Čerstvé šťavy, elixír pre naše zdravie

O význame každodennej konzumácie ovocia, zeleniny dnes už nepochybuje žiadny odborník. Klinický i epidemiologický výskum nazhromaždil dostatok vedeckých dôkazov o pozitívnom vplyve konzumácie ovocia a zeleniny pri prevencii rakoviny.

Ovocné a zeleninové šťavy sú, podobne ako čerstvé ovocie a zelenina, významným zdrojom vitamínov, minerálnych látok i ďalších rastlinných mikroživín. Takéto šťavy sú súčasťou zdravej výživy a ich pravidelnú konzumáciu možno odporúčať ako súčasť racionálneho a pre zdravie prospešného stravovania. Aby ovocné a zeleninové šťavy (džúsy) podporovali naše zdravie, musia spĺňať predovšetkým základné pravidlá:

  • Šťavy musia byť pripravené z čerstvého ovocia alebo zeleniny;
  • Nesmú byť dosladené dodatočným cukrom a musia obsahovať výlučne prírodný cukor (prevažne fruktózu) zo samotných plodín;
  • Pokiaľ ide o priemyselne pripravené šťavy, tie musia byť upravené čo najšetrnejšími technologickými postupmi, v záujme zachovania čo najvyššieho množstva z pôvodných biologicky aktívnych látok. Je veľkou výhodou, ak je v šťavách prítomná vláknina. V konečnom produkte (šťave) je technicky možné zmerať obsah mnohých mikroživín, ako aj úroveň antioxidačnej aktivity. Na našom trhu je niekoľko konkurujúcich výrobkov s vysokou výživovou kvalitou a navyše aj s mimoriadne chutným obsahom.
  • Striedma konzumácia. Najmä ovocné šťavy obsahujú predsa len dosť veľa cukru (10-11g/100ml) i keď prírodného, a teda aj dosť veľký obsah energie (170-190 kJ/100ml). Všetka táto energie je výlučne z prítomného cukru (žiadne tuk, žiadna bielkovina). Denne sa odporúča vypiť 100-300 ml (v priemere 200 ml) 100% ovocnej alebo 100% zeleninovej šťavy. Zeleninovej šťavy môžeme pre nižší obsah cukru vypiť za 1 deň aj viac: 300-400ml, ovocnej pre vyšší obsah cukru skôr menej: 100-200ml. V záujme podpory pitného režimu je dobrým pravidlom zriediť ovocnú šťavu s čistou vodou, najlepšie v pomere 1:1.
  • Kombinácie rôznych druhov ovocia alebo zeleniny pri príprave štiav sú v záujme pestrosti iba vítané a neexistuje pravidlo, ktoré by vylučovalo miešať dovedna ktorékoľvek kombinácie. Je to iba otázka chuťových preferencií konzumenta, prípadne individuálnej znášanlivosti. Výborné sú aj šťavy pripravené z kombinácie ovocia a zeleniny zároveň.
tuniac

"neexistuje pravidlo, ktoré by vylučovalo miešať dovedna ktorékoľvek kombinácie."

nieco ine si mysli dr Norman Walker vo svojej knihe: cerstve ovocne a zeleninove stavy

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.