Cukrovka - Diabetes mellitus 1.typu

Objavila sa u vás cukrovka I. typu alebo s ňou už bojuje dlhší čas? Je dôležité vedieť príčiny vzniku tejto choroby, jej priebeh a metódy liečby, ktorá je pri takomto type ochorenia nevyhnutná.
### Čo to je?

Ide o postupnú deštrukciu beta buniek pankreasu autoimunitným procesom. Pri diabetes mellitus dochádza k znižovniu sekrécie inzulínu až jeho vymiznutiu. V konečnom štádiu je pacient závislí od podávania inzulínu injekčne.

Príčiny vzniku

Cukrovka I. typu vzniká na imunitnom podklade. Dochádza k nápadaniu buniek pankreasu imunitnými bunkami pacienta a v podžalúdkovej žľaze sa vyvíja zápal. Postupne dochádza k zániku buniek nedostatočnej sekrécii inzulínu a v poslednom štádiu k vymiznutiu tvorby inzulínu.

Príznaky

U diabetikov I. typu sú časté prejavy hyperglykémie ako smäd, polydipsia (nadmerný príjem tekutín), polyúria (chorobne zvýšené vylučovanie moču). Príznaky sa vyvýjajú väčšinou u mladých a inak zdravých osôb. Môže sa vyskytovať zvýšená únava, strata výkonosti, pokles hmotnosti, bolesti hlavy a brucha, zvýšený pocit hladu a prechodné poruchy zraku.

Cukrovka - diabetes - strava

Diagnostika

Diabetes mellitus I. typu sa diagnostikuje na základe hyperglykémie ( zvýšenej hladiny cukru v krvi). Dôležité je jeho odlíšenie od iných typov diabetu. Zvýšenie hladín cukru a ketolátok v krvi u mladého štíhleho, doteraz zdravého pacienta v kombinácii s klinickými symptómami je dostačujúca na dôkaz diabetu I. typu. Častá je dehydratácia, zvýšenie hladiny tukov v krvi, tieto príznaky miznú pri úspešnej liečbe. V krvi môžu byť prítomné protilátky proti bunkám langerhansových ostrovčekov. V moči je prítomný cukor a často aj ketolátky.

Podceňované riziká cukrovky?

Liečba

Základom liečby je dodávka inzulínu. Dnes sa odporúča intenzifikovaný režim – viacnásobné podávanie inzulínu tri až päťkrát denne pomocou inzulínovej striekačky, inzulínového pera alebo inzulínovej pumpy. Energetická hodnota potravín sa nelíši od stravy bežnej populácie, zodpovedá princípom racionálnej výživy s obmedzením príjmu voľných cukrov (glukóza, fruktóza, sacharóza, laktóza), ktoré sa vyskytujú napríklad v v mede, sirupoch a ovocných šťavách. Denný pravidelný pohyb znižuje množstvo potrebnej dávky inzulínu. Dávka inzulínu sa upravuje v závislosti od obsahov sacharidov v prijatej potrave .

Prevencia nie je možná, lebo príčiny vzniku cukrovky prvého typu ešte nie sú objasnené.

Neexistuje lepší a horší typ cukrovky

Iné

Pacienti s cukrovkou II. typu častejšie trpia na autoimunitné ochorenia, napr. štítnej žlazy alebo celiakiu. Hormóny štítnej žľazy by sa mali u pacientov preventívne stanovovať v krvi jedenkrát ročne.

Hypoglykémia je častá komplikácia liečby inzulínom. Vyskytuje sa pri nadmernej dávke inzulínu k pomeru prijatých sacharidov alebo pri nadmernej fyzickej aktivite. Prvá pomoc je podanie cukru. Pacienti si často sami všimnú príznaky ako tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), hlad, tras, nervozita, potenie a včas môžu predchádzať závažnejším prejavom akým môže byť až kóma.

DANO777

NA DIABETES, RAKOVINU, REGENERACIU MOZGU, CHOLESTEROL, TLAK, KRVNY OBEH A OBRAZ, OSTEOPOROZU + VELA INYCH DIAGNOZ AJ RAKOVINU, VELMI RYCHLE A UCINNE ZABERA CISTA STAVA Z GOJI,(KUSTOVNICA CINSKA) OBSAHUJE 50X VIAC VITAMINOV AKO POMARANC A 80X VIAC ANTIOXIDANTOV. MNE KLESOL TLAK V PRIEBEHU MESIACA ZO 118/183 NA 85/125 A TO MAM 120KG A BEZNE PIJEM 2-3 SILNE PRESO KAVY. MOZTE SI JU OBJEDNAT NA STRANKE HIMALYO.CZ A ZO ZLAVOVYM KODOM C. 3261 KTORY TREBA ZADAT PRI REGISTRACII, ZISKATE PERMANENTNU ZLAVU 50KC NA KAZDU FLASU A 20KC NA KAZDY BALICEK SUSENEHO, ALE DOBRE LIECIVE UCINKY MA STAVA. SUSENE MA OVELA MENEJ VYZIVOVYCH HODNOT. DENNA DAVKA JE LEN 25ML, FLASA JE NA MESIAC. V PRIPADE, ZE POTREBUJETE PORADIT, TAK KLUDNE ZAVOLAJTE. 0903460303.

PRI AKOMKOLVEK TYPE RAKOVINY JE DAVKOVANIE 3X 50ML, RANO NA LACNO A POTOM VZDY ASPON POL HODINY PRED JEDLOM, ABY SA VSETKY LATKY DOKONALE VSTREBALI A UCINKOVALI.