7 rád, ako predísť rakovine

Bohužiaľ, výskyt rakoviny má vo svete stúpajúci trend. Ak sa však vhodne chránime, účinne môžeme znížiť možnosť jej vzniku. Pomôcť nám môžu aj nasledovné rady.

zdrava_zena_rakovina

Zdroj foto: Shutterstock.com

Prevencia podľa Európskeho kódexu

Európsky kódex proti rakovine uvádza, že celkový zdravotný stav sa dá zlepšiť a mnohým úmrtiam na rakovinu sa dá predísť, ak:

  1. Ste nefajčiar. Ak fajčíte, prestaňte. Ak neviete prestať, nefajčite v prítomnosti nefajčiarov.

  2. Vyhýbajte sa obezite.

  3. Vykonávajte denne nejakú telesnú činnosť so značným výdajom energie.

  4. Jedzte denne viac rôznych druhov zeleniny a ovocia aspoň v piatich dávkach. Obmedzte príjem potravín, ktoré obsahujú živočíšne tuky.

  5. Ak pijete alkohol, či už pivo, víno alebo koncentráty, znížte ich na dva nápoje denne, keď ste muž, a jeden nápoj denne, keď ste žena.

  6. Nevystavujte sa nadmernému slnečnému žiareniu. Zvlášť dôležité je chrániť deti a mladistvých. Tí, ktorí majú sklon sa na slnku rýchlo spáliť, sa musia chrániť počas celého života.

  7. Dodržujte presne pravidlá ochrany pred známymi rakovinotvornými látkami. Dodržujte všetky zdravotné a bezpečnostné predpisy pri styku s látkami, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Dodržujte smernice národných kontrolných orgánov pre radiačnú ochranu.


Prečítajte si tiež:

Vitamín B17 - účinná zložka v prevencii rakoviny

Praktický prístup mnohých ľudí, ktorí sú zamestnaní v prevádzkach s vyhláseným rizikom karcinogenity a ľudí chorých na niektorú formu nádorového ochorenia v oblasti „RAKOVINA“ je veľmi rozdielny. Keďže rakovina je druhá najčastejšia choroba, na ktorú sa v dnešnej dobe zomiera v Európe, je vhodné pokúsiť sa priblížiť zdravému životnému štýlu, ktorý nás bude pred rakovinou chrániť, alebo v prípade ochorenia pomôže toto štádium prekonať a navrátiť sa späť do bežného denného života.

Návod ako si osvojiť si veľmi jednoducho znejúce odporučenia?

Pre všetky kladné zmeny v životnom štýle je základom odporučenie znejúce veľmi jednoducho, no pritom patrí k najzložitejším túžbam, ktoré máme v našich životoch – nájsť pocit šťastia. Ľudia reagujú na vonkajšie podnety rôzne. Mnohí z nás prežili nepríjemné zážitky, ktoré môžu viesť k pocitom smútku, ohrozenia, rozčúlenia, či ochromenia, pasivite a niekedy k psychickej nepohode. Presvedčenie, že psychické poruchy sú iba veľmi vážne duševné ochorenia, je nesprávne. Veľa psychických ťažkostí, ktorými podľa štatistík trpí asi každý 8. až 10. z nás sa prejavuje telesnými poruchami búšením srdca, pocitom dusenia sa, bolesťou na hrudníku, závratmi, mdlobami, pocitmi na zvracanie, mravenčením v končatinách a v neposlednej miere poškodením obranyschopnosti organizmu.

Pozor na psychiku

Psychické ťažkosti netreba podceňovať. K tomu, aby sme boli schopní dodržiavať správne pravidlá životného štýlu, musíme mať vhodný impulz a psychickú pohodu, respektíve vôľu a chuť bojovať so životom a niečo vylepšiť.

