Prieskum o očkovaní medzi Slovákmi: Veríme, že očkovanie v minulosti vyhubilo vážne choroby, voči vakcíne proti COVID-19 sme však skeptickí

Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Slovensko sa v ňom zaradilo medzi krajiny, ktoré najmenej dôverujú vakcínam a ich bezpečnosti. Napriek tomu sa proti novému koronavírusu chystá zaočkovať 62 % Slovákov a 70 % Európanov.
Slováci sú skeptickí voči očkovaniu proti COVID-19

Zdroj: facebook MZ SR

Slováci sú voči očkovaniu proti COVID-19 skeptickí

Slovensko patrí spolu s Bulharskom a Slovinskom medzi krajiny, v ktorých najväčšia časť obyvateľstva úplne nesúhlasí s očkovaním.

Viac než tretina respondentov zo Slovenska odpovedalo, že by sa nikdy nedali zaočkovať.

No mnohí pripustili, že by zmenili svoj prístup, keby videli priame dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na už zaočkovaných ľuďoch.

66,5 % respondentov pritom uviedlo, že pozná ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19 a 61,7 % pozná ľudí, ktorí kvôli novému koronavírusu ochoreli.

Väčšina respondentov by chcela získať viac informácií o bezpečnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19 (56,9 %) i o účinnosti vakcín (49,9 %).

Pričom za najdôveryhodnejšie zdroje považujú zdravotníckych pracovníkov, lekárov, zdravotné sestry a farmaceutov (56,6 %), národným zdravotníckym orgánom (42,6 %) a Európskej únii (20,3 %).

Medzi najmenej dôveryhodné zdroje radia médiá (9,4 %), webové stránky (7,8 %) a online sociálne siete (5,4 %).

Na samom konci sme sa ocitli aj pri názore, za akých okolností sa skončí pandémia. Približne šesť z desať Európanov (59 %) verí, že jediný spôsob ako skoncovať s pandémiou je očkovaním.

S týmto názorom však súhlasí iba 40,7 % opýtaných Slovákov. Paradoxne, takmer osem z desiatich Európanov (76,2 %) verí, že závažné choroby v minulosti zmizli práve vďaka očkovaniu.

Navyše až 96,3 % respondentov uviedlo, že boli zaočkovaní v detstve a 70,5 % aj v dospelosti.

Prieskum realizovala agentúra Kantar v polovici decembra a zapojilo sa doň 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov EÚ.


Prečítajte si aj:

Nové mutácie koronavírusu vyvolávajú u vedcov obavy. Mohli by unikať testom, imunite aj vakcínam!

Dominika Cibulková čelí kritike verejnosti za prednostné očkovanie proti COVID-19, analytik však upozorňuje na chybu v systéme!