Umelá inteligencia dokázala odhaliť rakovinu prsníka úspešnejšie ako školený rádiológ!

Softvér vyvinutý výskumníkmi spoločnosti Google Health nie je navrhnutý, aby nahradil ľudských rádiológov, ale skôr im pomáhal a výrazne urýchlil súčasné diagnostické procesy.
Umelá inteligencia dokázala odhaliť rakovinu prsníka úspešnejšie ako  lekár

Zdroj: Flickr.com

Nový systém umelej inteligencie sa pri mamografických vyšetreniach ukázal byť účinnejší ako školený rádiológ. Systém umelej inteligencie bol „vyškolený“ na snímkach z takmer 100 000 mamografov.

V nedávno publikovanej štúdii sa hodnotila výkonnosť softvéru, ktorý bol testovaný v dvoch veľkých mamografických sériách, z ktorých sa jedna uskutočnila vo Veľkej Británii a druhá v USA.

V amerických testoch bol softvér v porovnaní s ľudskými odborníkmi výrazne lepší a vytvoril o 5,7% menej falošne pozitívnych diagnóz.

Zaujímavým je aj fakt, že systém zaznamenal o 9,4 menej falošných negatívov, čo naznačuje, že zaznamenal niekoľko nádorov prsníka, ktoré ľudskí experti prehliadli.

Umelá inteligencia má pomáhať odborníkom, nie ich nahrádzať

V ďalšom teste bolo proti systému umelej inteligencie postavených šesť amerických rádiológov, ktorí vyhodnotili 500 náhodne odobraných mamografických snímok.

Umelá inteligencia opäť v priemere výrazne prekonala ľudských rádiológov. Štúdia tiež zdôrazňuje, že hoci došlo k prípadom, kedy systém odhalil rakovinu, ktorú všetci šiesti odborníci nevideli, vyskytol sa aj najmenej jeden prípad, kedy nádor odhalili všetci šiesti špecialisti, no umelá inteligencia zlyhala.

Vedci zo spoločnosti Google naznačujú, že budúcnosť umelej inteligencie je skôr v pomoci ľudským expertom, než aby ich úplne nahradila.


Prečítajte si aj:

Nová vakcína úspešne zničila nádorové bunky v tele pacientky s rakovinou prsníka

Skríning rakoviny prsníka na Slovensku


Najčítanejšie články