Stres je často spúšťačom rozličných emócií. Je správne rozlišovať aj jeho pozitívne stránky. Niekedy pri určitých negatívnych príznakoch - cítime sa choro, unavení, kašleme a máme obavu a stres z možných následkov fajčenia, nás povzbudí a my sa rozhodneme konať. Pod vplyvom stresu urobíme rozhodnutie, ktoré sme neboli schopní celý život zvládnuť. Sú známe prípady, kedy ľudia v obavách pred rakovinou pľúc prestali v jednom momente fajčiť. Týmto sme sa dostali k prvému bodu kódexu proti rakovine.

1. Nefajčite

Nefajčite. Ak fajčíte, prestaňte. Ak neviete prestať, nefajčite v prítomnosti nefajčiarov, aby ste ich vplyvom tabakových látok neohrozovali!

Na cigaretových škatuľkách je zvýraznené riziko fajčenia vo vzťahu ku vzniku rakoviny a predsa sa predávajú cigarety stále viac a viac. V mnohých kaviarenských priestoroch veľkých nákupných stredísk, po prijatí nefajčiarskeho zákona na zabezpečenie oddelenia fajčiarov od nefajčiarov, sú nefajčiari vytlačení z vnútorných priestorov kaviarní. Vo viacerých zariadeniach nefajčiari môžu svoju kávu piť pri stolíkoch patriacich kaviarni, ale umiestnených na chodbe. Fajčiari sedia v pekných vnútorných priestoroch kaviarne. Výsledok nefajčiarskeho zákona sa síce plní, ale pre spokojnosť nefajčiarov sa konkrétne týmto oddelením pri relaxovaní v kaviarňach mnoho kladného nespravilo.

Nefajčiarsky zákon je však aj tak veľmi cenným legislatívnym činom, nakoľko fajčiari sa musia vo verejných priestoroch kontrolovať a nemôžu na miestach, kde je zabezpečená prísna kontrola jeho dodržiavania fajčiť. Nefajčiari majú príjemnejšie prostredie bez dymového zápachu napríklad v nemocniciach, úradoch, železniciach a pod.

Nefajčite, ale keď neviete prestať a absencia cigaretky vyvolá alebo spustí u vás stres, ste nervóznejší, neviete sa na nič sústrediť, pokúste sa fajčenie obmedziť na maximálne 10 cigariet denne. Je veľmi ťažké povedať koľko cigariet ešte človeka neohrozí. Jednoduchý návod je snažiť sa počet cigariet obmedziť.

2. Pozor na obezitu

Obezita je podľa štatistických údajov z roku 2010 u dospelých stále častejšia a postihuje vo väčšej miere aj deti. Mnoho obéznych ľudí vraví, že ich obezita vzniká aj keď nejedia a kilá pribúdajú hoci aj z vody. Aj keď berieme do úvahy rôzne konštitučné typy, rôznu hormonálnu aktivitu, rôzny zdravotný stav, individuálnu rozdielnosť v populácii, je nepravdivá teória priberania z vody. Na uvedené tvrdenie nemusíme zachádzať k vedeckým dôkazom, stačí si spomenúť na rôzne fotky vychudnutých ľudí z krajín trpiacich hladom. Nedostatok potravy sa prejavuje extrémnym výzorom vyhladovaných ľudí. V obezite platí jednoduchá matematika príjmu potravy a výdaja energie pohybom. Keď je pomer – výdaj energie menší než príjem energie z potravy – výsledok je, prírastok na váhe.

Obezita je príčinou nielen rizika vzniku nádorových chorôb, ale väčšiny civilizačných ochorení, od [vysokého krvného tlaku], ochorenia pohybovej sústavy a neprospieva ani psychike.

Rady, ako nebyť obézny, sú rozoberané v odbornej aj populárnej literatúre, časopisoch, reláciách, či príručkách. No obezita nás stále viac a viac straší z letákov a magazínov, kde prezentujú bežné konfekčné číslo odevov pre štíhle ženy 36. Ako jednoducho vyhrať nad obezitou, keďže jedlo a pôžitok nielen z jeho pojedania, ale aj z tvorby receptov, varenia, či pečenia je aj jedna z najzaujímavejších oblastí relaxu dnešnej doby?

