Smäd sa zvyčajne dostaví v horúcom počasí, pikantnom jedle alebo pohybovej aktivite. Pokiaľ sa však hlási často a bez zjavnej príčiny, je dôležité spozornieť. Môže ísť o príznak ochorenia.
Cukrovka alebo diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže v prípade nedodržiavania nastavenej liečby viesť k vážnym komplikáciám. S porušovaním režimu a stravovacími prehreškami sa však diabetológovia nestretávajú len po sviatočnom období, ale celoročne.
Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť zrak prechodne, ale aj trvalo. Rozsah následkov primárnej diagnózy na oko pritom záleží od toho, ako dlho choroba trvá a či je hladina krvného cukru, teda glykémie, dobre kompenzovaná. Ťažkosti majú už aj deti.
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek.
Chronické metabolické ochorenie diabetes postihuje aj deti. Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje viac ako 2 000 detských diabetikov liečených inzulínom, pričom 70 % z nich musí dostávať inzulín minimálne trikrát denne. Kontinuálna terapia, čiže zavedenie inzulínovej pumpy, bola realizovaná u vyše 700 mladistvých do devätnásteho roku života.
Význam inzulínu sa nezmenil ani po sto rokoch od prvého podania tohto hormónu, ktorý znižuje koncentráciu cukru v krvi. Počet osôb trpiacich cukrovkou vo svete stále rastie.
V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, 9 565 mužov a 8 955 žien. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 2 228 novovzniknutých prípadov menej. Pokles počtu diabetických pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19.
Odborníci vydali nedávno vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že u osoby, u ktorej bola predtým diagnostikovaná cukrovka 2. typu, je možná remisia- ústup cukrovky. Dá sa teda z cukrovky 2.typu úplne vyliečiť?
Na jeseň tohto roka bude prebiehať online edukačný projekt v telemedicíne určený pre lekárov a sestry akejkoľvek špecializácie v trnavskom, nitrianskom a banskobystrickom kraji. Informoval o tom MUDr. Marián Zelina, riaditeľ Sanitas Slovaca - agentúry pre rozvoj zdravia na Slovensku, o.z.. Zdravotnícky pracovníci, ktorí sa prihlásia do projektu budú oboznámení s využitím telemedicínskych senzorov, webových a mobilných aplikácií v manažmente chronicky chorých pacientov. Ide o jedno z najefektívnejších riešení v prípade stáleho kontaktu pacientov v čase pandémie.
Ľudia trpiaci cukrovkou sú na riziká vyplývajúce z dlhodobého nevyspatia obzvlášť citliví. To sa v konečnom dôsledku môže prejaviť zvýšeným rizikom predčasného úmrtia. Vedci preto nabádajú, aby (nielen) diabetici problémy so spánkom začali riešiť včas.