Bezbolestný pôrod i s prítomnosťou otca bude v nemocniciach žilinského kraja zadarmo

Nemocnice Žilinskej župy nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode, ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť v polovici mája pacientkam ušetria desiatky eur.
Pôrod v žilinských nemocnicach

Žilinský samosprávny kraj | Zdroj: súkr.archív

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, ale od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach.

,,Príchod dieťaťa na svet je radostnou udalosťou v živote rodiny. Avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi. V rozpočte župy sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode. Pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko. Ušetrené financie tak môžu investovať napríklad aj do novej výbavy,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb župa vyčlenila v prvej úprave rozpočtu 25-tisíc eur pre pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci župného zastupiteľstva na rokovaní 6. mája 2019.


Pozrite si tiež:

Cisársky rez ako móda

ahjajjaj

pozerala som dokument o tehotných väzenkyniach v USA. Pôrod v porovnaní s nami, nevedeli vopred kedy bude, býval umelo vyvolaný a z bezpečnostných dôvodov im neoznámili kedy. U nás, prirodzene, keď prídu bolesti... aspoň vo väčšine prípadov to tak snáď ešte je.
Epidurálka bola samozrejmosťou a tiež aj prítomnosť človeka pri pôrode, koho si väzeňkyňa želala, matka, sestra, alebo svokra, prípadne partner. A to boli osoby vo výkone trestu. Akurát tie okovy boli hnusné... , aspoň teda v štádiu, keď už bola na tom tak, že môže ujsť. Deti s ňou mohli ostať, ak nebola trestaná za ublíženie na zdraví, inak jej bolo dieťa odobraté do 24 hodín po pôrode a odovzdané do starostlivosti buď člena rodiny alebo pestúnskej rodiny.