Matka môže pri pôrode odovzdať rakovinu dieťaťu, zistili vedci. Môže sa to stať v týchto vzácnych prípadoch!

S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.
prenos rakoviny z matky na dieťa

Zdroj: Pixabay.com

Prenos rakoviny z matky na potomka

Matky môžu pri pôrode odovzdať rakovinu svojim potomkom, zistil tím vedený lekármi z Národného onkologického centra (NCC) v Tokiu.

Môže sa tak stať v zriedkavých prípadoch, kedy sa dieťa pri prvých niekoľkých nádychoch napije plodovej vody rodičky s onkologickým ochorením krčka maternice.

V dvoch prípadoch, ktoré lekári popísali v odbornom časopise The New England Journal of Medicine, deti žien s rakovinou krčka maternice pri pôrode prehltli plodovú vodu a neskôr sa u nich prejavila rakovina pľúc.

Tím pod vedením NCC zaznamenal prípad matky, u ktorej lekári zistili rakovinu krčka maternice tri mesiace po pôrode. Krátko pred druhými narodeninami začal jej syn kašľať a pri následnom vyšetrení sa ukázalo, že má rakovinou napadnuté obe pľúca.

V druhom prípade mal chlapec šesť rokov a lekári mu našli nádor na ľavej strane pľúc. Analýza DNA ukázala, že rakovinové bunky u žien aj ich potomkov zdieľajú rovnaké genetické mutácie.

Doktori už skôr zaznamenali, že sa rakovina preniesla z matky na dieťa cez placentu, hoci aj také prípady sú neobvyklé. Tento fenomén je extrémne vzácny.

S onkologickým ochorením sa potýka jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa nastáva však len v jednom prípade z 500 tisíc.

Dôležité očkovanie proti HPV vírusu, pre dievčatá aj chlapcov

Aj keď sa jedná o výnimočné prípady presnosu rakoviny z matky na dieťa, podobná zistenia len zdôrazňujú dôležitosť očkovania proti vírusu HPV, ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje.

Zaočkovanosť ženskej populácie proti vírusu HPV je napr. v Japonsku výrazne nižšia ako v západných krajinách. Ako píše ČT24, v Českej republike sa proti víusu HPV očkuje veľmi intenzívne.

Slovensko sa v januári 2019 pridalo k 26. krajinám Európskej únie, ktoré hradia vakcínu proti infekcii HPV z verejného poistenia.

Dôležité však je očkovať nielen dievčatá, ale aj chlapcov, ktorí sú prenášačmi HPV vírusu. Najlepšie je ho podstúpiť ešte pred tým, ako dievča alebo chlapec začne aktívny sexuálny život.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je zhubný nádor krčka maternice druhým najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením u žien vo veku 15 až 44 rokov.

Ročne naň celkovo na Slovensku ochorie okolo 600 žien a približne 220 aj zomrie.


Prečítajte si aj:

Raketový pokles výskytu rakoviny krčka maternice? Toto ukazuje nový britský výskum

Záhadné ochorenie detí znepokojuje New York. Pripomína Kawasakiho syndróm, no deti majú v krvi protilátky proti koronavírusu!