Deti užívajú 2x viac antibiotík ako dospelí! Množstvo antibiotík im v dospelosti môže spôsobiť aj tieto zdravotné problémy

Spotreba antibiotík na Slovensku klesá, odolnosť voči nim však narastá. Ohrozené sú najmä deti, ktoré môžu v dôsledku množstva užívania antibiotík v dospelosti trápiť aj chronické zápalové ochorenia či alergie.
Deti užívajú 2x viac antibiotík ako dospelí

Zdroj: Pixabay.com

Antibiotiká sa stávajú neúčinnými

Antibiotiká môžu byť prírodné alebo syntetické, no vždy sú to organické látky, ktoré účinkujú na bunky baktérií tak, že ich hubia, prípadne zastavujú ich rast a rozmnožovanie. Účinkujú však len na baktérie, na vírusy účinok nemajú.

Baktérie sú veľmi adaptabilné, a tak si začali vytvárať cestičky ako inaktivovať antibiotiká, tie sa stávajú neúčinné, ale zároveň nám ničia našu črevnú flóru a výsledkom sú závažné zápalové ochorenia čriev či rôzne alergie,“ povedala Adriána Liptáková riaditeľka Odboru zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva.

Ohrozený je najmä detský pacient, ktorý podľa štatistík za rok spotrebuje takmer dvojnásobné množstvo antibiotík, oproti pacientom iných vekových kategórií.

Deti tak v neskoršom veku môžu trápiť chronické zápalové ochorenia. Rezistencia na antibiotickú liečbu môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám.

Najskôr CRP test, potom antibiotiká

Ako informoval rezort zdravotníctva, medzi okresy s vyššou ako 30% spotrebou antibiotík, v porovnaní s celoslovenským priemerom, patria Medzilaborce, Námestovo, Stará Ľubovňa a Tvrdošín, pričom najvyššia spotreba antibiotík v roku 2018 bola v okrese Medzilaborce.

Najnižšia spotreba bola v okrese Košice – okolie.

Tieto čísla môžu byť mementom pre lekárov z okresov, ktoré majú výrazne vyššiu spotrebu antibiotík, aby prehodnotili, či je toľko predpísaných antibiotík skutočne nevyhnutných,“ uviedla Adriána Liptáková.

Antibiotiká podľa jej slov nie sú vôbec vhodné pre vírusové ochorenia.

Pre stanovenie vhodnej liečby je veľmi dôležité CRP vyšetrenie, keďže je to diagnostický marker pre diferencovanie vírusovej infekcie od baktériovej. CRP ukáže, či pacient potrebuje antibiotickú liečbu alebo nie,“ uzavrela riaditeľka Odboru zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva.

Osemnásteho novembra si pripomíname Európsky deň antibiotík, ktorého cieľom je zvýšenie povedomia o obozretnom používaní antibiotík.


Súvisiace články:

Neužívajme antibiotiká zbytočne!

Domáce spôsoby, ako sa rýchlo zbaviť antibiotík v tele

Antibiotiká strácajú svoju účinnosť