Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Postrach zvaný tetánia: na ktoré príznaky si dať veľký pozor?

Najčastejšie ňou trpia mladí ľudia medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Hoci by práve toto obdobie malo byť charakteristické najlepšou kondíciou a zdravím, tetánia z neho vie spraviť opak. Slabosť, úzkosť, strach, mnoho zdravotných problémov.

Okrem základných príznakov tetánie, ako sú napríklad svalové kŕče, stuhnutie tváre či migrény, sa objavujú aj mnohé vedľajšie prejavy tejto choroby. Líšia sa v závislosti od poruchy alebo stavu pacienta. Sú mimoriadne variabilné a prichádzajú spontánne. Symptómy môžu takisto zasiahnuť iné systémy a orgány v tele.

Pacienti často pri týchto prejavoch podľahnú strachu a panike. Preto je najlepšou prevenciou dopredu vedieť, čo máte očakávať. Aby ste si tetániu nemýlili s inými zdravotnými komplikáciami.


Prečítajte si tiež:

Tetánia - prehľad o chorobe a príznakoch


Najčastejšie vedľajšie symptómy tetánie:

 • bolesti brucha alebo kŕče

 • zvracanie

 • chronická hnačka

 • neovládateľné grimasy

 • poruchy videnia až strata zraku

 • mdloby

 • paralýza

 • strata svalovej koordinácie

 • necitlivosť na jednej strane tela

 • nezreteľná reč

 • náhle problémy s pamäťou, myslením, rozprávaním, čítaním alebo písaním

Ak sa u vás objavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, ide o vážnejší stav s potrebou vyhľadať odbornú lekársku pomoc!

Najväčší strašiak: tetanický záchvat

Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat. Objavuje sa náhle ako nevoľnosť spojená s úzkosťou. Nasledujú pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách, v oblasti tváre, najmä okolo pier. Srdce rýchlo a nepravidelne búši, človek sa potí, je bledý, precitlivelý na hluk, postihujú ho závraty až mdloby.

Vrcholom tetanického záchvatu bývajú kŕče v rukách alebo chodidlách, ktoré končia nepríjemným vykrúcaním, v krajných prípadoch až tzv. pôrodníckou rukou (kŕč prstov, ktoré sa nemôžu rozovrieť). Prítomné je lapanie dychu, najmä pri nádychu, nervozita a strach. Takýto človek pôsobí ako ťažko chorý jedinec. Nezriedka sa tetanický záchvat prirovnáva k srdcovej alebo mozgovej príhode.

Môže trvať niekoľko minút, ale aj hodín!

Aké sú metódy diagnostiky a liečby tetánie?

Majka22

Dobrý deň. Ja žijem s tetániou už 5 rokov, ťažké záchvaty trvajúce hodiny sprevádzané kŕčmi po celom tele. Našťastie sa tomu už rok vyhýbam. Jednoducho ak máte pocit že na vás ide záchvat nemajte strach, to by len stav zhoršilo . Začnite pomaly dýchať : nádych 4sekundy, vydržať 2sekundy a výdych 4 sekundy. Dýchajte tak dokym Vám nebude lepšie . Upokojte sa, myslite na to že všetko je v poriadku, napite sa, sadnite si. Pri tetánii je dôležité užívať magnézium a dávať pozor aby ste sa nepremáhali napr pri športe ako je beh, tam kde sa zadýchate. Vyhýbajte sa stresu, fajčeniu, alkoholu.

Mariana

Pekný deň prajem.V Nedeľu som mala veľmi silný tetanicky záchvat.Nedokazala som komunikovať triaslo ma mala som celé prsty stiahnuté a veľmi to bolelo trvalo to dosť dlho myslela som si že zomriem že mám porážku.Az v nemocnici ma dali dokopy.Prosim vás o radu kde sa mám dať vyšetriť aby som presne vedela čo mi je a ako ďalej.Dakujem za odpoveď