Lákavé jedlá, rôzne televízne relácie o varení nás zahŕňajú návodmi, ako zažívať slasť 21. storočia. Náš prirodzený reflex je jesť najmä preto, aby sme prežili. K tomuto účelu si ťažko v pohybe naši predkovia zháňali a pripravovali jedlo. Telo aj v dnešnej dobe, kedy je potravy nadostač, má prirodzenú snahu hromadiť zásoby. Tieto ukladá vo forme tukových rezerv, ktoré nás nijako netešia pri zistení našej nadváhy. Dnes sa k potrave dostávame veľmi rýchlo a pomerne bez fyzickej námahy. Môžeme sa s najväčšou slasťou prejedať. Hoci chute máme vybičované rôznymi pochúťkami, jedlo pre prežitie alebo zdravý život musí byť veľmi citlivo prijímané.

Stručný návod, ako jesť a pritom byť štíhly je v jednoduchosti a dávke jedla. Rôzne pomocné diéty, školy, ktoré propagujú zdravú výživu sú skutočne pozitívne. Významnú úlohu pri prijímaní množstva a druhu potravy hrá aj naša psychika a naša vôľa. Nebyť obézni a naopak byť zdravší je našou úlohou, bez ohľadu na problémy, ktoré máme. Pretože stresy a ťažkosti sú niekedy v dnešnej dobe nevyhnutné. Prirábať si však vlastnou vinou problém zdravotný - obezitu, nie je žiaduce a aj keď ho máme vieme ho disciplínou a vlastným pričinením odstrániť.

Počas bežného dňa si napríklad umývame ruky, zuby už temer automaticky a tak presne máme mať zautomatizované aj zdraviu prospešné stravovacie návyky. Jednou z podstatných vecí je správne si zvoliť stravu. Jedzme jednoduchšie jedlá, menšie dávky s väčšími prestávkami medzi jedlom (aspoň 2 hodiny). Vyberajme si celozrnné pečivá, menej sladkostí. Pime viac vody a jedzme veľa ovocia a zeleniny. Ak sme obézni a zmenšíme si porcie na tanieri o polovicu, už sme poskočili smerom k zdravšej strave. Vytrvajme a výsledok sa dostaví . Najskôr polovičné dávky a postupne ďalšia zmena stravovacích návykov a tie musia byť trvalé, aby sme sa raz a navždy zbavili obezity.

3. Vykonávajte denne telesnú činnosť

Vykonávajte denne nejakú telesnú činnosť so značným výdajom energie.

Všetci vieme, že pravidelným aerobickym cvičením si zvyšujeme kondíciu, výdrž, posilňujeme svaly. Pravidelný pohyb je aj dobrou prevencia proti rakovine. Oblasť pohybu je v dnešnej dobe veľmi precízne prezentovaná v masovokomunikačných prostriedkoch. Vnímavý jedinec si vyberie pohyb a jemu vhodné cvičenia.

Zaujímavá je teória, že máme 2 možnosti vo vzťahu k pohybovej aktivite a tie sú jasné aj v prírode. Ide o priliehavú metaforu – dvoch B, ktorá vraví, že v prírode máme možnosť porovnať 2 rozdielne stavy vody a síce barinu a bystrinu. Rozdiel je v čírosti vody. Tá, ktorá sa pohybuje je číra, na rozdiel od stojatej zanesenej bariny. Naše cievy, svaly, bunky tkaniva sú stvorené pre pohyb, nie sme stavaní na nečinnosť. Nedostatok pohybu prináša rôzne problémy od atrofie, cez poruchy pohybovej sústavy až po psychickú nepohodu.

