Vypadávanie vlasov (alopécia, plešivosť)

Vypadávanie vlasov (alopécia) je úplná strata alebo inak povedané nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré pri normálnej regenerácii nie je nahradené dorastaním vlasov.
Vypadávanie vlasov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ľudská koža je pokrytá až na malé výnimky ochlpením. Na ľudskej koži sa vyskytujú chĺpky veľmi jemné, temer nerastúce až po dlhé a hrubé ochlpenie konštantne rastúce vlasy. Vlasy a účesy sú väčšinou brané aj v histórii ako ozdoba, moderný výraz, symbolika typu človeka, dôležité doplnenie výrazu tváre osobnosti.

Transplantácia vlasov

Mnohé vedecké práce sa zapodievali hľadaním dôvodov straty vlasov - alopécie a zisťovaním plošného výskytu plešatosti v populácii. Niektoré vedecké práce sú zamerané na zisťovanie spôsobov, ktorými sa vlasy opäť obnovia. Pri plošných štúdiách sa zistilo, že takmer polovica mužov vo veku 18 – 45 rokov má nejaký z typov alopécie. Výskyt plešivosti rastie priamoúmerne s vekom.  Plešivosť je znepokojujúca, najmä z dôvodu možných komplexov a straty vlastnej sebaistoty v sociálnych vzťahoch. Strata vlasov je však pre mnohých mužov aj ženy nepríjemná realita.

Najpomalšie rastú vlasy na jeseň a v zime

Vlasy vyrastajú z vlasových korienkov. Denne vypadne 50-100 vlasov, čo je v norme. Rast vlasov je v priemere 1,0 cm za mesiac, pričom rýchlejšie rastú vlasy v lete a najpomalšie na jeseň a v zime. Výraznejšie spomalenie rastu vlasov nastáva až po 70- tom roku života. Pre vlasy je dôležitá úloha mužských hormónov.

Príčina vzniku vypadávania vlasov

Dôvod môže byť jeden alebo kombinácia viacerých:

 • Dedičnosť
 • Výživa
 • Imunita jedinca
 • Stres
 • Hygienické chybné postupy - či už prehnané umývanie vlasov, alebo nedostatočná hygiena

Vypadávanie vlasov delíme podľa trvania na:

 • Prechodnú - objaví sa v určitej etape života väčšinou je druhotným príznakom iného zdravotného problému.
 • Definitívnu - ktorá vzniká na základe nemenných faktorov, tieto spôsobujú deštrukciu vlasového vačku alebo zabraňujú rastu vlasov.

Hoci reakcia na traumu plešivosti môže byť rovnaká u oboch pohlaví, pre ženy je alopécia vysoko traumatizuja, nakoľko vlasy sú aj sexuálne vnímaným znakom. Čoho dôkazom je skrývanie vlasov žien pod rôzne šatky z náboženských dôvodov, kedy sú považované vlasy žien ako sexuálne povzbudivo pôsobiaca realita.

U mužov je považovaná plešivosť často za prejav prebytku – mužského hormónu. Takže troška povzbudivé v psychológii muža môže byť, že chlap tým, že je plešatý je mužnejší. Uvedené podporujú správy, ktoré uvádzajú, že napríklad eunuchovia (muži, ktorým boli operatívne odstránené semenníky) nebývali plešatí. V dnešnej dobe je vcelku módny štýl „silný muž“ s vyholenou hlavou.

Typy plešivosti:

Ženská androgénna plešivosť

Sa začína prejavovať ku koncu dospievania. Javí sa preriedením vlasov po celej hlave. Na vine je zvýšená hladina androgénov - mužských pohlavných hormónov v krvi. Pri tejto forme alopécie väčšinou nedochádza k rozsiahlej plešivosti. Liečba pomocou antiandrogénov vedie často k úspechu.

Telogénne vypadávanie vlasov

Ďalší typ plešivosti, ktorá má priaznivé prognózy jetelogénne vypadávanie vlasov. S telogénnou stratou vlasou má väčšina žien skúsenosti – ide o dennodennú stratu vlasov, ktorá ženy môže veľmi vystrašiť, nakoľko predpokladajú že povedie k úplnej strate vlasov. Zvýšené strácanie vlasov sa prejavuje napríklad už pri česaní.

