Prvá pomoc pre spálenú pokožku

Leto je časom dovoleniek, výletov a športov pod holým nebom. Občas sa však stane, že podceníme situáciu a výsledkom je červená a spálená pokožka. Čo s ňou?
Spálená pokožka

Notino | Zdroj: súkr.archív

Tropické slnko

Horúčavy, ktoré vládnu v posledných rokoch na Slovensku, majú neblahé účinky na naše zdravie. Reč nie je len o kolapsoch z tepla, ale aj o spálení. Vyhnúť by sa mu mali najmä deti, ktoré majú podstatne jemnejšiu a citlivejšiu pokožku. Základom ochrany pred slnkom je používanie kvalitných opaľovacích prostriedkov, dodržiavanie pitného režimu a nevystavovanie sa priamemu slnku medzi 11-tou až 15-tou hodinou.

Spálenie bolí...

Červená koža je horúca, citlivá na dotyk, páli a svrbí. Pri intenzívnejšom spálení sa dokonca môžu objaviť aj pľuzgiere. Pri každom opaľovaní by ste si mali pamätať, že telo si ho zapamätá a dôsledky sa môžu prejaviť aj o pár rokov neskôr. Prvou pomocou je studená sprcha bez použitia mydla alebo šampónu. Pokožku príliš neutierajte, radšej ju nechajte voľne uschnúť. Na obklad poslúži uterák namočený v studenej vode.

Po spálení sa telo snaží pokožku ochladiť a vyparuje viac vody. Preto je potrebné jej aj viac vypiť, aby si telo mohlo doplniť tekutiny. „Babských receptov“ na úľavu je veľa – studený kúpeľ z mlieka, ovsený kúpeľ, potieranie studeným čiernym čajom, jogurtom alebo kyslou smotanou... Často pomôžu, niekedy však treba siahnuť po kozmetike a účinných prípravkoch po opaľovaní.

Stavte na kozmetiku

Prípravky po opaľovaní majú jasnú úlohu – pokožku ochladiť, upokojiť a hydratovať. K najobľúbenejším pomocníkom v boji so spálenou pokožkou patrí Panthenol. Poskytuje rýchlu úľavu a intenzívnu regeneráciu spálenej alebo inak namáhanej pokožky. Peny, krémy alebo spreje ocení celá rodina doma i na dovolenke. Pre vyššiu účinnosť môžu byť skladované aj v chladničke.

Prípravky po opaľovaní

Notino | Zdroj: súkr.archív

Skvelú službu urobí aj telové mlieko po opaľovaní s aloe vera Panthenol Omega. Po aplikácii vzniká ochranná vrstva, ktorá zvlhčuje kožu, chráni ju a chladí. Známe je aj pre svoje antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým sa pokožka lieči rýchlejšie. Liečiť sa ním môže nielen pokožka spálená slnkom, ale aj klasické popáleniny.


Súviace články:

Vyznáte sa v ochranných faktoroch na opaľovanie?

Fotodermatóza alebo keď je slnko nepriateľom