Obľubujeme rozdielne pohybové aktivity, čo je správne. Vylepšiť presné návody, ako má vyzerať zdravý pohybový režim je viac než obšírna téma. Každý z nás si nájde z bohatej ponuky pohybu cez jednoduché cvičenia, práce na záhrade, turistiku, posilňovanie, plávanie, dynamické cvičenia a ďalšie druhy športov, to, čo mu vyhovuje najlepšie. Dôležitá pre nás je pravidelnosť a určitá intenzita, ktorá nemá byť príliš vyčerpávajúca pre organizmus.

Pre tento bod je podstatné, aby sme mali iný pomer pohybu a pasivity ako sú najnovšie štatistické údaje roku z roku 2010, že priemerne sa za celý deň pohybujeme 2,5 hodiny. Čo pôsobí dosť nepríjemne je, že v tomto čase je zarátané aj naša hygiena a pohyb po byte.

Alarmujúca fyzická nečinnosť sa nám nezdá škodlivá, možno si myslíme, že v uponáhľanom svete je posedávanie a polihovanie relax, ale nie je to pravdou. Zdravý jedinec by mal okrem bežných pohybov v byte, práci, denne minimálne 30 minút rýchlo chodiť pešo. Najjednoduchšie je pohybovať sa vonku, pričom sa aj otužujeme. Môžeme niektoré naše povinnosti plniť pri pešej chôdzi na primeranú vzdialenosť (čo by nám mohlo zabrať aspoň 20 minút).

Posilňovanie pre správne napätie svalov sa dá veľmi jednoducho robiť doma. Nepotrebujeme ani závažie a rôzne reklamované zázračné drahé prístroje, ktoré samozrejme nezaznávame. V jednoduchosti prevedenia cvičení stačí naše telo a chuť niečo pozitívne pre seba denne urobiť, v konečnom dôsledku mať sa rád. Najjednoduchšie pohybové aktivity ako drepy, kliky, predklony, poskoky by sme mali denne robiť aspoň 15 minút pri televízii. Zásada pri pohybovej aktivite je precvičiť si celé telo. Zdravé by bolo, keby sme v našom programe mali oddychové len sviatočné dni bez fyzickej aktivity.

Všetko, čo pre seba cvičením robíme, má byť nenásilné a radostné. Po pohybe sa vyplavia endorfíny a tie zabezpečujú pocity šťastia. Aj keď hladina endorfínov nezačne okamžite pôsobiť rozkoš, predsa viac pohybu prinesie zaručene vnútornú radosť nad prekonávaním seba samého. Pri plnení tohto bodu sa nestresujeme a nehnevajme sa na seba pokiaľ skĺzneme do starých pohodlných koľají. Každý môžeme správne začať nový deň s myšlienkou, že nahradíme niektoré možnosti pohodlia za voľbu vykonať pohyb. Začať pohybom môžeme už po opustení bytu. Niektorí máme voľbu stisnúť privolávač výťahu, alebo pešo prekonať pár schodov v bytovke. Rovnako v práci ak máme možnosť výberu použiť výťah lebo schodisko, zvoľme druhú možnosť.

4. Jedzte zeleninu a ovocie

Jedzte denne viac rôznych druhov zeleniny a ovocia aspoň v piatich dávkach. Obmedzte príjem potravín, ktoré obsahujú živočíšne tuky.

Ovocie a zelenina rezonuje v našich informáciách ako zdravá strava. Obávame sa ale znečistenia zeleniny a ovocia hnojením a ošetrovaním s chemickými látkami. Nemáme dlhodobé znalosti o negatívnych alebo pozitívnych účinkoch geneticky modifikovaných plodín. Je na každom z nás, aký druh potravín si zvolíme. Bio strava je hitom západnej Európy aspoň 2 desaťročia. U nás sa rýchlym tempom situácia s ponukou bio potravín zlepšuje. Záruka bezpečného pestovania rastlín je zrejmá na sprievodných dokladoch bio produktov. Nepochybíme, pokiaľ aj bio potraviny budú v našom stravovacom režime. ovocie_zelenina_25-1-2016

