Nezdravá strava znižuje hladinu testosterónu a zabíja spermie, tvrdia vedci. Zdravo sa stravujúci muži majú priemerne o 33 miliónov viac spermií!

Počet spermií v tele muža nesúvisí iba s otázkou plodnosti, je aj ukazovateľom celkové zdravia muža.
Nezdravá strava znižuje hladinu testosterónu a zabíja spermie

Zdroj: Flickr.com

Vplyv spôsobu stravovania na funkciu mužských semenníkov skúmala rozsiahla štúdia amerického odborného lekárskeho časopisu JAMA Urology.

Testované boli takmer tri tisícky dánskych mužov vo veku 19 rokov, ktorým boli odobraté vzorky spermií a krvi, a následne boli kategorizovaní do štyroch skupín podľa spôsobu stravovania.

"Táto štúdia je doteraz najväčšou, ktorá skúmala vplyv stravovacích návykov na funkciu semenníkov u mužov," uviedol autorka štúdie Feiby Nassan, výskumná pracovníčka Harvardovej univerzity.

Výsledkom štúdie štúdie je skutočnosť, že muži so zdravými stravovacími návykmi majú viac spermií. Ich celkový počet v severnej Amerike, na Novom Zélande, v Európe a Austrálii klesol medzi rokmi 1973 a 2011 až o 60%. Informoval o tom server CNN.

Muži, ktorí do svojho jedálnička zaradili vysoký príjem zeleniny, rastlinného mlieka, vajec a malú či žiadnu konzumáciu červeného mäsa, mali priemerne o 33 miliónov viac spermií, než muži, ktorí konzumujú pizzu, sladkosti, väčšie množstvo červeného mäsa a pijú sladené nápoje.

Počet spermií je ukazovateľom celkového zdravia muža

Muž má nízky počet spermií v prípade, ak má pri ejakulácii menej ako 39 miliónov spermií alebo menej ako 15 miliónov spermií na mililiter.

Počet spermií v tele nesúvisí iba s otázkou plodnosti, ale rovnako je aj ukazovateľom celkového zdravia muža.

Ďalšími vinníkmi poklesu spermií u mužov sú podľa vedcov pravdepodobne aj fajčenie, znečistenie ovzdušia či chemikálie vo vode, oblečení a jedle. Svoju úlohu tu zohráva tiež obezita či konzumácia alkoholu.

Štúdia zároveň poukazuje na súbežný pokles hladiny testosterónu, hormónu potrebného na vybudovanie svalovej a kostnej hmoty človeka, a posilnenie jeho sexuálnej túžby.


Prečítajte si aj:

Plodnosť muža v dospelosti ovplyvňujú poruchy vývoja v detskom veku!

Nadváha má vplyv na mužskú plodnosť!