Bezpečný návrat do školských lavíc

Školský rok nekladie nároky len na duševné aktivity dieťaťa, ale mení požiadavky aj na pohybovú sústavu školáka. Pri dlhšom monotónnom sedení sa zvyšuje statická záťaž chrbtice, ochabuje brušné svalstvo a kardiovaskulárny aparát je tiež menej „trénovaný“.
### Ako možno predísť nežiaducim vplyvom dlhého sedenia?

Rodičia by nemali pripustiť, aby si dieťa hneď po návrate zo školy sadlo za monitor počítača alebo robilo úlohy a prípravu do školy na druhý deň. Skôr by ho mali podporiť vo všestranných pohybových aktivitách. Aby tieto rekreačné činnosti prinášali naozaj benefit, je k tomu potrebné primerané oblečenie a najmä vhodná obuv.

Každý ortopéd vám povie, že na veľkej väčšine získaných [deformít nôh detí](/clanok/52306/poznate-najcastejsie-problemy-detskych-noh)a dospelých sa podpisuje **nesprávny pohybový návyk** a vo veľkej miere používanie neprimeranej obuvi. **Tesné ponožky alebo úzke špicaté topánky** majú na svedomí vznik vybočených palcov a u väčších detí a dospelých prispievajú k poklesu priečnej klenby nohy. Krátke topánky zasa zapríčiňujú vznik kladivkových prstov a bolestivých otlakov v oblasti medzičlánkových kĺbov prstov.

Kedy má dieťa ploché nohy?

Dievčatá a obuv

Dievčatká, ktoré nemajú obuv s primeranou fixáciou cez priehlavok, ale aj chlapci, ktorí si topánky poriadne nedošnurujú si nadmerne namáhajú svaly ohýbačov nohy. Aj toto môže viesť k bolestivým stavom z preťaženia svalov a šliach. Svaly a šľachy nôh sa príliš a niekedy aj bolestivo namáhajú pri dlhých vychádzkach v topánkach s nedostatočne ohybným spodkom.

Používanie vysokých podpätkov u mladých slečien, takisto ako a sústavné používanie vysokých podpätkov u dám, vedie k skráteniu Achillových šliach s následnými nepríjemnými pocitmi alebo problémami pri obutí sa do nízkych topánok. Nehovoriac o tom, že sústavnejšie nosenie vysokých podpätkov vedie ku kratšiemu cupitavému kroku, sklopeniu panvy dopredu a zvýšeniu driekovej lordózy s neskoršími bolesťami v driekovej a krížovej chrbtici. To, že sa vyhýbame kúpiť dieťaťu príliš ťažké topánky je už samozrejmosťou .

### Ako dieťa optimálne obúvať?

Obuv na cestu do a zo školy samozrejme volíme nielen podľa počasia, ale aj podľa dĺžky trasy a typu terénu, po ktorom má dieťa prejsť. Ak je pešia cesta do školy dlhšia, je vhodná ľahká, v teplejších mesiacoch aj textilná obuv s chránenou špicou a spoľahlivou fixáciou k nohe. V chladnejších mesiacoch sú vhodné topánky s taktiež pevným upínaním cez priehlavok, s mäkčením okolo Achillových šliach takzvaným golierikom, z priedušného materiálu. Aj pri zdravej nohe a určite pri miernom plochonoží je potrebná pevná opora okolo piet. Nedostatočne pevné uchopenia päty obuvou u detí s tendenciou vybočenia piat do X, zvyšuje náchylnosť k plochonožiu.

**TIP Redakcie:** [**Cvičenia pre ploché nohy**](/clanok/52343/cvicenia-pre-ploche-nohy)
#### Majte prezuvky pod dohľadom po celý rok!

Dlhodobým obúvaním nepriedušných alebo nevetraných topánok vzniklo už veľa zaparenín nôh a v horšom prípade aj plesňových ochorení. V škole na vyučovaní, kde je predpoklad, že sa dieťa v sede sústreďuje na duševné aktivity je potrebné zabezpečenie nôh dobre vetrateľnou a priestrannou obuvou. K tomuto účelu vhodne slúžia prezuvky s otvorenou, voľnou špicou a s formovanou oporou pozdĺžnej klenby. Zásady zdravého obúvania a prevenciu plochonožia spĺňa anatomická stielka s podporou priečnej a pozdĺžnej klenby. Je dôležité, aby stielka, zvršok aj podšívka prezuvky boli vyrobené z prírodného materiálu, ktorý absorbuje vlhkosť. Nezabudnite deťom kontrolovať prezuvky aj v priebehu školského roku. Deťom narastie noha za rok aj o 2 -3 cm.


Nezabudnite si prečítať: Kedy má dieťa ploché nohy?- - - - - -