Zdroj foto: Shutterstock.com

Jednoduchá rada pre to, aby sme bez stresu mohli plniť piaty bod “Európskeho kódexu proti rakovine“ znie: pri príjme potravín dbajme na správne parciálne zastúpenie ovocia a zeleniny. Keď raňajkujeme, desiatujeme, obedujeme, olovrantujeme a večeriame doplňme stravu rovnakým množstvom surového ovocia alebo zeleniny v pomere 1 : 1. Tento pomer živočíšnej a rastlinnej stravy je dôležitý pre viacero príčin. Surové ovocie a zelenina má okrem prítomnosti vitamínov v prirodzenej forme a iných potrebných zložiek vlákninu, ktorá nám pomáha pri čistení sa organizmu. Jamie Oliver v televíznej relácii veľmi jednoduchým spôsobom znázornil rozdiel medzi stravovacím cyklom u európskeho a afrického obyvateľstva, keď pátral po príčinách rozdielov vo zvýšenom výskyte rakoviny tráviacej sústavy v Európe.

Podľa štatistických údajov zo zdravotných ročeniek patríme k národom s vysokým výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka, na rozdiel od chudobnejších krajín Afriky. Jamie Oliver znázornil v televíznej relácii podiel rastlinnej a živočíšnej potravy u Afričana, u ktorého prevláda rastlinná strava a Európana, ktorý poväčšine preferuje živočíšnu stravu. Formou pyramídových tvarov zobrazil aj pomer ich výkalov za rok. Za Afričanom stála pyramída výkalov 2 x tak veľká ako za Európanom. Z uvedeného vyplýva závažnosť správneho pomeru častosti vyprázdňovania sa.

Nekritizujeme ani nepreferujeme niektorý z špeciálnych diétnych režimov. Je na osobnosti a typu človeka, čo si vyberie, či bude vegetarián, vegán, makrobiotik, zástanca paleolitickej stravy („Lebo jeme, aby sme žili a nežijeme, aby sme jedli!") Pre zdravie je rovnako dôležité neprejedať sa, ako aj dodávať telu potrebné látky z výživy. Preto je vhodné denne sa vážiť a pokiaľ naša váha stúpa, ubrať z množstvo jedla a robiť to do toho času, kým sa prejaví úbytok hmotnosti.

Dôležité je zaviesť zdravé stravovacie návyky už pre deti a je to úloha rodiny. Ovocie a zelenina a číra voda by mali byť dennou súčasťou aj detskej stravy. Je veľmi ťažké učiť dospelých ľudí láske k ovociu a zelenine a nesladenej vode, pokiaľ boli v detstve odmeňovaní hlavne sladkosťami. Pochúťkou pre deti a mládež sú často rôzne slané lupienky, cukríky, čokolády, sladené nápoje s kofeínom a podobne.

Niektoré smery v špeciálnej strave, ako je paleo strava, nehovoria o tom, čo máte jesť, ale o tom, čo jesť nemáte! Človek sa evolučne adaptoval na trávenie pomaly vstrebateľných sacharidov v podobe zeleniny a ovocia a kvalitných živočíšnych tukov a bielkovín. Strava dnešných “prírodných” národov sa skladá z 60% živočíšnych tukov a bielkovín a 40% zeleniny a ovocia. U zástancov takto vyváženej stravy sa nevyskytuje obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, rakovina a auto imúnne ochorenia.

5. Obmedzujte alkohol

Ak pijete alkohol, či už pivo, víno alebo koncentráty, znížte ich na dva nápoje denne, keď ste muž a jeden nápoj denne, keď ste žena.

