Ministerstvo zdravotníctva spustilo skríning rakoviny krčka maternice. Zdravotné poisťovne budú pozývať ženy na preventívnu gynekologickú prehliadku

V rámci prebiehajúceho Roku prevencie začína Ministerstvo zdravotníctva SR tretiu etapu štátom riadeného skríningového programu, tentokrát zameranú na prevenciu rakoviny krčka maternice.
ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

zdroj: facebook MZ SR

Jednoduché a rýchle vyšetrenie

Tretia etapa štátom riadeného skríningového programu je zameraná na včasné odhalenie rakoviny krčka maternice. Cieľovou skupinou sú ženy vo veku 23 – 64 rokov.

Počas prebiehajúceho skríningu pozvú zdravotné poisťovne ženy na preventívnu gynekologickú prehliadku, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.

Ide o jednoduché a rýchle vyšetrenie, následne ster z krčka maternice gynekológ odošle do cytologického laboratória na analýzu.

Prvé dva odbery sa uskutočnia raz ročne. V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov skríning pokračuje v intervale každé 3 roky až do veku 64 rokov. Ak budú posledné tri nálezy v tomto veku negatívne, skríning sa ukončí.

Ide o veľmi dôležitú vec, každá z oslovených by mala využiť túto možnosť. Onkologické ochorenie treba podchytiť čo najskôr, len tak môžeme zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Na rakovinu krčka maternice zomiera ročne 200 žien

Na Slovensku zomiera na rakovinu krčka maternice 200 žien ročne, pričom za rovnaké obdobie sa u nás vyskytne až 600 nových prípadov tohto ochorenia. Cieľom MZ SR je prostredníctvom národného pozývacieho skríningu úmrtnosť znížiť.

Rakovina krčka maternice predstavuje významný problém verejného zdravotníctva aj v iných h krajinách. Podľa WHO bola v Európe ročne diagnostikovaná u viac ako 60-tisíc žien a predstavovala 28-tisíc úmrtí.

Najvýznamnejšou príčinou rakoviny krčka maternice je pretrvávajúca infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Krajiny s úspešnými skríningovými programami - ako napr. Fínsko alebo Austrália - dosiahli redukciu úmrtnosti až o 80 %.

V septembri tohto roku spustilo ministerstvo zdravotníctva aj skríning rakoviny prsníka.


Súvisiace články:

Mamografia dokáže odhaliť rakovinu aj o 5 rokov skôr!

Nová vakcína úspešne zničila rakovinové bunky v tele pacientky s rakovinou prsníka!