VIDEO: Na čo všetko je tekvica prospešná?

Na tekvicu si v ostatných rokoch vďaka vplyvu západu spomenieme hlavne pred Halloweenom, no táto jesenná zelenina nám prináša oveľa viac než len možnosť urobiť z nej strašidelnú tvár. Má smiešne nízky obsah kalórií a vysoké zastúpenie vitamínov.

Tekvica totiž obsahuje veľké množstvo prospešných látok pre ľudský organizmus. Má smiešne nízky obsah kalórií a vysoké zastúpenie vitamínu A a betakaroténu, ktorý sa vyskytuje v oranžovo sfarbených potravinách.

Načo je nám toľko draslíka?

Tekvica je výnimočný poskytovateľ draslíka– popri úbohých 49 kalóriách v jednej šálke tekvicovej kaše má úžasných 564 miligramov draslíka. Rovnováha medzi draslíkom a sodíkom je pre naše zdravie veľmi dôležitá.

Spolupracujú totiž na udržaní acidobázickej rovnováhy v tele. Vysoký príjem draslíka v strave znižuje krvný tlak, takže tekvica je výborným liekom proti hypertenzii. Navyše sa spája so zníženým rizikom vzniku mŕtvice a udržiava zdravú hustotu kostí. Nedostatok draslíka v tele môže zapríčiniť svalové kŕče, takže ak nimi trpíte, dajte si napríklad tekvicový prívarok.

Čo v nej ešte nájdete?

Tekvica obsahuje betakarotén, alfakarotén aj betakryptoxantín, člena skupiny karotenoidov, ktorý znižuje riziko vzniku rakoviny pľúc a hrubého čreva a tiež znižuje riziko nástupu reumatoidnej artritídy. Okrem toho má aj silné antioxidačné účinky. Tiež sa v nej nachádza luteín a zeaxatín – hviezdy v programe pre zdravie očí a ochranu zraku. V tekvici je aj vitamín A a trochu vápnika, železa, horčíka, fosforu a vlákniny. Nezabudnite, že karotenoidy potrebujú na svoju absorpciu tuk, preto si ju pripravuje s kúskom masla alebo olivového oleja.

Tekvicové semienka – liek nielen pre mužov

Tekvicové semienka sú vynikajúcim prostriedkom na udržiavanie zdravia prostaty a dokonca v kombinácii s ďalšími látkami dokážu úspešne liečiť nepríjemné zväčšenie tohto mužského orgánu. No nie sú nápomocné len pánom.

Majú úžasnú schopnosť znižovať cholesterol v krvi. Tiež sú bohaté na minerálne látky, hlavne horčík, draslík a fosfor. Zaujímavosťou je, že pražené semienka majú oveľa vyšší obsah bielkovín.

Mohlo by vás zaujímať:

Tekvicový olej – veľká delikatesa a súčasť receptu na krásu

Okrem toho, že tekvicový olej je vďaka svojej orieškovej chuti veľkou delikatesou, obsahuje celý rad zdraviu prospešných látok a navyše ho môžete pridávať do doma pripravených pleťových a vlasových masiek.

Tiež si ním môžete preplachovať ústa, vďaka čomu sa prestanú rozširovať zubné kazy a zároveň sa nemusíte obávať ani infekčných ochorení tráviaceho traktu alebo dýchacích ciest, pretože sa zbavíte všetkých škodlivín.

Radi by ste si doma ozdobili svoju vlastnú tekvicu? V tomto originálnom videu nájdete skvelé tipy a rady ako si vytvoriť perfektnú halloweensku dekoráciu s čo najmenšou námahou. Smelo to môžete použiť aj ako aktivitu s deťmi. Fantázii sa medze nekladú.

Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.