Príčina prečo k takýmto situáciám dochádza nie je jednoznačne známa, no predpokladá sa že k občasnej zvýšenej strate vlasov dochádza:

Podstatné pri telogénnom vypadávaní vlasov je, že po odznení stresorových faktorov, odstránení nedostatku železa dochádza k obnove vlasov do 1 roka.

Sekundárna alopécia 

K tejto strate vlasov dochádza po liečbe určitými liekmi ako sú:

 • Antikoagulanciá – lieky na zníženie zrážanlivosti krvi
 • Tyreostatiká – lieky na potlačenie zvýšenej činnosti štítnej žľazy
 • Chemoterapeutiká – lieky používané pri liečbe rakovín
 • Antiepileptiká – lieky používané pri liečbe epilepsie
 • Vitamín A – používanie v zvýšenej miere
 • a niektoré ďalšie terapie

Príznaky plešivosti vymiznú do určitého obdobia (cca do 1 roku) po ukončení  liečby.

Plešivosť ako sprievodný znak niektorých ochorení:
 • Poruchy štítnej žľazy:
 • hypotyreóza - znížená funkcia  štítnej žľazy
 • hypertyreóza- zvýšená funkcia  štítnej žľazy
 • Závažné nedostatky vo výžive: chýbanie cysteínu - aminokyseliny s obsahom síry, potrebnej k tvorbe vlasov a nechtov
 • Systémový lupus (erythematosus)
 • Syfilis - pohlavná choroba

Ak pri ochoreniach došlo k nevratnému poškodeniu vlasových základov, prognóza na spätné dorastenie vlasov je minimálna.

Zmeny vo vlasovej pokrývke

Tiež nevratné zmeny vo vlasovej pokrývke spôsobujú niektoré ochorenia a infekcie, pri ktorých došlo k deštrukcii vlasového vačku s následným vznikom jazvy :

 • Niektoré nádory
 • Infekcie postihujúce vlasový vačok - ako kerion - hnisavé plesňové ochorenie kože
 • Lichen planus – kožná choroba
 • Lupus erythematosus - autoimunitná choroba zo skupiny kolagenóz, ktorá postihuje prevažne mladé ženy
 • Niekedy sa nepodarí príčinu odhaliť

Niektoré druhy plešivosti si spôsobujem sami a síce prehnaným používaním určitých kozmetických prípravkov, alebo kaderníckych techník. Kvalite vlasovej pokrývky neprospieva nešetrné česanie vlasov a neopatrné rozčesávanie mokrých vlasov.

Nešetrné zaobchádzanie s vlasmi, každodenné naťahovanie vlasov spôsobuje takzvanú traumatickú plešivosť.

Neznámy dôvod vypadávania vlasov

Pre ženy ktoré stratili vlasy a nevedia príčinu, je dobré zamerať sa na zdravý životný štýl, zdravú na zeleninu a ovocie bohatú stravu. Tiež  je dobré svojim prístupom k problémom obmedziť stresy. Ak vlasy napríklad po onko liečbe dorastajú, často sú s nádychom kučeravosti a sú ešte krajšie ako pred traumatizujúcou stratou vlasov v dôsledku vplyvu chemoterapeutík na korienky vlasov.

Kedy je potrebné vyšetrenie u lekára?

Lekárske vyšetrenie u kožného špecialistu doporučujeme v prípade alopécie z dôvodov, kedy je potrebné objasniť príčinu straty vlasov, odhalenie prítomnosti možnej choroby, ktorú sama žena nespozná. Komplexné vyšetrenie u odborníka zahrnie aj genetické posúdenie daného stavu a zhodnotenie psychického stavu pacientov. Taktiež lekárske vyšetrenie je potrebné pre indikáciu liečby, aké prípravky pacient má používať, či kedy má pristúpiť na využitie najmä u mužov využívanej techniky transplantácie vlasov.


Prečítajte si aj: Transplantácia vlasov


Literatúra

 • 1. Javier Vendrell Covisa : Praktická zdravovedastr 542 -546, 2006
 • 2. Montagna W. Carnacho F.: Anathomy and development of hair.. Aula Medica Group 1997:1-27
 • 3.Gray J. Dandrufl: Aetiology, pathology and treatment., Blakwell Science, Ltd., 2003: 23 - 30
lujssa

spominane pripravky mojim vlasom nijak nepomohli čo ma mimoriadne sklamalo ): ale za to mi moja doktorka dala tip na intenzívnu kúru z notina - kerastase specifique a s nou mi do dvoch týždňov prestali vypadávať chumáče vlasov