Všetko s mierou - konzumácia vína sama o sebe nás z ničoho nevylieči hoci už od pradávna sa hovorí, že vo víne je pravda a podaktorí odborníci tvrdia ešte, že vo víne je aj zdravie. Nepíšeme o tých, ktorí denne vypijú „svoje“ litrové dávky vína alebo mnoho štamperlíkov tvrdého alkoholu. Zdravé prijímanie alkoholu je možné len s mierou. Kódex upresňuje množstvo alkoholu a viaže ho ešte na rôznu dávku pre mužov a ženy. Názor už zo stredoveku bol, že víno, ak je čisté, vytvára v človeku dobrú a zdravú krv. Podobne lekári až do konca 19. storočia odporúčali trocha vína a existovala dokonca vínna medicína. Dnes sa opäť táto pomaly zabudnutá disciplína dostáva do popredia.

Výskumu užitočnosti vína sa uskutočnil vo Francúzku, kde bol objavený tzv. francúzsky paradox. Pozitívny vplyv malých množstiev vína bol zistený na osobách stredného a pokročilého veku, ktoré boli fajčiarmi a konzumovali aj veľa tučných jedál. Táto skupina ľudí mala optimálny zdravotný stav vďaka pravidelnej a miernej konzumácii červeného vína. Výsledky štúdie viedli vedcov k skúmaniu príčiny podstaty pozitívneho vplyvu červeného vína na ľudský organizmus. Červené víno obsahuje látku, ktorá sa nazýva resveratrol, ktorý má protizápalové a protirakovinové účinky. Pôsobí tiež proti kornateniu tepien a upchávaniu ciev. Nachádza sa hlavne v šupkách modrých odrôd hrozna. Pri skúmaní vplyvu resveratrolu na rakovinové bunky bolo zistené, že ak resveratrol nebol prítomný, rakovinové bunky prežívali ďalej. Ak v nich však resveratrol pôsobil, bolo ich možné zahubiť. Tieto pozoruhodné výsledky inšpirovali francúzskych farmaceutov, ktorí izolovali resveratrol spolu s ďalšími látkami polyfenolového charakteru z červených vín a začali ich predávať vo svojich lekárňach.

Alkohol prijímaný v malých dávkach s mierou povzbudzuje látkovú premenu a podporuje prekrvenie. V neposlednom rade etanol reguluje hladinu cholesterolu v tele. Zvyšuje tvorbu HDL (dobrý cholesterol) a znižuje hladinu LDL (zlý cholesterol). Je dobré poznamenať, že červené víno sa odporúča piť najmä večer, nakoľko upokojuje a podporuje spánok. Biele, naopak podporuje, našu aktivitu. Avšak pozor - samotná konzumácia vína nie je všeliekom! Dajte si k večeri jeden pohárik červeného, rozhodne tým nič nepokazíte a svojmu zdraviu naopak prospejete. Ale stále platí zásada "všetko s mierou". Víno pijeme, aby sme sa cítili príjemne a nie, aby jeho neobmedzený prísun zatemnil zmysly a priniesol nové.

6. Nevystavujte sa nadmernému slnečnému žiareniu

Nevystavujte sa nadmernému slnečnému žiareniu. Zvlášť dôležité je chrániť deti a mladistvých. Tí, ktorí majú sklon sa na slnku rýchlo spáliť, musia sa chrániť počas celého života.

Plošné rozloženie ozónu v atmosfére je nerovnomerné. Podstatný význam pre ochranu pred UV žiarením má stratosférická ozónová vrstva. Jej narušenie je dlhodobou a veľmi zložitou záležitosťou, za ktorú môžu nielen splodiny ľudskej činnosti, ale tiež prach z výbuchov sopiek a ďalšie prírodné úkazy. Táto diera potom z polárnej zimy pretrváva a môže sa na jar šíriť do nižších zemepisných šírok, takže práve u nás je najnebezpečnejšie obdobie marec − máj. Ozónová diera vždy neznamená, že ozón úplne chýba. Ak je táto vrstva menšia (pod 220 DJ) ochranné vlastnosti proti UV nemá. UV žiarenie preniká do buniek kože a poškodzuje ich enzýmy i genetický materiál v jadre buniek. Sila UV žiarenia sa prejavuje tak, že sa napríklad používa na ničenie baktérií (germicídna lampa). UV žiarenie môže vplývať na živý organizmus a prejaviť sa aj chybným prepisom informácií a vznikom mutácií, ktoré zapríčinia nekontrolované delenie buniek a tvorbu nádorov. slnko_ziarenie_ochrana_25-1-2016

