Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poobedňajší šlofík znižuje riziko infarktu

Radi si dáte poobedňajšieho šlofíka? Dobre robíte! Siesta počas dňa vraj znižuje riziko infarktu. Vo firmách, kde je spánok poobede povolený dokonca stúpla miera koncentrácie u zamestnancov.

Dobrá správa pre leňochov - vedecký výskum ukázal, že krátky popoludňajší spánok môže znížiť riziko fatálnych srdcových problémov, najmä u mužov. Výskumníci monitorovali 23 681 zdravých Grékov v priemere šesť rokov. Tí, ktorí si aspoň 3x do týždňa zhruba na polhodinu zdriemli po obede mali o 37 percent menšiu šancu zomrieť na infarkt než tí, ktorí nespali. V sledovanej skupine boli najmä päťdesiatnici, pričom zistený trend sa viac prejavil u pracujúcich mužov.

Výskumníci tvrdia, že spánok môže pomôcť srdcu znížiť stres, na ktorého vzniku sa väčšinou podieľa práca. Dr. Dimitrios Trichopoulos, autor štúdie a výskumník Hardvardskej univerzity uviedol, že rovnaký trend pravdepodobne prebieha i u žien, táto hypotéza však nie je potvrdená, pretože počas výskumu ich nezomrel dostatočný počet. Srdcové problémy boli príčinou smrti 48 žien zo sledovanej vzorky, v porovnaní s 85 zosnulými mužmi.

Poobedňajšia siesta je súčasťou mnohých kultúr, najmä tých v teplejších podnebiach. Relatívne malý výskyt srdcových problémov v oblasti Stredomoria sa všeobecne pripisuje tamojším stravovacím návykom, zahŕňajúcim mnoho ovocia, zeleniny, fazúľ a olivového oleja. Výskum sa snažil zistiť, či sa na tomto stave nepodieľa aj poobedňajší odpočinok. "Moja rada je - pokiaľ si môžete zdriemnuť, urobte tak. Keď máte v kancelárií nejakú pohovku a máte čas dožičiť si chvíľku odpočinku – neváhajte," povedal Dr. Trichopoulos.


Mohlo by vás zaujímať:

Spánok - najobľúbenejšia činnosť všetkých ľudí

Vedeli ste o týchto benefitoch spánku?

Doprajte si zaslúžený oddych


Ako presne prispieva stres k vzniku srdcových chorôb, nie je známe. Niektorí vedci sa domnievajú, že môže priamo pôsobiť na srdce, nezdravými účinkam stresových hormónov, alebo nepriamo - tým, že ľudia v strese menej cvičia, prejedajú sa alebo fajčia.

"Siesta však nie je súčasťou americkej kultúry a poobedňajší spánok sa v našom pracovnom svete spája s lenivosťou," povedal Bill Anthony, psychológ Bostonskej univerzity a spoluautor knihy Umenie zdriemnuť si v práci.

Niektoré spoločnosti povoľujú svojim zamestnancom krátky poobedňajší oddych, pričom zistili, že produktivita ich práce neklesla, dokonca svojim zamestnancom zriadili oddychovú miestnosť, vybavenú dvoma koženými pohovkami, pohodlnými vankúšmi a budíkom. Prijali by ste taký relax?

Ďalšie novinky a zaujímavosti v oblasti zdravia, krásy a životného štýlu nájdete TU. Čítajte a buďte informovaní o všetkom čo Vás zaujíma.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať