krajín v priebehu posledných rokov troch desaťročí poklesol, hoci priemerný príjem sacharidov zostal približne rovnaký. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú tento pozitívny trend patrí predovšetkým lepšia ústna hygiena (častejšie čistenie kefkou a zubnou niťou) a zvýšený príjem fluoridov.
Čistenie zubov a vôbec, starostlivosť o ústnu dutinu, sú dôležité nielen z hľadiska estetického - aby sme sa na svet usmievali krásnymi bielymi zubmi, ale najmä z hľadiska zdravotného - veď zubný kaz je infekčná choroba a môže spôsobiť mnohé komplikácie.
Zubný kaz dnes patrí k najrozšírenejším chorobám. Nevyhýba sa ani malým deťom, ba práve naopak. Kazivosť mliečnych zubov je veľmi vysoká. Na Slovensku má len 15 - 20% detí vo veku 5 - 6 rokov zdravý chrup. A to je pomerne alarmujúce...
Po peknom a žiarivom úsmeve túžia ženy aj muži. Nie každý má však to šťastie mať zuby „od prírody“ krásne žiarivo biele. Existuje viacero možností, ako biele zuby docieliť.Mechanické či chemické bielenie nie je jedinou cestou. Na pomoc vám môžu prísť aj bylinky – najmä mäta pieporná.
Zubný kameň predstavuje stvrdnutý zubný povlak, ktorý spôsobuje celý rad ďalších problémov. Mnoho ľudí sa snaží ignorovať túto nepríjemnosť zo strachu pred zubárom, no tento postoj nie je správny.
Jednou z vecí, ktorá nás na človeku upúta, je pekný úsmev s bielymi zubmi. Farba zubov je ovplyvňovaná niekoľkými faktormi. Požívaním množstva farebných potravín a nápojov, či fajčením v kombinácii s nedostatočnou hygienou.