Zdroj foto: Shutterstock.com

O tom, že UV žiarenie a rakovina kože má priamu súvislosť svedčí aj nasledovné. Rakovina sa vyskytuje najviac u ľudí na miestach vystavených slnku (tvár, ruky). A zároveň treba poznamenať, že nádory kože sa vyskytujú najčastejšie zo všetkých zhubných nádorov. Rakovina kože vychádza z buniek kože. Dôležité je chrániť sa nadmernému slneniu a spáleniu kože (najmä v detstve). Nevystavovať sa slnku v obedňajších hodinách, keď slnečné lúče prenikajú kolmo cez atmosféru. Používajte ochranné krémy. Pri ich vyberaní sa riaďte podľa svojho fototypu. Na jeho určenie vám poslúžia tabuľky a údaje, dostupné na osvetových alebo príbalových letákoch. Poradiť sa môžete aj u kožného špecialistu.

7. Chráňte sa pred rakovinotvornými látkami

Dodržujte presne pravidlá ochrany pred známymi rakovinotvornými látkami. Dodržujte všetky zdravotné a bezpečnostné predpisy pri styku s látkami, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Dodržujte smernice národných kontrolných orgánov pre radiačnú ochranu.

Jedným z prvých faktorov, ktoré boli vedecky dokázané za karcinogénne pre ľudí je radiácia. Na následky ožiarenia zomrelo niekoľkonásobne viac ľudí, ako bezprostredne pri výbuchoch v Hirošime a Nagasaki. Nebezpečenstvo radiácie spočíva v tom, že ju nedokážeme bezprostredne vnímať našimi zmyslami. Ožiarený spozoruje škodlivé účinky radiácie väčšinou neskoro. Účinok žiarenia je kumulatívny, čo značí ak je organizmus vystavený malým dávkam žiarenia po istý čas, môže vzniknúť dlhodobý biologický efekt (rakovina, leukémia, genetické zmeny) a tento je takmer rovnako pravdepodobný ako pri vystavení jednej veľkej dávke. Ionizujúce žiarenie je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Účinkom žiarenia sú obyvatelia každodenne vystavení. K ožiareniu môže dôjsť zvonku (ožiarenie jednotlivých orgánov alebo organizmu zo zdrojov žiarenia, ktoré sa nachádzajú mimo nich) alebo zvnútra (ožiarenie jednotlivých orgánov alebo organizmu zo zdrojov žiarenia, ktoré sa nachádzajú v tele).

Človek je v najväčšej miere ožiarený z prírodných zdrojov (kozmické žiarenie, terestriálne žiarenie, rádionuklidy prítomné v tele, radón) ostatné druhy žiarenia sú umelé (najväčší príspevok je z využívania zdrojov ionizujúceho žiarenia v medicíne). Účinky ionizujúceho žiarenia na človeka môžeme rozdeliť na nestochastické a stochastické. Nestochastické účinky sa prejavujú po ožiarení nad prahovú dávku. Nádorové ochorenia a genetické zmeny zaradíme k neskorým (stochastickým) účinkom.

Cieľom ochrany pred ionizujúcim žiarením je zabrániť vzniku nestochastických účinkov a obmedziť pravdepodobnosť stochastických účinkov na úroveň, ktorá je pre jednotlivcov a spoločnosť prijateľná. Zdravotnícke inštitúcie na celom svete sa zjednotili na obmedzenie ožiarenia obyvateľstva. Z limitovania vypustili prírodné zdroje žiarenia a z umelých, ožiarenie v medicíne. Pre ožiarenie z ostatných umelých zdrojov ionizujúceho žiarenia boli pre obyvateľstvo zavedené hodnoty podľa Nariadenia vlády SR č. 345/2006 Z.z.


