5 dôvodov, prečo sa tešiť z jari

Po tmavej a depresívnej jari prichádza jar a s ňou slnko, optimizmus a nové možnosti ako žiť zdravšie a teda i šťastnejšie. Pozrite sa, aké zdravotné benefity toto u mnohých najobľúbenejšie ročné obdobie prináša.

Viac svetla

Cez zimu, a najmä takú, akú majú za sebou Slováci, telu chýba vitamín D, ktorý produkuje vďaka slnečnému svetlu. Jeho nedostatok pritom ohrozuje kosti i imunitu. Jar a viac slnečného svetla idú ruka v ruke, no keď zhodíte kabát, zároveň netreba zabúdať na ochranu pokožky krémami, keďže je po zime veľmi citlivá. Nebojte sa, o vitamín D preto neprídete a zároveň sa ochránite pred rakovinou kože. Pokožka si totiž každé spálenie pamätá, predovšetkým u detí. Slnko je tiež liekom na sezónnu depresiu, ktorá súvisí s tmavými, sychravými zimnými dňami.

Viac času vonku

Prvé slnečné lúče a vyššie teploty mnoho ľudí vyženú von. Ak sa aj na vzduchu nevenujete športu, stále je to pre vaše zdravie prospešné. Čas strávený vonku znamená menej stresu, a teda i lepší zdravotný stav vrátane nižšieho krvného tlaku. Napríklad taký pobyt v prírode, ktorý ani nemusí byť spojený s fyzickou aktivitou, z vás vyženie stres a je dokonalý na odpočinutie si.

Chuť hýbať sa

Počas chladných, depresívnych dní sa vám asi na korčule, bicykel či do bežeckých tenisiek asi veľmi nechcelo. Jar je na pohyb vonku ideálna – ani príliš zima, ani príliš teplo, preto ju treba využiť, kým z vás horúčavy zase nevyženú chuť hýbať sa.

Sezóna ovocia a zeleniny

Po zime, počas ktorej sme boli odkázaní zväčša na importované ovocie a zeleninu zo supermarketov, je tu konečne jar a s ňou množstvo čerstvých potravín. Zamierte na trh a po sviatkoch plných ťažkých dobrôt zmeňte štýl varenia – veď je tu sezóna čerstvej reďkovky, jarnej cibuľky, hlávkového šalátu, pažitky, špargle, hrášku, jahôd či rebarbory.Čítajte viac o výživných reďkovkách.

Jarné upratovanie prospeje i zdraviu

Je to síce omnoho nudnejší druh pohybu ako športovanie, no tiež sa ráta – každú polhodinu spálite okolo 80 kilokalórií. Zároveň sa zbavíte baktérií, plesne či prachu vo vašom domove, aute alebo kancelárii, čo je prevenciou pred chorobami a alergiami.

Zdroj: huffingtonpost.com