Pred každým jedlom pohár vody!

Existuje vraj 20 jednoduchých a nespochybniteľných pravidiel, vďaka ktorým prestanete byť závislí od spracovaných potravín (vrátane presladených a presolených jedál), začnete žiť novým, zdravým štýlom a docielite štíhlu líniu. Chcete vedieť, aké sú to?
Pravidlá štíhlosti,vďaka ktorým konečne zhodíte nadbytočné kilá – bez ohľadu na to, či sa chcete zbaviť dvoch kíl alebo niekoľkých desiatok, spísal v rovnomennej kniheobľúbený tréner celebrít a cvičiteľ jogy i fitnes Bob Harper.

Podľa Harpera, ak chcete schudnúť a byť zdravší, potom je tuto najjednoduchšie pravidlo na svete, ktoré je však zároveň jednou z najdôležitejších zásad.


Čítajte viac:

Namiesto špekov tehličky. Sen alebo realita?

Falošné typy na chudnutie: Tieto u vás nezaberú


Tým najdôležitejším pravidlom je práve pohár vody pred každým jedlom.

Harper vraví, že musíme dbať na potrebnú hydratáciu. Pred každým jedlom je potrebné vypiť aspoň jeden veľký pohár vody. Ešte lepšie však bude, ak si v priebehu dňa dožičíme takýchto pohárov najmenej päť, prvý do pätnástich minút po prebudení.

Chcete schudnúť? Pite!

Voda zabezpečuje zdravie vnútorných orgánov, plynulý prechod potravy tráviacou rúrou a pocit nasýtenia. Jednoduchšie povedané: pitie vody uľahčuje chudnutie. Najlepšie to vidieť na deťoch s nadváhou. Izraelskí vedci skúmali pokojový výdaj energie (REE, resting energy expenditure) u 21 obéznych detí. Ten vyjadruje, ako rýchlo sa spaľujú kalórie počas spánku, pri sledovaní televízie alebo keď človek iba sedí a hľadí do prázdna. Výskumníci dali deťom veľký pohár studenej vody a každých 10 minút merali REE. Reakcia bola výraznejšia, ako očakávali. REE začal stúpať do 24 minút. Po 57 minútach stúpol o 25 percent a tento účinok pretrvával 40 minút.

Pochopili ste? Stačí, ak vypijete vodu a telo začne spaľovať viac kalórií. Vedci vypočítali, že ak to budete robiť každý deň, počas roka spálite asi 1,4 kilogramu. Čo vy na to?

Pozor na množstvo soli!

Mnoho ľudí býva chronicky dehydrovaných. Hlavným dôvodom je, že zvyčajne prijmú veľa soli. Konzumujú ju nevedome (v podobe vyprážaných či spracovaných potravín, pre ktoré tak rýchlo nabrali kilá) i vedome (prisáľajú si všetko, čo im naservírujú). Neraz jej prijímajú toľko, že si narušia jemné mechanizmy udržiavania chemickej rovnováhy, ktorá je pre ľudské telo životne dôležitá. Keď obličky musia vylúčiť nadbytok soli, pri nedostatku vody môžete trpieť nízkou hladinou draslíka. Tento minerál je pritom spolu s ďalšími nevyhnutný na chudnutie.


Čítajte viac o soli:

Soľ v potravinách

Soľ a hypertenzia


Voda pomáha aj v iných oblastiach...

Navyše, pitie vody pomáha aj v iných oblastiach. Keď jej začnete prijímať viac, zvýši sa napríklad i váš fyzický výkon pri náročnejších športových aktivitách. Budete trpieť menšou svalovou únavou, rýchlejšie sa zotavíte a nebudete sa cítiť vyčerpaní. Jednoducho, budete mať viac energie.


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.