Tento článok má viesť k osvojeniu si určitých zdravotných návykov v snahe znížiť alebo zastaviť ochorenia na rakovinu. Chceme nasmerovať verejnosť k pozitívnym aktivitám pre ochranu zdravia. Snažíme sa o uľahčenie praktického používania zdravých životných návykov.


Prečítajte si aj tento článok:

Vitamín B17 - účinná zložka v prevencii rakoviny

DANO777

NA RAKOVINU, REGENERACIU MOZGU, CHOLESTEROL, TLAK, CUKOR, KRVNY OBEH A OBRAZ, OSTEOPOROZU + VELA INYCH DIAGNOZ VELMI RYCHLE A UCINNE ZABERA CISTA STAVA Z GOJI,(KUSTOVNICA CINSKA) OBSAHUJE 50X VIAC VITAMINOV AKO POMARANC A 80X VIAC ANTIOXIDANTOV. MNE KLESOL TLAK V PRIEBEHU MESIACA ZO 118/183 NA 85/125 A TO MAM 120KG A BEZNE PIJEM 2-3 SILNE PRESO KAVY. MOZTE SI JU OBJEDNAT NA STRANKE HIMALYO.CZ A ZO ZLAVOVYM KODOM C. 3261 KTORY TREBA ZADAT PRI REGISTRACII, ZISKATE PERMANENTNU ZLAVU 50KC NA KAZDU FLASU A 20KC NA KAZDY BALICEK SUSENEHO, ALE DOBRE LIECIVE UCINKY MA STAVA. SUSENE MA OVELA MENEJ VYZIVOVYCH HODNOT. DENNA DAVKA JE LEN 25ML, FLASA JE NA MESIAC. V PRIPADE, ZE POTREBUJETE PORADIT, TAK KLUDNE ZAVOLAJTE. 0903460303.

PRI AKEJKOLVEK FORME RAKOVINY JE DAVKOVANIE 3X 50ML, RANO NA LACNO A POTOM VZDY ASPON POL HODINY PRED JEDLOM.

Gima

Rakovina čreva a konečníka je dôsledkom jednostrannej stravy a nepravidelného vyprázdňovania. Naše črevá fungujú na báze kyselin a zásad, ktoré prijímame cez stravu. Ovocie, zelenina, celozrnne výrobky.
Ak jedna z týchto zložiek stagnuje narušuje sa ph - kyslosť žaludočných štiav a z dlhodobeho hladiska sa tvoria v čreve zápaly a rakovina. Dnes sa do stravy zavádzajú rôzne ingrediencie, ktoré tiež dráždia črevnú mikrofloru. Telu neprospieva ani prejedanie a večerné jedenie mastných jedál. Preto sa odporúča pár dní kedy sa prijímajú nápoje alebo jedlá, ktoré nenarušajú túto acidobázickú rovnováhu v čreve. Pitie acidofilneho mlieka a mliečnych produktov ako jogurty s bifidokulturou a kefír túto rovnováhu znižuje resp. neutralizuje nežiaduce vplyvy črevnych bakterií.

igor252

prestal som fajčiť znížilo sa až počet egrešov a niekto mi dole zavolal začal som skoro fajčiť odznova a keď som športoval tak to zas prestalo venujem sa športu som bývalí hokejista a brankár potom som cvičil karate teraz chcem hrávať futbal niekedy som vôbec nefajčil a začal som odznovu už nefajčím a cvičím ďalej treba nájsť nejakú činnosť šetriť energiou počúvať lacnú hudbu alebo počítať si sám len niekedy využiť kalkulačku alebo vôbec treba pracovať