Parafínový zábal

Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky.

parafinovy_zabal Zdroj foto: Shutterstock.com

Charakteristika:

Parafín je špeciálny vosk, ktorý sa používa k liečebným i kozmetickým kúpeľom. Ide o špeciálny vosk získaný z ropy a obohatený o vitamín E. Vyniká svojou schopnosťou udržať teplo. Tuhne pri teplote 52 až 62 stupňoch Celzia. Parafín prehrieva, uvoľňuje, zvyšuje krvný obeh a otvára páry. Jeho účinky sú teda zdravotné i estetické. Využíva sa pri chorobách pohybového aparátu, u chronickej reumatickej artritídy, pri chorobách drobných kĺbov končatín, suché alebo na popraskanú pokožku na rukách či nohách.

Princíp: 

Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky. Doba trvania procedúry je cca 20 minút.

Parafínové zábaly či obklady predstavujú procedúru, ktorá kombinuje zdravotné aj estetické účinky. Ide o lokálnu aplikáciu tela, kedy sa využíva odovzdávanie skupenského tepla pri tuhnutí tekutého parafínu. Existuje niekoľko aplikačných metód:

  • rúšková metóda – prikladanie rúšok namočených do tekutého parafínu
  • metóda opakovaného máčania: krátkodobé ponorenie napríklad ruky či nohy do parafínového kúpeľa, po vytiahnutí sa začne tvoriť tenká vrstva tuhnúceho parafínu. Opakovaním postupu sa vytvorí tzv. „parafínová rukavica“. Táto metóda je vhodná predovšetkým na drobné kĺby a nerovné plochy, ale aj na liečbu degeneratívnych ochorení kĺbov rúk.
  • metóda nanášania štetcom po vrstvách – podobný princíp ako pri opakovanom nanášaní
  • plastová metóda: parafínový plast sa prikladá v hrúbke 5-10 mm v okamihu jeho začínajúceho tuhnutia

Parafínový zábal prekrvuje pokožku, prehrieva svaly, uvoľňuje stuhnuté a bolestivé kĺby. Zmäkčuje tiež stvrdnutú kožu a pomáha aj pri odstraňovaní celulitídy.

Parafínové obklady prehrievajú a tlmia bolesť, uvoľňujú svalové napätie. Používajú sa pri bolestiach chrbta a kĺbov končatín. Nedoporučuje sa u osteoporózy. 

Indikácie:

Parafínový zábal a obklad sa používa pri akútnych zápaloch, pretože lokálne teplo bolesť zvyšuje, podporuje vznik opuchu a často vedie skôr k zhoršeniu stavu. Parafínové zábaly sa bežne aplikujú v kúpeľoch predovšetkým na oblasť chrbtice, kĺbov a svalov. Pôsobí ako mini-sauna a využíva pozvoľné predávanie suchého tepla z parafínu na hĺbkové prehriatie, ktoré vyvolá reakciu termoregulačného typu. V dôsledku toho dochádza k zlepšeniu prekrvenia ošetrovaného miesta, a tým k stimulácii regenerácie tkaniva, uvoľneniu svalových spazmov, urýchli sa metabolizmus a zvyšuje sa odolnosť organizmu.

Parafínové zábaly napomáhajú nielen na uvoľnenie  a zníženie bolesti pohybového aparátu, ale majú blahodarný účinok na celé telo. Parafín sa využíva pri problémoch pohybového systému, poúrazového alebo degeneratívneho pôvodu, chronická reumatická artritída a ďalšie postihnutia, predovšetkým drobných kĺbov končatín, osteoporózy, pri Bechterevovom ochorení, pri chrbticovom bolestivom syndróme, neurologických ochoreniach, tenisovom lakti a všade tam, kde teplo prináša úľavu od bolesti. Veľmi príjemná je aplikácia teplého kozmetického parafínu na tvár, dekolt, ruky alebo chodidlá. Využívajú sa najmä pri chorobách pohybového systému najmä chronické ochorenia kĺbov na horných a dolných končatinách, zábaly na chrbticu pri chronických degeneratívnych ochoreniach, svalové kŕče.

Kontraindikácie:

Opatrnosť je nutná pri senioroch a osobách s kardiovaskulárnym ochorením. Lokálne teplo nie je možné aplikovať na miesta,v ktorých je implantovaný kovový materiál.

Jelika

V časti indikácie je chyba v prvej vete.''Parafínový zábal sa používa pri akútnych zapaloch...'' Správne : Parafínový zábal sa nepoužíva pri akútnych zápaloch...

Textová Inzercia

Preukázaná účinnosť: 100 hodín nonstop hydratácie

Objavte účinky bunkovej vody z kosmatcovníka, ktorá dlhodobo aktivuje mechanizmy hydratácie pokožky.

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.